Vršovický zámeček dostává zbrusu nový kabát.

Vršovický zámeček dostává zbrusu nový kabát. | foto: MČ Praha 10

Zámeček ve Vršovicích prochází opravou, sloužit pak bude seniorům

  • 1
Opravy Vršovického zámečku v Praze 10 jsou v plném proudu. Začalo se s nimi už v půlce srpna. Až rekonstrukce skončí, nabídne zámeček ubytování 69 seniorům v Domově pokojného stáří. Kromě toho tady vznikne i reprezentativní obřadní síň, která desáté městské části dosud chybí. Hotovo by mělo být za dva roky.

Původním záměrem bylo přestavět zámeček na hotel. Radnice jej měla rekonstruovat spolu se soukromým investorem, ten však nedodal požadované finanční garance. A tak z projektu sešlo.

"Historická dominanta Vršovic bude nakonec sloužit jako domov pro seniory," řekl místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Podle jeho slov je desítka jednou z nejstarších městských částí.

Vizualizace budoucí podoby Vršovického zámečku.

Vizualizace budoucí podoby Vršovického zámečku.

V současné době se celý objekt staticky zajišťuje. Je třeba uchytit severní fasádu na dočasnou ocelovou konstrukci a udělat šest metrů hluboké výkopy včetně takzvané záporové stěny pro podzemní garáže.

"Technologicky náročnou rekonstrukci ovlivňuje v této fázi výstavby především fakt, že zámeček je založen na skalnatém, těžko rozpojitelném podloží, a proto velká část výkopových prací bude probíhat za použití lidské síly," řekl Robert Špott, výkonný ředitel stavební firmy SYNER, která rekonstrukci realizuje.

I nové plány nicméně počítají s vybudováním obřadní síně. "Z původně plánovaných 386 miliónů ušetříme na základě aktuálního projektu desítky miliónů korun," řekl Zoufalík.

HISTORIE VRŠOVICKÉHO ZÁMEČKU

Vršovický zámeček neboli tzv.Rangherka stojí na místě původní Štočkovské vinice při usedlosti Špendlikářka. Roku 1776 se ve Vršovicích usadil italský obchodník s hedvábím Josef Rangheri, který se zasadil o pěstování morušovníku v Praze. Po roce 1842 tu jeho syn Jiří nechal vystavět honosnou dvoupatrovou budovu s hranolovými věžemi, která sloužila pro výrobu hedvábí. V sousedství vznikl morušový sad. Rodu Rangherů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice.