Francouzská stávka proti důchodové reformě ochromila letiště i železnici

  • 23
Stávkující odboráři ve Francii ochromili provoz letišť a železnic. Nelíbí se jim, že důchodová reforma prezidenta Nicolase Sarkozyho chce prodloužit věk odchodu do důchodu z 60 na 62 let.

Ve Francii zahájili odboráři už druhý protest proti Sarkozyho důchodové reformě. Podle organizátorů vyšlo do ulic po celé zemi 2,9 milionu lidí, policie tvrdí, že demonstrantů nebylo víc než 1 milion.

S rozsahem protestů byly spokojené jak odbory, tak i vláda. Odbory totiž tvrdí, že splnily vyhlášený hlavní cíl, mobilizovaly o 200 tisíc víc protivládních demonstrantů. Státní moc zase zdůraznila, že lidí stávkovalo méně než začátkem měsíce. Například v Paříži úřady napočítaly pouhých 65 tisíc demonstrantů, tedy o 15 tisíc méně než na začátku září.

Odbory však dosud nevyvrátily zprávy, že tentokrát stávkovalo v zemi celkem méně lidí. Podle prezidentského paláce to znamená, že stále více Francouzů podporuje reformu a záležitost pokládá za uzavřenou.

Až polovina letů

Podle předběžných zpráv zasáhly stávky asi polovinu letů plánovaných na pařížských letištích Orly a Roissy - Charles de Gaulle. Z ostatních francouzských letišť neodletělo 40 procent spojů.

STÁVKA ZASÁHLA I ČECHY

České aerolinie zatím kvůli stávce zrušily jeden let z Prahy do Paříže a zpět. Několikahodinové zpoždění čeká cestující na letech mezi Českem a Španělskem, protože letadla létají přes francouzské území.

Protesty se dotkly i provozu na železnici. Státní společnost SNCF zrušila polovinu vysokorychlostních spojů TGV. Mezinárodní linky do Velké Británie, Belgie, Nizozemska, Švýcarska a Německa jely podle běžných jízdních řádů. Provozu metra se zatím stávky dotkly jen minimálně.

Stávkovalo se i ve školách. Ministerstvo školství dopoledne odhadovalo, že do protestů se zapojila čtvrtina učitelů. Odbory tvrdí, že se na základních školách stávky účastnilo 55 procent učitelů a na středních 45 procent.

Reformu ano, ale do důchodu později nechceme

Francouzi sice podle průzkumu veřejného mínění přiznávají, že je reforma s ohledem na státní deficit nezbytná, nehodlají se však smířit s prodloužením věku odchodu do důchodu o dva roky.

Prezident Sarkozy považuje důchodovou reformu za hlavní projekt druhé části svého volebního mandátu. Připouští možné úpravy textu, zřejmě ve prospěch tělesně postižených, žen či nezaměstnaných ve vyšším věku.

Ustoupit ohledně zvýšení hranice odchodu do důchodu z 60 na 62 let ale nechce.

Text reformy již schválila v prvním čtení dolní komora parlamentu, Národní shromáždění, a Senát ji má začít projednávat 5. října.

FRANCOUZSKÁ důchodová REFORMA

Reforma už prošla dolní komorou parlamentu, 5. října ji projedná Senát. Během dne se ve Francii očekávalo až 230 demonstrací. Největší tradičně proběhla v Paříži. Za poslední měsíc už je to druhý protest, který Francouzi uspořádali proti důchodové reformě. První se odehrál 7. září. Policie uvedla, že demonstrantů přišlo milion. Odbory tvrdí, že protestovalo 2,7 milionu Francouzů.