Na přechodu v brněnských Obřanech, kde srazil náklaďák dvě děti, stále chybí bezpečnostní zábrany. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

TEST: Ani dva týdny po nehodě řidiči v Obřanech na brzdu nešlapou

  • 14
Redakce MF DNES otestovala, jak rychle jezdí řidiči přes přechod, na kterém před třinácti dny srazil náklaďák dvě pětileté děti. V místě nevznikla žádná nová bezpečnostní opatření, ani řidiči nezpomalili. Mají na tachometru i 75 km za hodinu.

Je dopoledne a z mírného kopce v brněnských Obřanech se řítí auto k přechodu. Projíždí přes černobílou zebru a radar zaznamenává rychlost 75 kilometrů v hodině.

Tak to vypadá ve Fryčajově ulici 13 dní od chvíle, kdy řidič náklaďáku smetl dvě pětileté děti, které převáděly přes přechod učitelky místní mateřské školy. (Více čtěte zde.)

Podle testu, který provedla MF DNES spolu s Centrem dopravního výzkumu, se v místě nehody nezměnilo nic podstatného. Auta tudy vysokou rychlostí projíždějí dál. Přitom podle údajů z jara letošního roku je tento úsek jedním z nejnebezpečnějších míst v Brně.

Magistrát slíbil, že se na přechod podívá

Magistrát po nehodě slíbil, že na místo v nejbližších dnech pošle skupinu odborníků. To se však dosud nestalo. "Připravujeme dopravní inspekci ve spolupráci s dopravními auditory, policií a dopravními experty," odpověděl v pátek, podobně jako před deseti dny, mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Za devadesát minut, které redaktorka MF DNES strávila spolu s experty na místě, projelo kolem osudného přechodu více než tři sta aut. Málokdo ale dodržel předepsanou padesátku. "Nejrychleji jelo auto rychlostí pětasedmdesát kilometrů za hodinu," uvedl Josef Andres z Centra dopravního výzkumu v Brně.

Podle něj by si však právě na tomto přechodu měli dávat řidiči pozor a pořádně sešlápnout brzdy. "Přechod je málo viditelný, hlavně ve směru od Bílovic. Navíc řidiči sjíždějí z mírného kopce dolů velmi rychle. Rizikové je i to, že je může oslňovat slunce," komentoval Andres.

Domnívá se, že budoucím nehodám by mohlo zabránit například přesunutí přechodu či přebudování autobusových zastávek, které by zpomalily jízdu. Pomoci by však mohla i jiná opatření. "Musí se zdůraznit přechod, instalovat zábradlí a často měřit rychlost," dodal odborník.

V testu neobstáli řidiči osobních aut

Přechod je totiž špatně vidět, silnice se na slunci leskne. "Značky tam sice jsou, ale většina řidičů jezdí po paměti," soudí Andres. V testu neobstáli hlavně řidiči osobních aut.

"Patnáct procent aut v měřeném úseku projelo rychlostí vyšší než šestapadesát kilometrů v hodině," potvrdil Martin Janata z Centra dopravního výzkumu. Ani náklaďáky však podle něj výrazně nezpomalily.

"Nejvyšší rychlost, kterou jsme na radaru změřili u nákladního auta, bylo 63 kilometrů v hodině," sdělil Andres.

Při nehodě, která se stala v úterý 14. září, zůstaly na silnici ležet dvě děti. Pětiletá dívka dosud leží v nemocnici, řidič náklaďáku byl obviněn z obecného ohrožení.

Obřanští, kteří na nebezpečí upozorňovali už před dvěma lety peticí, nyní chtějí do Fryčajovy ulice umístit alespoň měřiče rychlosti. Jejich dodavatele schválilo zastupitelstvo pouhý den po nehodě. "Ti s novými auty tu však stále budou jezdit rychle," míní jeden zmístních lidí. Podle místostarosty Vlastimila Břicháčka by však mohly cedule řidiče alespoň upozornit, jakou rychlostí se k přechodu blíží.