Patrice Bergeron (vlevo) půjde do nové sezony ve velké formě.

Patrice Bergeron (vlevo) půjde do nové sezony ve velké formě. | foto: AP

Bergeron si pohrál s oběma gólmany Liberce. Až po gólu zjistil, že střídali

• 5
Najel si do pásma, dostal puk, forhendovým blafákem oklamal brankáře Pince a zvýšil na 2:0 pro Boston. Najel si do pásma, dostal puk, forhendovým blafákem oklamal brankáře Vošvrdu a zvýšil na 4:1 pro Boston. Hokejový útočník Patrice Bergeron pobavil diváky v Liberci dvěma navlas stejnými akcemi, při nichž udělal z obou gólmanů kužely.

Diváci se těšili na ofenzivní představení Davida Krejčího, nového prvního centra Bruins. Jednoznačně nejlepším mužem Bostonu byl však v Liberci kanadský forvard Patrice Bergeron.

V přátelském utkání, které hosté z NHL vyhráli 7:1, nasbíral pět bodů za dva góly a tři asistence. "Dal krásné branky a vytvořil mnoho pohledných akcí," pochválil olympijského vítěze z Vancouveru trenér Bruins Claude Julien.

"On je typ hráče, který nic nevypustí ani v přípravě, ani když vedeme o pět gólů. Hokej bere vážně v každé roční době a dává mu všechno," dodal kouč.

Sám Bergeron přitom v úvodu zápasu cítil únavu z cestování. "Byl jsem trochu zadřený. Ale od druhé třetiny jsem chytil rytmus a dostal jsem se do toho," uvedl po pětibodovém představení.

K sebevědomí mu hodně pomohl druhý gól v utkání. Se zkušeným brankářem Pincem si pohrál jako s vyjukaným juniorem. V nájezdu zasekl, položil si brankáře a po forhendové kličce pohodlně poslal puk po ledě k pravé tyči.

Liberecký náhradník Tomáš Vošvrda se na povedenou akci díval ze střídačky. Tou dobou ještě netušil, že se obětí Kanaďanovy šikovnosti stane i on sám. Trenér Jiří Kalous oba brankáře před třetí třetinou prostřídal... A Bergeron minutu a 21 vteřin nato vysekl Vošvrdovi úplně stejný blafák.

"Jednou mi to gólman zbaštil, podruhé už jsem chtěl provést něco jiného. Ale on udělal pohyb a odkryl tam místo. Až po gólu jsem zjistil, že vystřídali brankáře," vyprávěl Bergeron.

Podívejte se na jeden z Bergeronových gólů v LIberci (čas 0:40):

Kanadský reprezentant si pochvaloval také atmosféru v hale, kde diváci fandili Bílým tygrům i za stavu 1:7. "Bylo to skvělé, s těmi bubny během zápasu mi to připomínalo rodný Québec. Fandilo se celý zápas, byl to pro mě velký zážitek," chválil liberecké publikum.

Pětadvacetiletý útočník má na Česko vůbec dobré vzpomínky. V Praze v roce 2004 poprvé reprezentoval seniorský tým Kanady a hned s ním vyhrál titul mistrů světa. Tehdy mu bylo osmnáct let.

Teď je hvězdou NHL s platem 5 750 000 dolarů (kolem 100 milionů korun) ročně, což z něj dělá čtvrté nejlépe placené eso Bruins po Chárovi, Savardovi a brankáři Thomasovi. Za rok mu kontrakt vyprší a zámořští reportéři spekulují o tom, že mu vedení Bostonu nabídne jeho prodloužení.

Symbolicky právě v Praze, kde prorazil do velkého mezinárodního hokeje.