Vláda schválila úsporný rozpočet na příští rok. Schodek má být 135 miliard

  • 225
Vláda schválila v noci na čtvrtek návrh rozpočtu na příští rok a do konce září jej předloží do Sněmovny. Nejdůležitější zákon v zemi, podle kterého stát hospodaří, počítá se schodkem 135 miliard korun a je výsledkem přísného šetření.

Škrty se dotknou oblasti daní, dávek pro postižené, porodného i stavebního spoření. Státním zaměstnancům i politikům klesnou platy.

Deficit bude o 33 miliard nižší než letos. A i když na první pohled nijak úsporně nevypadá, bez razantních škrtů by přesáhl 200 miliard.

Deficit 2011


Schodek bude 135 miliard (4,6 % HDP)

Bez úspor by dosáhl 6,7 % HDP

Vláda zasedla nad finální verzí rozpočtu kolem půl šesté večer a vyjednávala několik hodin. Přestože jednotlivé kapitoly rozpočtu byly dopředu rozplánovány, premiéru Petru Nečasovi se na poslední chvíli podařilo změnit návrh takzvané povodňové daně.

Ta se měla původně vybírat formou snížení slevy na poplatníka o 100 korun měsíčně a snížením slevy na dítě o 20 korun měsíčně. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě ale vláda nakonec nesnížila. Do rukou poslanců tak poputuje verze, která počítá jen se snížením slevy na poplatníka. Opatření je dočasné a mělo by platit v příštím roce.

Dani budou od příštího roku podléhat také penze pracujících seniorů, jejichž příjmy překročí trojnásobek průměrné mzdy. O daňové osvobození výsluh přijdou kvůli úsporám vojáci a policisté. Vláda se naopak rozhodla zatím nedanit odchodné. "Budeme se této věci dál věnovat systémově," řekl po jednání vlády bez bližších detailů ministr financí Miroslav Kalousek.

Čtěte: Podpora stavebního spoření klesne

Rozpočet nepočítá se zásadními reformami jako jsou změny penzijního systému. Ty by se měly aplikovat až do rozpočtů na další roky. Jisté jsou ale plošné škrty, které se dotknou v podstatě každého.

O deset procent klesnou mzdy státních úředníků s výjimkou učitelů, sníží se také provozní výdaje ministerstev. O pět procent klesnou i platy poslanců a ústavních činitelů.

Lidem se sníží úspory na bydlení i dávky

Počítá se i se snížením státní podpory stavebního spoření, která postupně klesne na maximálně 1 500 korun ročně. Příští rok by podpora neměla klesnout až na tuto hranici, ale bude se z ní platit padesátiprocentní daň. Důvodem je, že zákon nedovoluje tak razantní snížení na plánovanou úroveň. Pro stát to znamená úsporu až 7,5 miliardy korun. (čtěte podpora stavebního spoření klesne)

Vláda nachystala další úpravy v sociální oblasti, které se nebudou levici líbit. Zruší se sociální příplatek pro nejchudší rodiny a porodné 13 tisíc dostanou jen velmi chudé rodiny a pouze za první dítě. Jednorázový příspěvek by se vyplácel jen rodinám, jejichž příjem je nižší než 2,4 násobek životního minima.

Škrty v sociální oblasti

O tom, jaký dopad budou mít opatření na nezaměstnané i rodiče, čtěte zde

O část peněz přijdou i lidé s nejlehčím zdravotním postižením. Pravděpodobně také nedojde k navýšení nemocenské, která přechodně klesla u dlouhodobě nemocných. Opatření zavedl exministr Eduard Janota ve svém úsporném balíčku.

,