Videoautoškola: jak sedět bezpečně za volantem

  • 51
Moderní auto je plné bezpečnostních prvků, které ochrání posádku. Ta je ale musí umět využít. Aby vás auto ochránilo, je třeba si také dobře připravit pracoviště za volantem. Neseďte nikdy s nataženýma nohama a rukama.

Usadit se tak, abyste si při nehodě neublížili ještě víc, je věda. Chce to čas a trpělivost najít co nejkomfortnější polohu. "Určitě nedoporučujeme extrémní posedy, tedy moc blízko u volantu, nebo naopak za ním ležet," radí Petr Krásný z týmu Výzkum dopravní bezpečnosti Škody Auto.

Většina moderních aut má stavitelný sloupek volantu. Odborník radí ho nastavit výš a vysunout (přitáhnout k sobě). "Potřebuji, aby do airbagu při případném nárazu padala hlava, ne hrudník," vysvětluje. "Zafixuji si volant a pak si hraju s nastavením sedačky." Když to jde, ladím polohu za volantem výškově stavitelným sedadlem. Pro lepší výhled je lepší sedět výš, závodníci raději sedí co nejníž. Třeba u BMW radí školitelé zákazníkům, aby si sedali tak vysoko, aby mezi stropem a hlavou měli na pěst místa.

Velmi důležité je podélné nastavení sedačky. Špatné je sezení moc blízko i moc daleko. Seďte tak, abyste měli lehce pokrčené ruce i nohy i když sešlápnete pedály. "Při čelním nárazu vám při napnutých končetinách nezafungují klouby. Pak dochází ke zlomeninám, při kterých se kosti zasunují do sebe, a to jsou nejkomplikovanější zlomeniny," vysvětluje Petr Krásný ze Škody Auto.

Sezení moc blízko volantu není správné, v této poloze nemůže airbag fungovat správně

Sezení moc blízko volantu není správné, v této poloze nemůže airbag fungovat správně

Když nabouráte s nataženýma rukama, hrozí komplikované zlomeniny

Když nabouráte s nataženýma rukama, hrozí komplikované zlomeniny

Důležitou roli hraje i nastavení výšky horního uchycení bezpečnostního pásu. Automobilky občas nemístně šetří a tuto položku u aut vypouštějí. Občas bývá za příplatek, u luxusních aut nebývá mechanická, ale polohují ho elektromotorky. Horní uchycení si dejte spíše níž. "Aby pás šel přes rameno, určitě nemá jít okolo krku," vysvětluje Krásný. U dětí určí správnou polohu dobře zvolená dětská autosedačka nebo podsedák.

Nastavte si správně pás, musí jít přes rameno

Nastavte si správně pás, musí jít přes rameno

"Důležité jsou i opěrky hlavy. Hodně lidí to zanedbává," varuje Krásný. "Při čelním nárazu je člověk nejprve vymrštěn dopředu a trochu se nadzvedne a pak letíte zpátky," vysvětluje. Opěrka má v tu chvíli zachytit hlavu. Máte mít horní hranu zároveň s nebo nad temenem hlavy, aby nedošlo k zalomení páteře o horní hranu příliš nízko položené opěrky.

Opěrku byste měli mít také co nejblíž hlavě. Některá moderní auta mají takzvané aktivní opěrky, které se při nárazu zezadu přiblíží temenu hlavy. "Opěrku co nejvíce natočte k hlavě, aby dráha, na které hlava zrychluje, než narazí do opěrky, byla co nejmenší," radí odborník na bezpečnost z mladoboleslavské automobilky.