První česká recenze Samsung Galaxy Tab: rychlý konkurent iPadu s otevřeným srdcem

  • 174
Výborně se drží, nezaskočí jej videa na internetu, přehraje širokoúhlá videa všech možných formátů a díky nejnovějšímu operačnímu systému Android 2.2 je dokonale provázaný se službami Google. Samsung vytvořil velmi dobrý tablet, který zvládá prakticky vše, co iPad, a přidává focení, filmování nebo přístup k souborům přes USB. Zda uspěje, bude záležet na ceně a aplikacích pro velký displej.

Od uvedení iPadu před devíti měsíci se výrobci z celého světa předhánějí o to, kdo vyrobí jeho přemožitele. Na veletrhu IFA se objevil další vyzývatel: Samsung Galaxy Tab. Do redakce jsme dostali testovací vzorek s předprodukčním softwarem, a nedočkavě se pustili do jeho srovnávání s iPadem.

Samsung Galaxy Tab

Apple iPad (nalevo) a Samsung Galaxy Tab (vpravo)

Kategorie multidotykových tabletů, alespoň tak, jak ji definoval iPad, je poměrně mladá, a je tedy obtížné vystihnout kritéria, podle kterých tyto přístroje hodnotit. Galaxy Tab je o třetinu menší a lehčí, než iPad, a to při zachování prakticky stejného efektivního rozlišení. To bude někomu vyhovovat, jiného odrazovat. Proto jsme při recenzování vycházeli jak z našich zkušenosti s iPadem, tak ze zkušeností s jinými androidními telefony a jejich zasazení do obvyklého pracovně-zábavního zápřahu.

Samsung Galaxy TabSamsung Galaxy Tab

Technické parametry
Samsung Galaxy Tab

Plastové tělo umožnilo odlehčit sedmipalcový tablet na pouhých 380 gramů.

Tělu vévodí vynikající TFT (nikoli AMOLED) displej (uhlopříčka 18 cm) o rozlišení 1024 × 600 px.

Procesor: 1.0 GHz Cortex A8

Operační paměť: 512 MB

Úložný prostor: 16 nebo 32 GB, microSD karty

3,2MPix fotoaparát + LED přisvícení

1,3MPix kamerka na přední straně

wi-fi 802.11n, Bluetooth 3.0, 3G, GPS

Baterie 4 000 mAh podle oficiálních údajů vystačí na 7 hodin přehrávání videa

Tablet s telefonem

Stejně, jako se iPadu přezdívalo "přerostlý iPhone", mohli bychom Samsung Galaxy Tab označit za přerostlý telefon Galaxy S - stejný systém, stejně ovládání, podobný design... Galaxy Tab dokonce nabízí i funkci telefonu - vložíte SIM kartu a můžete smskovat, volat či hovory přijímat. Ovšemže přes hlasitý odposlech nebo Bluetooth hands-free, nikdo samozřejmě nechce, abyste čtyřicetidekovou (přesně 380 g) placku o velikosti obalu na DVD drželi u ucha.

Samsung Galaxy TabSamsung Galaxy Tab

Telefon (připravený i na videohovory) je chápán spíše jako doplňková funkce, GSM modul má za úkol především zprostředkovat přístup na internet kdykoli a kdekoli. Pokud do přístroje SIM kartu nevložíte, můžete jej samozřejmě bez potíží používat také a připojovat se pohodlně prostřednictvím wi-fi sítě. Ať už s nastavením GSM sítě, nebo připojením na chráněnou či nechráněnou wi-fi, jsme nezaznamenali nejmenší problémy (mimochodem, MAC adresu přístroje najdete v Nastavení - O telefonu).

Telefon

Android v plné kráse

Hned po rozbalení a spuštění nás uvítal stručný průvodce nastavením přístroje, který uživateli vysvětlí základy práce se systémem a zeptá se na Google účet. Pokud jej nemáte, můžete si jej rovnou z Galaxy Tabu vytvořit (výběr adres na doméně gmail.com už je relativně omezený). Uživatelé služeb Google se v operačním systému Android budou okamžitě cítit jako doma: mají zde ihned, bez nastavování, k dispozici svůj e-mail, kalendář, obrázky, kontakty, oblíbené položky nebo webovou historii. Pokud chcete, můžete si téměř všechny údaje z tabletu zálohovat na serveru.

Úvodní obrazovka

Úvodní obrazovka

Zamčená obrazovka - na výšku

Zamčená obrazovka - na výšku

Operační systém Android je na tabletech tak trochu nováčkem, a byli jsme zvědaví, jak se s ním bude pracovat. První dojmy byly veskrze pozitivní: systém je svižný, rychlý, ovládání bezproblémové. Pokud neznáte OS Android, budete si muset chvíli zvykat na různé vychytávky, jako je "vytažení" přehledu upozornění z horní lišty telefonu nebo funkci kapacitních tlačítek pod displejem. Zleva jsou to:

  • Menu: slouží k vyvolání kontextové nabídky, funguje prakticky kdekoli, po tlačítku sáhnete ve chvíli, když to, co chcete udělat, nemá zrovna na displeji "svoje" tlačítko
  • Domů: pošle vás na výchozí obrazovku. Obdoba jediného applovského tlačítka Home. Podržením ale u Androida získáte navíc nabídku otevřených programů k rychlému přepínání, něco, co uživatelům iPadu často chybí
  • Zpět: Možná nejpoužívanější tlačítko, vrátíte se s ním o krok zpět, na předchozí obrazovku, o úroveň výš apod. Jakmile si na něj zvyknete, budete jej chtít na každém přístroji (mají jej všechny androidí a některé Windows Mobile telefony)
  • Hledat: po stisknutí lupy se dostanete na vyhledávání v aktuálně aktivním obsahu. Podržením lupy vyvoláte hlasové vyhledávání, které nyní funguje i v češtině!
Samsung Galaxy Tab

Přestože Google uvedl, že Android 2.2 Froyo, který v Galaxy najdeme, ještě není pro tablety stavěný, slíbil uvedení speciální verzi operačního systému Android pro tablety, a spekuluje se dokonce i o tabletu s Google ChromeOS..., i přes to všechno se nám Android na Galaxy Tab ovládal velice dobře. Může za to pochopitelně i rozměrný displej a velikost zařízení, které se celkem pohodlně drží na výšku i na šířku. Displej se navíc na základě dat z akcelerometru otáčí dle náklonu. Oproti iPadu nám chybělo hardwarowé vypnutí tohoto otáčení, ale dá se samozřejmě nastavit v menu.

Psaní na dotykové klávesnici

Žádné dotykové zařízení nemůže uspět mezi profesionálními uživateli, pokud na něm nepůjde dobře psát. Přestože přístroj typu tablet není primárně určen k vytváření dlouhých textu, není důvod, aby vám datlování dvouřádkového e-mailu zabralo déle, než minutu.

Klávesnice na šířku

Klávesnice na šířku

Otestovali jsme proto rychlost psaní v malém, nereprezentativním měření. Text o 177 znacích (básnička bez diakritiky, s interpunkcí) jsme opakovaně napsali na Galaxy Tabu, iPadu, telefonu s hardwarovou QWERTY klávesnicí a notebooku.

Srovnání rychlosti psaní na klávesnicích
Zařízení úhozů/minutu překlepů
iPad (na výšku) 221 4
Samsung Galaxy Tab (na výšku) 241 3
Samsung Galaxy Tab (na šířku) 266 6
HTC Touch Pro 2 279 3
klávesnice na notebooku (R61i) 379 2

Soustředili jsme se na rychlost, nikoli na přesnost, automatické opravy i predikce byly vypnuty, uvedené údaje jsou průměrem naměřených hodnot ze tří opakování.

Samsung Tab si v našem neprůkazném testu vedl překvapivě dobře, především díky dobré velikosti a asi i haptické odezvě (vibracím při stisku kláves, keré lze vypnout). Při psaní palci se nám tyto setkávaly právě uprostřed klávesnice a nebylo potřeba dlaněmi pod telefonem přehmatávat, jako tomu je u iPadu.

Psaní na šířku bylo pohodlné, při snaze o rychlost ale docházelo k více překlepům, protože doteky nepřicházely shora, ale šikmo. Přesto je rychlost psaní poměrně dobrá, a v praxi (nebo s použitím nainstalované funkce Swype kdy stačí po písmenkách pouze přejíždět) by se jistě vylepšovala. Hardwarová klávesnice to sice pořád není, ale už si na tomto zařízení dokážeme představit i psaní středně dlouhého souvislého textu.

Internet - konečně je tu Flash

Kvůli psaní si ale tablety nikdo pořizovat nebude. Nejčastěji najdou využití jako pohotový internetový prohlížeč. Galaxy Tab na prohlížení webu skutečně pamatuje (jako všechna androidí zařízení) a z hlavní obrazovky se do prohlížeče můžeme dostat buď přes odkaz "Prohlížeč", nebo přes vyhledávací políčko Google. Díky mikrofonku můžeme také vyhledávací dotaz zadat hlasem. Tato nová funkce, kterou Google spustil v češtině teprve tento týden, funguje pro vyhledávání překvapivě dobře, tipujeme až 90% úspěšnost, která má s postupem času stoupat.

Hlasové vyhledáváníHlasové vyhledávání
Internetový prohlížeč

Prohlížeč umí zobrazovat plné webové stránky, poradí si s JavaScriptem, Flashem, vloženými flashovými videi i aplikacemi, podporuje více otevřených oken, a obecně jde o velice dobrý nástroj. Stránkou si můžete posouvat pomocí potahování prstem, zvětšovat a zmenšovat dvěma prsty nebo poklepáním. Odkaz otevřete v novém okně podržením prstu, čímž vyvoláte kontextové menu.

Internetový prohlížeč zvládá i flashová videaInternetový prohlížeč zvládá i flashová videa

Internetový prohlížeč zvládá i flashová videa. Při přehrávání videí z YouTube navíc dostanete na výběr - přehrát na stránce, nebo prostřednictvím aplikace YouTube.

Při našem testování jsme se setkali se dvěma nedostatky. Je pravděpodobné, že budou ve finální verzi odstraněny (testovaný vzorek měl pouze předprodukční firmware), proto je zde zmíníme jen okrajově. Tím prvním je nutnost posunout se až na začátek stránky, pokud chcete přepnout mezi okny. Kontextové menu totiž nabídku "Okna" nenabízelo, ačkoli mobil Galaxy S zde tuto nabídku má.

Druhým nedostatkem je drobné zpoždění při pohybu po stránce. Pokud jste zvyklí na dotykové telefony, ani si této prodlevy nevšimnete, při porovnání s iPadem bok po boku ovšem byla patrná. Brouzdání bylo zkrátka s iPadem plynulejší. Nutno dodat, že iPad zase trpí občasnými zpožděními při vykreslování (zvlášť při odzoomování nebo střídání oken), nemluvě o tom, že Flash na iPad nesmí.

Internetový prohlížeč

Celkové je prohlížení internetu na Galaxy Tab velmi dobré.

Multimédia

Další funkcí, kterou musí správný tablet zvládat na výbornou, je prohlížení multimediálního obsahu: fotografií, videa a hudby. Zvláště videa a fotografie jsou na tabletech tím "ach faktorem", který uživatele může donutit zaplatit za zařízení, které jim jinak nenabízí o mnoho navíc oproti běžnému PC nebo chytrému telefonu. Dotykové procházení fotek a mobilní přehrávání videí na obrovském, jemném, zářivém displeji je fantastický zážitek, ať už jste sami v křesle, nebo ukazujete snímky návštěvě.

V našem velkém testu iPadu jsme fotogalerii vychválili, a tak jsme nečekali, že by zrovna v této oblasti iPad konkurenci podlehl. Samsung Galaxy Tab ale nabízí nádhernou galerii. Procházení alb je příjemné a vizuálně zajímavé i díky dynamicky generovanému "bokeh" pozadí a mírnému trojrozměrnému efektu při projíždění náhledů (připomíná Cooliris). Ve fotkách můžete multidotykově zoomovat, otáčet zařízení na výšku a na šířku, fotky upravovat a sdílet s přáteli.

Galerie
GalerieGalerie
Galerie

Hlavní důvod, proč podle nás v této oblasti Galaxy Tab vyhrává nad iPadem, je snadné nahrávání fotek do zařízení. Zatímco u iPadu musíte použít iTunes, zde můžete fotky do galerie nahrát snadno přes USB do libovolné složky, která se objeví jako album. Galaxy se totiž, narozdíl od iPadu, nesnaží za každou cenu před uživateli skrýt všechny soubory a složky - souborový systém je dostupný jak z tabletu, tak z počítače.

A co více, uživatelé webového alba Picasa zde v Galerii najdou všechna svá on-line alba (přihlášeni jsou totiž přes Google účet). Přestože jsou fotky uložené na webu, jejich nahrávání a cachování (načítání do paměti)probíhá tak plynule, že si často ani neuvědomíte, že se data přenášejí z internetu.

GalerieGalerie

Další body získává Galaxy Tab u videí. Širokoúhlý displej je k jejich přehrávání předurčen o něco lépe, než ten u iPadu, který má blíže k formátu 4:3. Při přehrávání je displej obvykle plně využít. Především ale Samsung (či spíše Android) přehrává již v základní konfiguraci všechny možné formáty bez nutnosti jejich pracné konverze či průchodu přes iTunes. Soubory s videem můžete jednoduše nahrát přes již zmíněné USB (podporován je Mass Storage - nastavíte v Nastavení - Bezdrátové sítě - Nastavení USB - Velkokapacitní paměť) do libovolné složky, a pak je najdete v Galerii, nebo pod odkazem Videa.

VideaVidea

Podařilo se nám bez nejmenšího zaškobrtnutí přehrát soubory MKV, AVI, FLV a WMV, jinak řečeno: během testování jsme nenarazili na soubir, který by nepřehrál. Naprosto plynulé a svižně ovladatelné bylo i přehrávání dvougigového 720p MKV BluRay ripu a to jsme snad ani nečekali. To iPad je, co se formátů týče, opravdu mnohem vybíravější.

Externí soubory s titulky tablet přehrál, pokud se jmenovaly stejně, jako video. Zatím není jisté, jak to bude s českými znaky v titulcích (přístroj se na český trh teprve chystá).

U videa vyhrál Samsung, u hudebního přehrávače bychom možná dali bod iPadu. V této kategorii mu totiž jindy nepříjemně vlezlý program iTunes dává jistou výhodu.

Na Tab můžete hudbu nahrát prostřednictvím USB, i prostřednictvím různých správců multimédií (včetně Windows Media Playeru, kterému se Tab přihlásí jako přehrávač, pokud jej tak nastavíte). Hudební přehrávač je tomu iPadovskému velmi podobný, a s jeho používáním nebudete mít nejmenší problém. Pěknou funkcí je zobrazení zasunutého CD na horní části obrazovky, když při přehrávání zařízení přejde do režimu spánku (hudba nadále hraje). Můžete tak snadno a rychle přeskočit skladbu nebo zastavit přehrávání. Hardwarová tlačítka na pravé straně slouží k regulaci hlasitosti (a také zapínání vibrací).

Hudbu, filmy a jiné zvuky můžete i na Galaxy Tabu poslouchat jak ze zabudovaných reproduktorů (v rámci možnosti kvalitních, dostatečně hlasitých na nouzové ozvučení menší místnosti), tak přes standardní 3,5mm jack na horní straně tabletu.

Další postřehy

E-mailE-mail

E-mail je velmi použitelný, zvláště uživatelé Gmailu ocení, že zde mají k dispozici veškeré funkce, na které jsou zvyklí z on-line aplikace. Synchronizace je možná i s Exchange a POP3

Mapy

Mapy Google fungují dle očekávání velice dobře. V Česku zatím nenajdete skutečnou "odbočkovou" (turn by turn) navigaci, ale pouze trasování jako na počítači. Práce s mapami byla plynulá a pohodlná.

