Velká voda se vrátila na sever Čech, řeky zlobí i jinde

  • 275
Vzedmuté hladiny řek zase škodily na Liberecku a Ústecku, nedosahovaly ale takových výšek jako při srpnových povodních. Vydatné deště rozvodnily i řeky na východě Čech, toky stoupají i ve středních Čechách.

Většina toků už podle meteorologů pozvolna klesá. Vzestup zaznamenali ještě na středním a dolním toku Ploučnice a dolním toku Mrliny v obci Vestec, kde se ale vzestup hladiny zpomalil.

"Kulminaci na dolním toku Jizery očekáváme v následujících 3 až 4 hodinách," uvedli meteorologové v 19 hodin.

"Vzhledem k ustávání srážek předpokládáme v průběhu noci kulminaci na dolní Mrlině. Na Ploučnici očekáváme kulminaci v České Lipě v zítřejších ranních hodinách," upřesnili předpověď.

V Pertolticích vládne bezmoc

Sotva vysušili domy, přišla další povodeň

Na Frýdlantsku se voda rozlila na silnice a do sklepů. Srážek bylo sice méně než při srpnové povodni, ale tehdy se změnila koryta řek a nebylo tam zřejmé, jak se situace vyvine.

Obyvatelé některých částí Višňové na Liberecku, které už v pondělí dopoledne a v noci kvůli záplavám evakuovali, stále nemohou domů. Na tři desítky lidí z Vísky a Předlánců zůstávají většinou u příbuzných a známých.

Velká voda v září 2010. Rozlitá řeka v Pertolticích

Hasiči nedoporučují do Višňové jezdit. Po poledni se dohodli s vedením textilní továrny v Poustce, že pustí domů přespolní zaměstnance. Později už by se svými auty nemuseli projet.

V Jizerských horách a Krkonoších napršelo v noci až 60 milimetrů srážek. Stav ohrožení nyní platí v České Lípě a Stráži pod Ralskem na Ploučnici, ve Frýdlantu-Řásnici, v Předláncích a Bakově nad Jizerou.

V Libereckém kraji zasahovali hasiči u 67 případů. "Hasiči monitorují stavy na tocích, odklízejí popadané stromy a větve z komunikací, čistí a uvolňují koryta řek i potoků a pomáhají čerpat vodu ze zaplavených sklepů a suterénů domů," řekla mluvčí hasičů Iva Michalíčková. (více o situaci na Liberecku čtěte zde)

Aktuální mapa srážek

Voda ale stoupá ve středních Čechách. Ve Vestci na Nymbursku platí od časného rána 3. stupeň povodňové aktivity. Říčka Mrlina tam stoupla přes kritických 240 centimetrů.

Koryto je téměř plné, ale voda se z břehů nevylila. Podle starosty Jaroslava Janaty vypadá další vývoj optimisticky. Stupeň ohrožení platí také na Jizeře v Bakově, kde hladina přesáhla kritických 540 centimetrů.

Voda pomalu stoupá na Labi v Ústeckém kraji, během noci jí ještě přibude. V Děčíně do řeky přiteče voda z Ploučnice. Podle odhadů Povodí Labe situace nebude tak vážná jako při srpnových povodních.

Na východě Čech dosahovala ráno například hladina Labe v Brodu výšky čtyř metrů, zhruba o metr více než v pondělí odpoledne.

Voda na horních úsecích toků Povodí Labe většinou pozvolna klesá. "Střední a dolní úseky kulminují nebo ještě dochází k mírnému vzestupu," uvedl už ráno vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

V kraji jsou zvýšené průtoky také v Bakově. Tam platí na Jizeře druhý stupeň, tedy pohotovost. Hladina se vyšplhala na 524 centimetrů, v posledních hodinách však už téměř nestoupá. Pro vyhlášení třetího stupně by musela dosáhnout 540 centimetrů. Stav bdělosti je hlášen na Cidlině v Sánech a také na Labi v Brandýse nad Labem.

Lidi a jejich obydlí ale neohrožují jen rozvodněné řeky. V Prosetíně na Děčínsku se ráno sesunul deštěm podmáčený svah na rodinný domek. Hasiči tam museli zachraňovat dva lidi. O dalším osudu domu pod svahem rozhodne posudek statika.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video