Na demonstraci v Praze přilákali odboráři 40 tisíc lidí. Teď přitvrdili a mluví o možné generální stávce. Podle vlády zbytečně, věci, které jim vadí, navrhnout prý nechce. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Stávkou hrozí zbytečně, výpovědi bez udání důvodu nechceme, říká vláda

  • 935
Pohrůžka generální stávkou, s níž přišel kvůli chystanému zákoníku práce šéf odborových svazů Jaroslav Zavadil, vyznívá nyní tak trochu jako výstřel do prázdna. Ministr Jaromír Drábek zdůraznil, že výpověď bez důvodu vláda nenavrhla ani nenavrhne, stejně jako možnost neomezeného řetězení smluv na dobu určitou.

"V připraveném zákoníku práce, který jsem zatím stáhl, byla možnost uzavřít se zaměstnancem smlouvu na dobu určitou jen dvakrát po sobě a dost. S výpovědí bez udání důvodu v žádném případě ve svém návrhu nepočítám," řekl iDNES.cz Drábek.

Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka.Obdobně se nad hrozbou odborů pozastavil premiér Petr Nečas. "Vláda nenavrhovala ani nenavrhuje výpověď bez udání důvodu. Zrodilo se to tak trochu jako fikce," tlumočil stanovisko premiéra mluvčí Martin Kupka. Připustil, že s uvolněním pravidel pro uzavírání smluv se zaměstnanci vláda počítá, protože to podle ní přispěje k pružnějšímu trhu práce.

"Premiér se především pozastavuje nad tím, že s hrozbou generální stávky odbory přicházejí ve chvíli, kdy s nimi vláda jedná o jejich připomínkách a že s tím jeden z odborových předáků přišel uprostřed programové konference ČSSD. Takovému tlaku nemůže vláda podléhat," řekl Kupka.

Odbory: Hrozba generální stávkou má naši podporu

Generální stávka v zemi nebyla od roku 1989 a o její možnosti Zavadil mluvil jen pár dní poté, kdy se odborářům podařilo přivést do centra Prahy okolo 40 tisíc policistů, hasičů, státních úředníků a dalších zaměstnanců veřejného sektoru, jimž se nelíbí chystané vládní škrty v jejich platech.

Odboroví předáci dnes Zavadila podpořili. Šéf ČMKOS podle nich nemluvil jen za sebe a o tom, co ho momentálně napadlo. Navíc ani ujištění vlády, že kritizované změny nenavrhne, některé z nich příliš neuklidnilo.

"My v odborovém svazu Kovo jsme už v dubnu 2009 upozorňovali na to, že by se mohlo sáhnout i k tvrdším formám protestu. Nad vyjádřením vlády, že nic takového nenavrhne, musíme být ve střehu, protože pan Nečas, když byl ještě ministrem práce ve vládě Mirka Topolánka, s návrhem zákoníku práce s možností výpovědi bez udání důvodu počítal," říká šéf největšího odborového svazu Kovo Josef Středula.

Varováním pro odbory a pro zaměstnance navíc podle Středuly musí být Nečasova vyjádření ze srpna, kdy v novinovém rozhovoru hájil větší změny v zákoníku práce a doslova řekl: "Když už má být střet kolem zákoníku práce, který se zcela zjevně chystají odehrát i odbory, tak ať už to s prominutím stojí za to."

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková iDNES.cz řekla, že o chystaném Zavadilově vystoupení věděla: "Samozřejmě jsme to věděli a samozřejmě jsme s tím souhlasili". To, že Drábek slibuje, že věci, které odborům vadí, nenavrhne, ji neuchlácholilo. "To říkají teď, uvidíme."

I šéf odborů hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter potvrdil, že se mu Zavadil o chystaném vystoupení zmínil. "My hasiči se stejně jako třeba policisté či vojáci řídíme jiným režimem, než je zákoník práce a do stávky bychom jít nemohli, ale jednu věc vám povím. Když pan ministr Drábek říká, že nenavrhl ani nenavrhne výpověď bez udání důvodu, tak vám k tomu povím, že tu věc při jednání navrhoval, ale pak to vzal zpět."

Odbory mají navíc obavu, že sporné věci se do zákoníku práce, který chce Drábek předložit příští rok, mohou dostat v parlamentu, kde tyto změny může navrhnout některý z vládních poslanců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video