Zkušební maturity odstartují za týden. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Maturita nanečisto se rozběhne za týden, do škol putují balíky s testy

  • 21
Přípravy na státní maturity nanečisto vrcholí, ke zkoušce středoškoláci usednou přesně za týden. Ministerstvo školství už do škol vyslalo speciální náklaďáky s balíky zkušebních maturitních testů. Poslední z nich dorazí do cíle na konci týdne.

"Auta jedou po dvaadvaceti trasách a celá akce je načasovaná doslova na minuty. Do konce týdne bude mít zadání prací všech 1 225 škol, které se do projektu zapojily. Testu se zúčastní více než 95 tisíc studentů," vysvětlil Pavel Zelený z organizace Cermat, která se na přípravě maturit nanečisto podílí.

Ve školách bude průběh zkoušky zajišťovat na patnáct tisíc učitelů. Na maturity budou dohlížet i lidé z České školní inspekce.

Testu se v celém Česku neúčastní pouze 53 škol. "Většinou se jedná o soukromé vzdělávací instituce, jen dvacet škol je státních. Rozhodně nejde říct, že se ředitelé všech těchto škol rozhodli pro bojkot, i když někteří samozřejmě ano. Mezi těmi, co se neúčastní, jsou i ti, kteří do poslední chvíle nevěřili, že letos generálku skutečně spustíme," upřesnil ministr školství Josef Dobeš.

Generální zkouška, která vypukne příští týden v pondělí a poběží až do čtvrtka, by měla prověřit hlavně organizační a logistickou stránku státních maturit. O výsledky samotné, které žáci dostanou 3. listopadu, podle Zeleného příliš nejde.

"Maturita na nečisto má pomoci hlavně učitelům a školám, aby se se zkouškou dobře vypořádaly v ostrém provozu. Pro žáky je to spíše informativní záležitost, seznámí se s podobou testů a budou vědět, co je čeká. Výsledky by měli studenti i jejich rodiče brát s rezervou," řekl Zelený.

Studenti si při zkoušce nanečisto budou moci stejně jako při skutečné státní maturitě, která je čeká už na jaře, vybrat ze dvou variant obtížnosti. Právě v rozhodnutí, kterou zvolit, jim má pomoci zkušební test. Výsledky zkoušky se dozví přesně dvanáct dní před tím, než budou muset podat závaznou přihlášku k maturitě naostro.

O státních maturitách se mluví roky

Státní maturity se dlouhodobě setkávají s odporem v řadách učitelů i studentů. Terčem kritiky je hlavně jejich cena, podle mnohých odpůrců je příprava maturit zbytečně předražená. Tendr za téměř 300 milionů korun na zajištění digitalizace a logistiky státních maturit řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Došel ale k závěru, že je proběhl v pořádku (více čtěte zde).

Za patnáct let spolkly přípravy přes miliardu korun. Letošní generálka přijde na 120 milionů korun, náklady na zkoušku pro jediného žáka ministerstvo vyčíslilo na 297 korun. 102 milionů pokryje Evropský sociální fond.

"Státní maturity stojí tolik, kolik stojí, především pro to, že se o nich mluví čtrnáct let. Za tu dobu se minimálně dvakrát změnily podmínky. Zkoušku navíc prodražuje i fakt, že je uzpůsobená pro studenty s hendikepem," hájí ministr školství maturity.

Zároveň ale připouští, že podobu státních maturit do budoucna čekají další změny. "Podoba zkoušky není úplně moderní, takže v budoucnu budeme nejspíš muset mnohé změnit," řekl Dobeš, který věří, že zkouška v budoucnu nahradí přijímací řízení na vysoké školy.

Proti spuštění státních maturit už několikrát demonstrovali i samotní studenti. Stovky odpůrců se teď sdružují na sociální síti Facebook. Skupina s názvem "NE státním maturitám, budeme sabotovat generálku", chce sabotovat blížící se generálku špatnými výsledky (více o protestech čtěte zde).

"Bojkot podle mého názoru postrádá smysl a na průběh generálky nebude mít žádný vliv. Je to něco podobného, jako když učitelé stávkují za vyšší platy," míní Dobeš.

Státní maturity teď chce Dobeš propagovat prostřednictvím televizního klipu, který by měl běžet na hudební stanici Óčko. "Je to pokus o to, jak maturity oddémonizovat," vysvětluje ministr školství.

Maturita nanečisto

Studenty si maturitu nanečisto zkusí mezi 11. až 14. říjnem. Čekají je pouze písemné testy (státní maturita má kromě písemné i ústní část). Maturovat nanečisto budou z češtiny, co se týče druhého předmětu, mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Pokud budou mít zájem, mohou si zkusit testy z obou nepovinných předmětů

Studenti si mohou zvolit ze dvou variant obtížnosti. Tři čtvrtiny z nich si na zkoušku nanečisto zvolilo lehčí verzi, pouze čtvrtina si zkusí napsat těžší test. Ministerstvo ale počítá s tím, že si v ostrém provozu zvolí těžší variantu podstatně více žáků než při generálce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video