Mapy

Street View je na Galaxy Tab skutečně plynulé. Trochu nešikovné je posouvání se po ulici, nelze dvojklikem na dané místo, je potřeba používat šipky. Google nicméně na Google Day demonstroval chystané vylepšení, které navigaci řeší lépe.

eBook

Čtečka elektronických knih eBook funguje hezky. Samozřejmě že čtečka s elektronickým inkoustem (e-ink) by byla lepší, ale zase by nebyla tak svižná a interaktivní. Efekt otáčené stránky samozřejmě ničemu nepomůže, ale potěší.

Kalendář

Kalendář se synchronizuje s Google Calendar, případně s Exchange (a přes různé utility i s dalšími kalendáři). Patří k těm nejpřehlednějším, ovládání je dobré, jen vytvoření nové události je v režimu na šířku poněkud stručné (to ale může být i výhoda, je totiž i velmi rychlé).

Hry se zatím zobrazují jen přes něco málo přes půlku obrazovky

Hry se zatím zobrazují jen přes něco málo přes půlku obrazovky. Nedostatek aplikací v Marketu pro tabletové rozlišení bude Galaxy Tab chvíli trápit stejně, jako kdysi trápilo iPad.

Závěr - rozhodnou aplikace a cena

Samsungu se povedlo vytvořit velice pěkný a konkurenceschopný tablet, který se může s iPadem směle měřit. V přehrávání multimédií se mu přinejmenším vyrovná, umožňuje snadnější nahrávání souborů z počítače a přídavné úložiště (slot na microSD karty), u fotek nabídne navíc propojení s on-line alby. Přehrávání videa bylo překvapivě dobré, a to bez jakékoli konverze, stačilo nahrát videa a pustit je. Galaxy Tab zvládne přehrát naprostou většinu videoformátů.

Také dotyková klávesnice nás příjemně překvapila - menší rozměry tabletu celkově přispěly k lepší ergonomii užívání. A brilantní a jasný displej má přitom téměř stejně tak vysoké rozlišení, jako iPad.

Procházení internetu je díky podpoře Adobe Flash opět o něco blíže desktopu. Produktivní práce je na tabletech stále ještě trochu cizincem, ale díky Galaxy Tabu si ji již dokážeme představit. Bude hodně záležet na aplikacích, které se pro tablet objeví.

Samsung Galaxy Tab je vynikajícím tabletem, který sice na první pohled neupoutá tolik pozornosti, jako iPad, ale poslouží vám stejně dobře, v mnoha situacích lépe.

To, na čem bude úspěch Galaxy Tabu záležet nejvíce, je jeho cena. Zatím se pro náš trh spekuluje i o více než tisíci dolarech (přes 18 tisíc Kč) za 32GB verzi, což je cena, za kterou si v USA pořídíte dva iPady. Jestliže Samsung chce skutečně nabídnout konkurenta iPadu, měl by přijít s příznivější cenovou politikou, například prostřednictvím dotovaných cen od operátorů. V Česku jsou iPady výrazně dražší, a tak by cena do dvaceti tisíc mohla být konkurenceschopná.

Srovnání Galaxy Tabu a iPadu
Oblast Galaxy Tab iPad
Internetový prohlížeč Podporuje Flash a hlasové vyhledávání Plynulejší, větší plocha
Fotografie Plynulé, pěkné podkreslení alb, propojení s on-line alby, fotoaparát, videokamera Propojení s iTunes, plynulé prohlížení
Video Přehraje mnoho formátů, není potřeba konverze, přehrává flashová videa Synchronizace přes iTunes, přehraje videa po konverzi, přehraje podcasty, videa pouze z vybraných stránek
Ergonomie Menší, lehčí, lépe se na něm píše bez podkladu Větší displej, elegantnější
Propojení wi-fi, 3G, GSM, hovory, možnost proměnit se v mobilní wi-fi router wi-fi, 3G a GSM pouze vyšší verze
Baterie (odhad výrobce) 7 hodin přehrávání videa 10 hodin přehrávání videa
Aplikace Android Market + další zdroje Apple App Store
Cena s DPH zatím nestanovena, odhadem do 19 tisíc Kč 18 - 25 tisíc Kč

,