Děti v Kutné Hoře mají místo učebnic netbooky. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Počítače vytlačují ze škol sešity a třídnici, umí i prozradit záškoláka

  • 352
Sešity a učebnice na lavici, třídnice na katedře, křída s houbou u tabule. To vše může být za pár let minulostí. Někteří žáci mají už dnes místo papírových sešitů elektronické, rodiče se mohou kdykoli podívat do on-line třídnice a zkontrolovat, jestli jejich dítě není za školou.

Místo toho, aby si školáci celou hodinu psali poznámky, můžou v klidu poslouchat výklad vyučujícího. To, co při hodině zaznělo, si pak stáhnou v elektronické podobě.

Novou metodu testujte v tomto pololetí pražská Střední škola veřejnoprávní Trivis v předmětu Integrovaný záchranný systém. "Snažíme se, aby na škole byly moderní formy vyučování, protože to do jisté míry přitahuje zájem studentů," míní učitel Milan Říha.

"Druhým důvodem je fakt, že u tohoto předmětu se podle nových školních vzdělávacích programů snižuje dotace hodin na polovinu, proto musíme řešit problém, jak za relativně málo vyučovacích hodin probrat stejnou látku a diktování zabírá příliš času," vysvětlit Říha, proč začali místo klasických sešitů používat elektronické.

Trivis má celkem sedm středních škol po republice. "U nás v Praze jde o pilotní projekt a pokud se osvědčí, tak se bude stejně vyučovat i na ostatních školách," doplnil Říha.

Třídnice, žákovská, omluvenky - vše je elektronické

Gymnázium a Obchodní akademii Chodov v Karlovarském kraji už zase několik let funguje bez třídních knih a žákovských knížek. Před dvěma lety jim kraj nařídil používat systém Škola OnLine. S tím ale vedení školy bylo nespokojené a letos přešlo na systém Bakaláři (o problémech čtěte více zde).

"Techniku využíváme stejným způsobem. Pomocí internetu informujeme rodiče o docházce, žáky o změnách v rozvrhu, klasifikaci, používáme i elektronické omluvenky a elektronickou třídní knihu," popsala zástupkyně ředitele Martina Fenclová.

V každé třídě je pro učitele k dispozici počítač. Při hodině zapíše, co budou probírat či kdo chybí. Rodiče se tak můžou během vyučování kdykoli do systému přihlásit a zjistit, jestli je jejich potomek skutečně ve škole.

"Studenti jsou víc pod kontrolou. Je to ale pro ně také zdroj informací. Snadno například zjistí, co se probíralo, když chyběli," dodala Fenclová.

Otevřete si netbooky a v elektronické učebnici si najděte...

Na základní škole v Kutné Hoře si netbooky nosí do školy dokonce i žáci. Při hodinách pak místo klasických učebnic používají elektronické. Počítač učitele je zase napojen na interaktivní tabuli (viz Zahoďte sešity a učebnice. Dětem v Kutné Hoře stačí netbook).

Škola se rozhodla vyzkoušet digitální výuku na základě výsledků pilotního projektu Vzdělání 21, který v loňském školním roce rozjelo Nakladatelství Fraus s firmami AV Media, Intel, HP a Microsoft.

Čtyři roky na něj bude dohlížet jako odborný garant Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy. První rok ukázal, že žáci s netbooky jsou aktivnější, učení je více baví a mají i lepší výsledky.

Zápisky z hodiny? najdeš je na netu

Školáci si mohou učení zjednodušit také sami. Stačí jít na web Školnísešit.cz. Služba Školní sešit umožňuje vedení elektronických sešitů pro různé předměty. Nemusíte tak psát učivo z hodiny do papírového sešitu, ale rovnou si ho můžete zaznamenávat do elektronické podoby. Sešit je možné půjčit kamarádům nebo jej s nimi dokonce sdílet (tj. že se na tvorbě sešitu může podílet více lidí). Školní sešit je propojen s Facebookem. Díky funkci pro upozorňování na domácí úkoly formou zpráv na Facebooku již nezapomenete na domácí cvičení. Připravena je i možnost tvořit taháky a přístup do služby je možný i z mobilního zařízení.

Školnísešit.cz
Zdroj: Jakub Dvořák, technet.idnes.cz

Co říkáte tomu, aby školáci používali elektronické sešity místo papírových?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 10. října 2010. Anketa je uzavřena.

Není to dobré, děti budou znát jen počítače a nebudou mít jiné dovednosti
Není to dobré, děti budou znát jen počítače a nebudou mít jiné dovednosti 1809
Je to dobré, moderní a má to smysl, dětem to pomůže
Je to dobré, moderní a má to smysl, dětem to pomůže 617

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video