V Afghánistánu se dovolilo. Teď se hlasy musí sečíst (18. září 2010)

V Afghánistánu se dovolilo. Teď se hlasy musí sečíst (18. září 2010) | foto: AP

Afghánci volili nový parlament. Taliban zabíjel, hlasování ale zásadně nenarušil

  • 60
Afghánci podruhé od svržení Talibanu rozhodovali, kdo je bude zastupovat v parlamentu. Radikálové se je snažili od voleb odradit. Zabili deset lidí a mnohé zranili. Přesto prý hlasování výrazně nenarušili. Podle prvních odhadů se k urnám dostavilo přes 40 procent registrovaných voličů.

Podle prvních odhadů vstoupilo do hlasovacích místností po celém Afghánistánu na 3,6 milionu registrovaných voličů, tedy asi čtyřicet procent obyvatel. Ti všichni nedbali výhrůžek povstalců a přišli vyjádřit sympatie některému z dvou a půl tisíc kandidátů.

Volební místnosti se uzavřely přesně v půl druhé odpoledne našeho času. Tamní úřady původně plánovaly otevřít 6 835 volebních center. Nakonec jich však více než patnáct set zůstalo z bezpečnostních důvodů uzavřených.

U této volební komise v Kábulu je poměrně klid. Úřady v Afghánistánu plánovaly otevřít na šest tisíc volebních místností. (18. září 2010)

U této volební komise v Kábulu je poměrně klid. Úřady v Afghánistánu plánovaly otevřít na šest tisíc volebních místností. (18. září 2010)

Taliban útočil od rána, zabil deset lidí

Povstalci se volbám snažili zabránit od časného rána. Nejméně deset lidí zemřelo a desítky dalších skončily v nemocnicích.

Jedna z prvních raket dopadla nedaleko prezidentského paláce v Kábulu asi tři hodiny před otevřením volebních místností. V okolí sídlí také velitelství vojsk NATO a amerického velvyslanectví.

Policisté dávají na střeše kábulské volební místnosti pozor, zda se neblíží nějaký útok.

Další tři rakety pak mířily na vojenskou základnu, která leží na okraji provinčního střediska Dželálábádu v provinci Nangarhár. Ve městě také explodovala nálož, kterou radikálové umístili do místní školy.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: AFGHÁNCI U VOLEB

Volby otestují křehkou afghánskou demokracii

I ve východoafghánském Chóstu vybuchla bomba ukrytá pod hromadou dřeva na školním dvoře. Mezi raněnými tam zůstali i dva afghánští pozorovatelé voleb. Jeden je v kritickém stavu, napsala AFP.

Na šest tisíc volebních místností bylo právě v budovách škol a veřejných prostorech. Podle šéfa volební komise se i přes útoky talibanců otevřelo 92 procent míst, kam registrovaní Afghánci mohli přijít vhodit svůj hlas.

O volby byl zájem. Někde se tvořily dlouhé fronty, kupříkladu v jedné části na západě Kábulu čekalo přes sto lidí. Hlasování skončilo ve 13:30 našeho času. Předběžné výsledky komise ohlásí 8. října, konečné by měly být známé do konce měsíce.

Karzáí vhodil lístek do urny v Kábulu

Také prezident Hamíd Karzáí splnil svou občanskou povinnost. Odvolil asi hodinu po otevření volebních místností v jedné z kábulských škol.

Po vhození lístku do urny nabádal voliče, aby zaškrtli pouze jména kandidátů, pro které se rozhodli sami. "Neberte si peníze od lidí, kteří chtějí volby ovlivnit," apelovala tamní hlava státu.

HROZÍ JIM SMRTí, PŘESTO KANDIDUJÍ

Stovky Afghánek chtějí do parlamentu

Prezident Hamíd Karzáí odvolil asi hodinu po otevření volebních místností v jedné z kábulských škol.Prezident Karzáí odvolil a dokazuje to prstem namočeným do inkoustu.

Volební přípravy provázely problémy

To, že afghánské parlamentní volby budou dramatické, bylo zřejmé již v minulých dnech a týdnech. Taliban tradičně hrozil smrtí všem, kdo se dostaví k urnám. Stejně jako v minulosti radikálové vyhrožovali řezáním uší a nosů lidí, kteří chtěli přijít k volbám.

Navíc různé mocenské skupiny si nechávaly vyrobit miliony falešných hlasovacích lístků, aby se pokusily otočit volby ve svůj prospěch. Jeden falešný voličský průkaz vyjde sotva na dvacet rupií (asi pět korun).

Ve volbách kandidovalo přes 2500 Afghánců, z toho 406 žen. Ty musejí čelit tlaku nejen ze strany Talibanu, ale i od obyčejných mužů, kteří nesouhlasí s jejich účastí v politickém životě v zemi.

HROZÍ JIM SMRTÍ, PŘESTO KANDIDUJÍ

Stovky Afghánek chtějí do parlamentu

Volební komisařky v Mazar-e-Sharif na severu Afghánistánu ověřují totožnost voliček.

AFGHÁNSKÉ VOLBY

Obyvatelé Afghánistánu vyrazily 18. září volit dolní komoru svého Národního shromáždění, takzvanou Sněmovnu lidu nebo také Wolesi džirgu. Jejím hlavním úkolem je zákonodárná činnost, posuzování vládních návrhů zákonů a schvalování ministrů, které navrhne prezident.

Afghánky v burkách čekají před mešitou v HerátuAfghánský systém prakticky nezná politické strany, a tak všichni uchazeči kandidovali sami za sebe. Letos voleb zúčastnilo více než 2500 kandidátů, kteří si rozdělí 249 postů. Křesla se mezi jednotlivé provincie rozdělují podle počtu obyvatel. Třímilionovému Kábulu tak kupříkladu připadá 33 křesel, z čehož devět je vyhrazených ženám.

Každý uchazeč potřebuje ke kandidatuře alespoň tisíc podpisů. Volební komise se letos snažila ke kandidatuře přesvědčit především ženy a nomády. To se podařilo. O 64 míst vyhrazených ženám se bude ucházet rekordních 406 kandidátek.

Právo volit má 10,5 milionu Afghánců. Je pro ně k dispozici skoro 6000 volebních místností a jejich bezpečnost má zajistit 280 tisíc vojáků a policistů podporovaných téměř 150 tisíci zahraničními vojáky.

Zdroj: Reuters

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue