Můžete jezdit za polovinu. Přestavby na plyn nabízejí rovnou automobilky

  • 385
Levné ježdění na propan-butan znají čeští motoristé už dlouhé roky. Od přestaveb favoritů na LPG se hodně změnilo. Auta na plyn dnes nabízí hned několik značek. Nově je za zajímavou cenu k mání pro fiaty. Plynové čerpačky jsou na každém rohu, nevýhodou je zakázaný vjezd do podzemních garáží.

"Je to alternativa pro ty, kdo smýšlejí ekonomicky a může být i pro ty, kdo myslí ekologicky," komentuje jízdu na plyn Martin Soudek. Má na starosti technickou podporu dealerské sítě Fiatu, který nově nabízí přestavby na LPG pro 14 modelů. Od nejmenší pandy pro dodávky qubo, fiorino nebo dobló. Plynové modely nabízí na českém trhu již tradičně Subaru. Škoda pak prodává plynovou octavii.

LPG

Z angličtiny Liquefied Petroleum Gas neboli zkapalněný ropný plyn je směs uhlovodíkových plynů používaná jako palivo do spalovacích spotřebičů a vozidel. Je to novodobější označení pro směs topného plynu, známou jako propan-butan.

Zdroj: wikipedia

LPG je nejrozšířenějším alternativním palivem v Evropě. Ve srovnání s benzinem stojí polovinu. Spotřeba plynu je o něco vyšší než benzinu. LPG má totiž nižší energetickou hodnotu na litr. Subaru udává, že spotřeba LPG je vyšší o 10 až 20 %.

Ale stále se to vyplatí. Když auto jezdí na sedm litru benzinu na sto kilometrů, bude spotřeba plynu asi o litr větší. Fiat spočítal, že kilometr jízdy na benzin vyjde na 2,30 Kč, jízda na LPG vyjde na 1,2 koruny. Na sto kilometrů se tak uspoří víc než stovka. Po sto tisících kilometrech ušetříte třeba u 2,5litrového Subaru Outback skoro sto tisíc. Škoda udává tabulkové spotřeby své plynové octavie takto: 7,1 l benzinu, nebo 9,2 litrů LPG na 100 km.

Za pár tisíc nebo zadarmo

Škodovka nabízí přímo octavie "továrně" přestavěné na pohon na LPG. Propan-butan polykají benzinové motory 1,6 MPi s výkonem 75 kW, základní cena auta je 404 tisíc. Což znamená sedmdesátitisícový příplatek oproti nejlevnější octavii s benziňákem 1,4. Výkonově srovnatelná verze s motorem 1,2 TSi vyjde na 374 tisíc.

U Subaru si můžete objednat přestavbu, kterou provede přímo dealer. Je k mání pro většinu modelů japonské značky. Plynové přestavby nabízí nyní se slevou. Na vybrané modely vyjde na necelých třicet tisíc, na forestera dokonce jen na dvacet. Podobně to funguje od září u Fiatu. Přestavba na LPG tam vyjde na 27 tisíc korun. Navíc, kdo si koupí fiata nebo subaru na leasing, dostane přestavbu na LPG zadarmo.

Vyplatí se vám jezdit na plyn?

Spočítejte si to ZDE

Nádrž je bezpečná

Minusem přestaveb na plynový pohon bývala velká nádrž, která ubrala velký prostor v kufru. Dnes dostanete ve všech případech tzv. toroidní nádrž místo rezervy.

Jsou zhotoveny z ocelového plechu a osazeny bezpečnostním elektromagnetickým ventilem. Při vypnutém motoru se ventil uzavře. V případě požáru nebo dopravní nehody s deformací nádrže upouští bezpečnostní ventil plyn mimo auto. "Nádrž s LPG nevybuchuje ale vyhořívá a to ve vlnách a bezpečně mimo vozidlo. V autě s LPG vybuchuje pouze benzínová nádrž stejně jako v benzínovém autě," uvádí Fiat. "Je to bezpečné. Je to tlaková nádoba, která splňuje všechny požadavky. Troufnu si říci, že je bezpečnější než nádrž benzinová," říká Martin Soudek.

Čerpací hrdla obou nádrží Subaru Impreza

"Nárazové a požární testy ukazují, že automobily s pohonem na zkapalněný plyn jsou stejně bezpečné, jako srovnatelná benzínová vozidla," podporuje Soudka renomovaný německý autoklub ADAC. U systému holandské firmy Vialle, který používá Subaru, je třeba nádrž testována tlakovou zkouškou na tlak 67 barů (tlak při čerpání LPG je 10 barů).

V ČR je životnost nádrže na plyn stanovena vyhláškou na 10 let. Při výměně nádrže je třeba vyměnit také její příslušenství.

Místo rezervy dostáváte k autu povětšinou lepící sadu pro případ defektu. V případě, že na ní trváte u Subaru, připevní ji do kufru do speciálního koženkového futrálu.

Rozdíl nepoznáte

Při servisních prohlídkách se zdržíte o něco déle, není to ale nic tragického, u Fiatu to obnáší standardní servisní interval 20 nebo 30 tisíc kilometrů (záleží na modelu), nebo jeden rok, stejně jako u "neplynových" aut. "LPG obnáší některé doplňkové servisní operace. Neznamená to ale více návštěv servisů, " zdůrazňuje Soudek.

Některé díly budete měnit dřív, než kdybyste jezdili jen na benzin. U Subaru jsou to třeba častější výměny zapalovacích svíček.

Jak se jezdí na plyn

Test Subaru Impreza na LPG - čtěte ZDE

Systém, který pro Fiaty vyvinul odborník na LPG přestavby, italská firma Tartarini, se dá dodatečně namontovat na již provozovaná auta. "Je to typizovaná zástavba, stejná na všech servisních místech. Trvá řádově několik hodin," popisuje Soudek. "Do auta přibude nádrž namísto rezervy, reduktor kapalina-plyn, čistič (filtr) kapalné fáze, vstřikovač LPG, snímač tlaku a řídící jednotka systému," vypočítává.

"Při správné údržbě a zacházení zůstává životnost motoru nezměněná," ubezpečuje Soudek. U Subaru dokonce tvrdí, že se prodlužuje životnost motorového oleje i samotného motoru, protože se nevytvářejí karbonové usazeniny. Při jízdě na plyn zůstávají parametry motorů podobné jako při provozu na benzin. Subaru dokonce udává mírné zvýšení výkonu asi o 3% a snížení hlučnosti. Naopak Škoda uvádí, že při spalování benzinu má škodovácká šestnáctistovka výkon 75 kW (102 k), při pohonu na LPG pak 72 kW (98 k).

Škoda Octavia na LPG

Ekology potěší, že s provozem auta na plyn také přibližně o desetinu klesnou emise CO2.

O plynu nevíte

Uživatelé si taky chválí prodloužený dojezd. V autě máte dvě nádrže. Když dojde plyn (u fiatu má nádrž 35 litrů, u subaru a škodovek 44), přepne se systém automaticky na benzin. Systémy samozřejmě umožňují i manuální přepínání mezi oběma palivy během jízdy. Když nechcete, tak o jízdě na plyn (kromě návštěv čerpaček) vůbec nevíte. Řídící jednotka si zvolí to správné palivo a přepíná podle potřeby.

Oficiální přestavby mají výhodu zachování plné záruky. U Fiatu a Škody jsou to dva roky, u italské značky bez omezení kilometrového nájezdu. Subaru dává záruku 3 roky limitovanou 100 000 kilometry. Potíže mohou mít po jejím vypršení ti, kteří pak nechtějí jezdit k autorizovanému dealerovi. Garážisté plynová auta opravují neradi.

Síť čerpacích stanic na LPG je v ČR nejrozsáhlejší v porovnání s ostatními alternativními palivy. Je jich víc než 850. V Česku vám u čerpačky obvykle plyn natankuje obsluha, v zahraničí to většinou musíte zvládnout sami. Není to nic složitého, prodejce vás to rád naučí.

Výhodou pro podnikatele je odpuštění silniční daně firemním vozidlům s pohonem na LPG. Velkou nevýhodou je zákaz vjezdu do některých podzemních garáží.