Ministr vnitra Radek John (VV) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Naivní, možná i hloupý, hodnotí exministři Johnův protikorupční plán

  • 589
Nápady jsou to možná dobré, ale naprosto naivní, tvrdí bývalí ministři vnitra o protikorupčním plánu současného ministra vnitra Radka Johna. Většinu ze zamýšlených opatření podle nich nelze uskutečnit a některá dokonce považují za nebezpečná.

Nejostřeji Johnovy nápady kritizuje Ivan Langer, bývalý ministr za ODS. "Nazval bych to jako tři n, naivní, nepromyšlené a nebezpečné," shrnul svůj názor. Za naivní považuje především Johnovy protikorupční manuály pro policii a veřejnost. (vše o Johnových plánech najdete zde)

Podobně se vyjádřil i jeho nástupce ve funkci Martin Pecina (ČSSD). "Příručky jsou směšné, kdo dává nebo bere úplatky, tak dobře ví, že je to trestné. A poučovat takto policisty je až nevkusné," myslí si Johnův předchůdce.

PROTIKORUPČNÍ MANUÁL PRO OBČANY

Langer, Pecina i i další z exministrů vnitra František Bublan (ČSSD) se dívají kriticky také na Johnův hlavní trumf boje s korupcí - testy spolehlivosti pro státní úředníky. Ty se nyní vztahují jen na policisty, které inspekce v simulovaných situacích testuje, jak se zachovají při řešení navozeného problému.

Problém je, že testy jsou podle některých právníků na hraně provokace, již zákony zakazují. Právě proto fungují jen u policie. "Je to vlastně systém agenta provokatéra, ale John to tímto způsobem obchází. Ale kdyby se mu to povedlo, jsem pro," hodnotí návrh Pecina.

On sám chtěl zavést během svého působení na ministerstvu protikorupčního agenta, návrh ale neprošel. Jeho oponenti mu totiž vyčítali, že by se takový agent dopouštěl nepřípustné provokace také.

Bublan je o něco opatrnější. Podle něj sice takové testy existují například v USA, tam ale mají spíše podobu psychologických testů. Plán prý každopádně vyžaduje pečlivou odbornou přípravu a Johnova prezentace je podle exministra jen plácnutím do vody.

John rozdává neexistující peníze

Všichni bývalí ministři se také s rozpaky dívají na Johnův nápad zvýšit odměny pro policisty, kteří odhalí případy korupce. "Pan John chce posílit protikorupční policii a dávat vyšší odměny, ale zároveň zahájil v policii radikální úspory. Peníze tak prostě chybí," upozorňuje na rozpor Bublan.

Krok prý navíc způsobí rozmíšky v policii, kdy odměny bude inkasovat jen elitní skupina policistů ve specializovaných útvarech. "Je naivní představa, že hlavní problém v protikorupční policii jsou odměny nebo auta. Hlavní je tam ty lidi vůbec udržet," dodává Langer.

Ten také upozorňuje na další nebezpečí. Policie totiž chce získat zpět možnost odposlouchávat lidi v korupčních kauzách, za které můžou její aktéři dostat osmiletý trest vězení.

Pozor na štěnice!

Novela zákona tuto hranici nedávno zvýšila na deset let, a policie tak může odposlechy nasadit jen v těch nejzávažnějších případech. "Místo, aby se policie zaměřila na kvalitní práci v terénu, změní se na kancelářskou práci se sluchátky na uších," namítá Langer. Varuje také před možným zneužitím větší pravomoci. "Zahájit šetření pro podezření z korupce je snadné, a pak někdo může jen sedět a odposlouchávat," myslí si exministr.

Opačný názor má Martin Pecina. "Odposlechy budou upraveny tak, jak jsem to už dříve navrhoval. To je dobře," myslí si Pecina, kterému ale na Johnově prezentaci vadila další věc. Neustálé naznačování, že policie byla dříve pod politickým tlakem a teprve za Johnova ministrování si "oddychla". Na druhou stranu je právě Pecina k plánům nejsmířlivější.

Johnův boj s korupcí ale nekritizují jen ministři. Už dříve se k nim přidal i předseda správní rady české pobočky Transparency International Václav Láska. Podle organizace, která proto odstoupila z Johnova poradního sboru pro boj s korupcí, klade materiál důraz především na represi a zcela opomíjí prevenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video