SOUBOJ. Pavel Dvořák z Hradce Králové jde za míčem v zápase proti Ostravě. Sledují ho ostravští Ján Greguš a René Bolf. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

První body po měsíci a půl, bídu uťali proti nováčkovi: Ostrava - Hradec 1:0

• 17
Po pěti prohrách za sebou první body: ostravští fotbalisté se pomalu zvedají z mizerné série. V 9. kole první ligy porazili na domácím stadionu nováčka z Hradce Králové 1:0. Jediný gól dal v 55. minutě záložník Frejlach.

ON-LINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Necítím se jako vítěz. Přirovnal bych nás k pacientovi, který se probouzí z umělého spánku. Budeme se muset ještě hodně zlepšit," hodnotil zápas ostravský kouč Miroslav Koubek.

Náprava reputace po trapasu ve Slavičíně se mohla změnit v pohromu. Černý už v šesté minutě prostrčil míč na levou stranu rozběhnutému Pilařovi, který ve slibné pozici trefil jen Baránka.

Domácí po sérii neúspěchů nehráli tak odvážně dopředu, přesto měli příležitosti. Jednu stoprocentní hned v 10. minutě: hostující gólman Lindr neudržel Lukešovu bombu z dvaceti metrů, ale dorážející Varadi mířil z úhlu pouze do tyče.

Kýžený gól pro Ostravu nepřišel ani v 19. minutě. Koukalova přihrávka ze strany našla přímo na penaltovém puntíku naběhnutého Šenkeříka, kterému ale míč přeskočil pravačku a asi nejvýstižněji dokumentoval současnou herní nepohodu celého týmu.

Utkání Ostrava versus Hradec Králové ve videoreportáži

Nováček na Bazalech nehrál vůbec pasivně. Několik nebezpečných brejků pochytali na poslední moment ostravští stopeři a táhlou Kocourkovu ránu ze střední vzdálenosti musel ve 43. minutě vytáhnout nad břevno Baránek.

S úvodem druhého poločasu jako by se v domácích probudil pud sebezáchovy: měli tlak a nápor korunoval po vhazování Frejlach, který se na hranici pokutového území nechytatelně opřel do odraženého míče.

"Nebojím se říct, že Hradec je na tom herně momentálně lépe než my. My jsme ne úplně plnili taktiku, byly tam systémové chyby. Ale v poločase jsme si k tomu něco řekli a v úvodu druhé půle se dostavil tlak, ze kterého rezultoval gól," podotkl kouč Ostravy.

Tlak však rychle vystřídaly obavy. Domácí se až příliš stahovali před vlastní pokutové území. Blízko vyrovnání byl v 75. minutě Dvořák, který však křížnou střelou těsně minul branku.

Ostrava kontrovala především brejky a jeden z nich mohl přinést i rozuzlení, ale Lindr strčil ruce do Varadiho hlavičky a míč z brankové čáry odklidila hostující obrana.

Hradec v závěru mocně tlačil, před ostravskou branku létal jeden centr za druhým, ale domácí silou vůle odolali.

"Za bojovnost a herní projev musím kluky pochválit, nedaří se nám ale v koncovce. Baník byl efektivnější, a proto má tři body," řekl trenér Václav Kotal. "Bylo až moc cítit, že musí vyhrát. Je to medvědí služba českému fotbalu, protože přijdeme na mezinárodní scénu, kde to nefunguje a tam tragicky propadáme."