Svatý otec zahájil cestu po anglikánské Velké Británii schůzkou s královnou

  • 24
Benedikt XVI. přiletěl do Edinburghu, kde začal první oficiální papežskou návštěvu Velké Británie. Na letišti ho přivítala královna Alžběta II. spolu s manželem Philipem, vévodou z Edinburghu. Svatý otec večer odsloužil mši v Glasgowě. Na britských ostrovech stráví čtyři dny.

Papež zahájil svou cestu ve skotském Edinburghu. Na letišti ho přivítala královna Alžběta II., která je hlavou anglikánské církve. Panovnici doprovázel její manžel Philip, vévoda z Edinburghu, a slavnostního uvítání se zúčastnil i skotský první ministr Alex Salmond a britský vicepremiér Nick Clegg, který je otevřeným ateistou.

Po přivítání se papež přesunul do královského sídla Holyrood House, kde s královnou a vévodou z Edinburghu krátce pohovořil.

Britská královna alžběta II. rozmlouvá s papežem Benediktem XVI. v Holyrood House v Edinburghu (16. září 2010)

Úvod papežovy cesty poznamenal i výroky kardinála Kaspera, který řekl, že Británii poznamenal "nový a agresivní ateismus". "Když přistanete na londýnském letišti v Heathrow, někdy si myslíte, že jste přistáli v třetím světě," řekl kardinál. Před extrémním ateismem varoval i papež ve svém projevu v Holyrood House.

"Spojené království se dnes snaží být moderní a multikulturní společností. Kéž si při tom podnětném úkolu uchová úctu k oněm tradičním hodnotám..., kterých si agresivnější formy sekularismu neváží a ani je netolerují. Ať nepřipustí zatemnění křesťanského základu, na kterém stojí jeho svoboda," prohlásil Benedikt XVI.

Papež zdraví novináře na palubě svého letounu při cestě do Edinburgu (16. září 2010)

Odpoledne papež odjel do Glasgow, kde večer odsloužil mši pod širým nebem. Varoval před "diktaturou relativismu, která hrozí zakrýt neměnnou pravdu o přirozenosti člověka, jeho osudu a jeho základní dobrotě". "Někteří lidé se snaží vyloučit náboženskou víru z veřejné diskuse, privatizovat ji, nebo ji dokonce označovat za hrozbu rovnosti a svobody," řekl papež ve svém kázání. "Ale náboženství je ve skutečnosti zárukou skutečné svobody a respektu." Po mši papež odletěl do Londýna. (více o cestě papeže čtěte zde)

Pátek a sobotu Svatý otec stráví v Londýně. Tam povede večerní modlitby v Hyde Parku a setká se s premiérem Davidem Cameronem.

Papež Benedikt XVI. slouží mši ve skotském Glasgowě. (16. září 2010)Papež Benedikt XVI. přijíždí na mši ve skotském Glasgowě. (16. září 2010)

Jan Pavel II. ostrovy neoficiálně navštívil před 28 lety

Velká Británie na své půdě hostí papeže poprvé v historii. I když před osmadvaceti lety ostrovy neoficiálně navštívil i Benediktův předchůdce Jan Pavel II.

Hlava katolické církve má v zemi obtížnou pozici vzhledem k tomu, že už začátkem 16. století se od Říma odtrhla anglikánská církev a plné diplomatické vztahy Londýna s Vatikánem byly obnoveny až v roce 1982.

Svatého otce Benedikta XVI. na letišti přivítal vévoda z Edinburghu (16. září 2010)

V zemi se ke katolickému vyznání hlásí přes pět milionů Britů, což je asi deset procent tamních obyvatel. Většina ostatních s katolickou církví nesouhlasí v řadě ohledů, jako jsou celibát, postavení žen, odmítání antikoncepce a potratů.

Podle britských médií se na modlitby a mše pod širý nebem v Glasgowě, Birminghamu i Londýně dosud neprodaly tisíce lístků. V britské metropoli se proti papežově návštěvě očekávají protesty.

Svatý otec Benedikt XVI. přijel na oficiální návštěvu Velké Británie (16. září 2010)Britští katolíci vítají papeže Benedikta XVI. v Edinburghu (16. září 2010)

Odhalení pedofilie mezi kněžími papeže šokovalo

Cestou do Británie se Benedikt XVI. vyjádřil i ke kauze pedofilních kněží, která otřásá katolickou církví a kvůli které si řada Britů nepřála návštěvu Svatého otce ve své zemi.

"Velmi mě rozesmutnilo, že církev nebyla dostatečně bdělá a nepřijala dostatečně rychle a rozhodně potřebná opatření," prohlásil papež a zdůraznil, že chce obětem nabídnout "hmotnou, psychologickou a duchovní" pomoc. Je to jeho zatím nejjasnější přiznání, že katolická církev v celé aféře selhala.

Demonstranti proti návštěvě papeže v Británii (16. září 2010)

Během papežova pobytu se chystá také řada protestů. "Když jsem jel do Francie, řekli mi, že to je antiklerikální země. Když jsem jel do České republiky, řekli mi, že to je nejméně náboženská země v Evropě," řekl papež novinářům. "Ve Francii i v České republice jsem se setkal s vřelým přijetím katolické komunity, velkou pozorností agnostiků a tolerancí od lidí, kteří jsou protikatoličtí," odmítl Svatý otec obavy z protestů.


BLAHOŘEČENÍ KARDINÁLA NEWMANA

Portrét kardinála Johna Henry Newmana, který v 19. století konvertoval od anglikánů ke katolictví

Vyvrcholením cesty bude v neděli v Birminghamu blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana, který působil v 19. století a z anglikánské víry konvertoval ke katolictví. Vatikán v jeho osobě vidí most mezi oběma církvemi. Pro mnohé anglikány to je ale jen provokace: papež při své první oficiální cestě na ostrovy blahořečí člověka, který se k jejich církvi otočil zády. Této mše se zúčastní i český kardinál Miloslav Vlk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue