Michael Douglas se vrací z vězení na Wall Street, nikdo ho ale nevítá

  • 32
Makléři po něm převzali slovník i šatník, nyní je zpět. Drsný filmový finančník Gordon Gekko a s ním po třiadvaceti letech i oscarový Michael Douglas. Wall Street se opět otřese v základech.

První záběry nového filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí natočil Michael Douglas 18. září 2009, týden před svými pětašedesátými narozeninami.

A rok poté přišel na jeho newyorskou premiéru - přestože mu to lékaři nedoporučovali, neboť se kvůli rakovině krku podrobuje ozařování a chemoterapii. Rozhovory neposkytoval, ale zapózoval na červeném koberci. Podporu snímku pokládá za svou povinnost (více ZDE).

Michael Douglas, Carey Mulliganová a Susan Sarandonová na premiéře filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Michael Douglas, Carey Mulliganová a Susan Sarandonová na premiéře filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Michael Douglas a jeho manželka Catherine Zeta-Jonesová na premiéře filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Herec pózoval na červeném koberci i se svou manželkou Catherine Zeta-Jonesovou

Není divu, vždyť právě první Wall Street, rovněž v režii Olivera Stonea, z něj udělal legendu a výroky hercovy postavy, dravého finančníka Gordona Gekka, vstoupily do dějin. Zejména chvála chamtivosti coby hnací síly "lepšího světa", kterou mnohá média oprášila při nedávné ekonomické krizi. "Chamtivost je v pořádku. Chamtivost funguje. Chamtivost pomáhá pročistit, rvát se, dokáže zachytit podstatu pokrokového ducha. Chamtivost ve všech svých podobách, po životě i penězích, po lásce i znalostech, vždycky znamenala posun lidstva směrem vpřed."

Padouch idolem

Za roli Gekka, již považuje za nejzásadnější ve své kariéře, dostal Michael Douglas Oscara. A když si ji nyní zopakoval, znovu žasl nad její popularitou. "Udělali z něj hrdinu přesto, že Gekko je skutečný padouch. Lidé milují příběhy o moci, má pro ně kouzlo," vysvětluje si herec nehynoucí popularitu filmu Wall Street.

Přesto režisér nechtěl, aby návaznost bila přímo do očí. Dokonce se nový film původně jmenoval pouze Peníze nikdy nespí; pak sice Stone přidal do názvu Wall Street 2, ovšem později číslici zase odstranil. Chtěl tak naznačit, že film účinkuje v obou podobách: jako pokračování i jako samostatný příběh. A podle kritiků se to podařilo, Hollywood Reporter ocenil, že na starém půdorysu "říká i leccos nového".

Z filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Z filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Vyprávění začíná v roce 2001, kdy se Douglasův hrdina vrací z vězení, kde skončil za praní špinavých peněz a pojistné podvody. Změnil se k lepšímu, ale nikdo ho nevítá: ani dcera, ani bývalí kolegové. Po osmi letech za mřížemi je sám a musí začít od nuly, aby se pomstil a hlavně si znovu získal lásku své dcery v podání Carey Mulliganové.

Což zkusí oklikou přes jejího snoubence, zdatného obchodníka razícího ekologické ideály, jejž hraje Shia LaBeouf. Firma, pro niž pracuje, se však octne náhle v úzkých, a mladík uzavře s Gekkem dohodu: slíbí mu opětovné setkání s jeho dcerou výměnou za informace, kdo stojí za pádem firmy.

Sami tvůrci jsou zvědaví, jak diváci zmoudřelého Gekka přijmou. Hercův okouzlující cynismus učinil ze záporné postavy překvapivě profesní modlu. Mladí makléři přejali Gekkův účes, oblékání i slovník. Stone je tím dodnes zaskočen. "Natočil jsem Wall Street jako příběh o morálce, což však mnozí pravděpodobně nepochopili. Stále mě překvapuje počet lidí, kteří mi sdělují, že se díky mému filmu rozhodli pro kariéru na Wall Streetu. Teď jsou to čtyřicátníci, kteří v oboru prorazili - ale poctivě!"

Z filmu Wall Street: Peníze nikdy nespíZ filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí

Carey Mulliganová a Shia LaBeouf jako Gekkova dcera a její snoubenec.

Podle Stonea se od osmdesátých let svět financí prudce změnil. "Čísla rostla, z milionů se stávaly miliardy a Gekkovu chamtivost dávno překonala chamtivost bank. Po kolapsu v roce 2008 získalo naše téma na zajímavosti, nový Wall Street odhaluje, co se vlastně stalo," říká režisér. A Douglas dodává, že jeho postava už chce víc než jen znovu nakupit bohatství: "Chce, aby se o ní vědělo."

Od chamtivosti k závisti

Ve filmu Wall Street z roku 1987 školil mistr Douglas coby svého učedníka Charlieho Sheena; jeho nynější žák LaBeouf přiznal, že před natáčením nevěděl o světě financí zhola nic. "Netušil jsem, co je akcie nebo dluhopis. Ale režisér mi řekl, že jestli roli chci, musím se to naučit, takže jsem do toho skočil po hlavě," vzpomíná mladý herec na svůj rychlokurz financí a investic.

Po závěrečné zkoušce dostal dokonce makléřskou licenci - a navíc se mohl školit u skutečných magnátů, kteří se na plátně objeví, včetně Donalda Trumpa. V tom tkví jeden velký rozdíl mezi oběma snímky: u prvního žádná firma ani nevpustila štáb do svého sídla, naopak u druhého samy nabízely pomoc.

z filmu Wall Street (1987)

Charlie Sheen a Micheal Douglas ve filmu Wall Street z roku 1987.

A druhý rozdíl pojmenoval Stone: "dvojka" prý už nevypráví jen o o chamtivosti, nýbrž také o závisti. "Závist je důležité slovo. Když máte na účtu padesát milionů, mělo by to vaši chamtivost uspokojit. Ale pokud vám padesát milionů nestačí, protože váš kamarád vydělal sto milionů, pak to není chtivost, ale závist."