Jak na božský trávník v pěti krocích. Teď je ideální čas na to vlítnout

  • 33
Vertikutace, aerifikace, skarifikace, zapískování a výsev. Tak se jmenuje pět základních kroků, které se hodí pro podzimní rekonstrukci trávníku, aby se v příští sezoně proměnil ze semeniště pampelišek na krásný a hustý trávníček.

Při malé frekvenci sekání, jenou za týden nebo čtrnáct dní, omezují původní trávu stále více konkurenční dvojděložní rostliny. Čerstvě po posekání tak tráva sice působí z dálky úhledně, při bližším ohledání však zjistíte, že tráva samotná tvoří třeba jen polovinu zelené plochy.

Během sezony pak pampelišky, sedmikrásky a další plevel rostou daleko větším tempem než tráva samotná. Kdo si ho nechá přerůst přes hlavu, způsobuje si sám sobě daleko větší starosti se sekáním, stěžuje si, jak ta "hrozná tráva" rychle roste a že ji nestačí pravidelně sekat.

Přitom stačí plevel ze zahrady vymýtit a sami budete překvapeni, jak se sníží objem zelené hmoty, kterou je třeba odvážet. Nehledě na dobrý pocit z pohledu na hustý, pravidelný trávník, po kterém se vám i dětem bude příjemně šlapat bosou nohou jako po koberci.

Začněte pampeliškami a mechem

Základem podzimní údržby je snaha dostat z plochy trávníku vše, co tam nepatří, a připravit půdu na to, aby snadno přijímala živiny z hnojení, vodu z deště nebo závlahy a vzduch.

Ze sedmikrásek se můžete těšit, nebo se jich vytrháním zbavit. U pampelišek volte raději druhou možnost.

Ze sedmikrásek se můžete těšit, nebo se jich vytrháním zbavit. U pampelišek volte raději druhou možnost.

Minimálně ve stinných a vlhkých místech je velká pravděpodobnost, že se tvoří místa, kde mech úspěšně soupeří s trávou. Prodávají se proti němu i biopřípravky na bázi kyseliny pelargonové, u některých je účinnou látkou železo. Postřik nebo posyp v dávkování podle návodu proveďte tak tři dny před zahájením dalších prací.

Použijte také selektivní herbicidy na dvojděložné rostliny, jinak se pampelišek nezbavíte do smrti. Použijte je v období, kdy mají co největší plochu listu, tedy před sekáním. Listy se herbicidy dostávají ke kořenovému systému, kde ho zničí.

Vertikutace zabolí do očí, tráva se raduje

Terminologie

Vertikutace: z angl. verti cut - vertikální řez nebo prořezáván, provádí se pevnými noži

Aerifikace: z angl. aerification - provzdušňování, provádí se dutými trny

Skarifikace: z angl. scarifier - rozrývání, trhání - pročesávání, provádí se pružnými dráty

Než se pustíte do vertikutace samotné, posekejte zahradu na výšku 3-4 centimetry. Čím nižší bude porost před vertikutací, tím lépe se bude stařina a mech z trávníku odstraňovat.

U hodně zaplevelené zahrady je pohled na plochu po provedené vertikutaci žalostný, ostré nože vertikutátoru odhalí smutnou pravdu o skutečném množství trávy na zahradě (více o vertikutaci viz předchozí článek). Přeříznou totiž travní drn a vyhrabou vše, co se skrývalo u kořenů jako vrstva plsti, a bránilo dodávce živin ke kořenům trávy.

Vertikutátory jsou dost drahé stroje. Elektrické seženete na internetu od tří tisíc korun, na malou zahradu jsou dostačující. Benzinové, vhodné pro větší zahrady, stojí od 12 tisíc výš, to už je opravdu dost - vzhledem k tomu, že je potřebujete jen dvakrát ročně.

Řešením je půjčovna strojů, půjčovné se pohybuje do tisícikoruny na den. Anebo si tuto službu můžete objednat od firmy, která se údržbou trávníků zabývá profesionálně. Ceny se pohybují od tří do deseti korun, liší se filozofie výpočtu. Někdo chce zaplatit méně za metr, ale platí se jednotný paušál za výjezd, někomu se platí více bez paušálu. Každý si pak může spočítat, který typ nabídky se mu vyplatí.

Provzdušňovací kazeta vložená do vřetenové sekačky

Provzdušňovací kazeta vložená do vřetenové sekačky

Po vertikutaci je potřeba všechny zbytky z trávy pořádně vyčesat. Lze koupit jednoúčelové stroje tvarem podobné vertikutátoru - jen mají místo nožů pružné dráty. Kdo má malý univerzální kultivátor, může si pročesávač připojit jako doplněk. Pročesávačům se také někdy říká skarifikátory, procesu skarifikace (viz box s anglickou terminologií).

Nejjednodušší to mají majitelé vřetenových sekaček, kteří žací vřeteno během tří minut vymění za vyčesávací válec s pružnými hroty a snadno tak všechny zbytky po vertikutaci dostanou do sběrného koše stroje.

Předpokládá se, že kdo používá vřetenovou sekačku, pěstuje si anglický trávník, pročesává tedy několikrát ročně a pak se mu takový komfort stroje "dva v jednom" vyplatí.

Podívejte se na video, kolik plsti se po podzimní vertikutaci najde i v pravidelně udržovaném anglickém trávníku. Z toho si lze udělat obrázek, kolik zbytků ostré nože vertikutátoru vytahají z trávy tam, kde se neseká pravidelně, nebo se dokonce tráva nesbírá.

Když už, tak pořádně i s aerifikací

Aerifikace spočívá ve vytvoření "kanálků" v půdě, kudy se snáze do půdy dostává vzduch a živiny. Na malé zahradě ji můžete provést obyčejnými rycími vidlemi: zapíchnete je do země a mírně přizvednete drn.

Na větších plochách se aerifikace provádí strojově. Na klikové hřídeli jsou upevněné duté trny, které do země nadělají stovky malých otvorů až do hloubky 10 centimetrů. Po tomto stroji (trávníkovém perforátoru) na trávníku zůstanou malé válečky hlíny. Ty je třeba odstranit opět nejlépe vyčesáním - strojem s pružnými dráty a sběrným košem.

Travní perforátor v akci

Travní aerifikátor v akci

Toto zbude po aerifikaci dutými trny

Toto zbude po aerifikaci dutými trny

Aerifikátory se do běžné obchodní sítě vůbec nedostávají, jsou to drahé stroje, které vlastní jen zahradnické firmy. Malé stroje s vlastním pohonem stojí kolem 80 tisíc korun, větší hodně přes sto tisíc.

V tomto případě nezbývá než hledat firmu někde v okolí. Některé stroje půjčí, cena za půjčovné bývá podle stroje od tisícikoruny výš, pokud si necháte aerifikaci udělat na klíč, zaplatíte podle velikosti pozemku od deseti korun za metr výš.

Po devastaci nastupuje regenerace

Teď, když jsme si opticky zahradu vlastně zničili, nastoupí ozdravný proces. V tomto ročním období zahradu pohnojte sezonním hnojivem v dávce asi dva kilogramy na 100 metrů čtverečních, hnojivo bude působit 4-6 týdnů. Na konci října pak ještě přihnojíte podzimním nebo zimním hnojivem.

Nezapomeňte trávník zapískovat. To je krok, na který se často zapomíná. Používá se křemičitý písek o frakci 0-2 milimetry - podobný, jaký se používá na plážovém volejbale.

Zapískovaná zahrada

Křemičitý písek odlehčí strukturu zeminy a usnadní pronikání živin ke kořenům. Pokud jste provedli i aerifikaci, dávejte klidně i pět litrů písku na čtvereční metr.

Písek pak rozhrňte po trávníku obrácenou stranou hrábí. Nebojte se, jakmile písek proschne, propadne ke kořenům a nepoznáte, že jste ho aplikovali.

Nakonec holá místa posypte trávníkovým substrátem s příměsí osiva. Semena kupujte raději u tuzemských výrobců, u jejich travních směsí budete mít větší jistotu, že jsou namíchané z travin vhodných pro naše klimatické podmínky. Trávník znovu sekejte až po týdnu na větší výšku, čerstvě vyklíčené trávě se ze začátku vyhýbejte, aby měl kořenový systém čas zesílit.