Čekali 28 let. Teď Britové na papeže bručí kvůli penězům a skandálům

  • 67
Dlouhých 28 let trvalo, než papež znovu zamířil na britské ostrovy. A Benedikt XVI. se v zemi s tradičním odporem vůči Vatikánu nemůže těšit na srdečné přivítání. Návštěvu kalí skandály kolem sexuálního zneužívání dětí katolickým klérem i rozhořčení, že jeho pobyt bude z poloviny platit stát.

Nechuť Britů k papežskému stolci vychází z téměř pětisetletého napjatého vztahu mezi katolíky a anglikánskou církví. A až ve čtvrtek dosedne papežské letadlo na letišti v Edinburghu, může svatý otec čekat mnohé, ale ne vřelé přijetí, které mu slíbil premiér David Cameron.

Benedikt XVI. není tak charismatický jako Jan Pavel II., který byl v Británii v roce 1982. Angličané německému papeži stále připomínají angažmá u Hitlerjugend a také pedofilní skandály z nedávné doby. Hned 83 procent Britů si myslí, že se katolická církev nezachovala čestně a neudělala dost pro objasnění zneužívání.

Skotský kardinál Keith O'Brien ukazuje tartanový pléd vyrobený k příležitosti první oficiální návštěvy papeže ve Velké Británii

Skotský kardinál Keith O'Brien ukazuje tartanový pléd vyrobený k příležitosti první oficiální návštěvy papeže ve Velké Británii

Brity také štve fakt, že polovina z odhadovaných 20 milionů liber (asi 600 milionů korun) na papežovu návštěvu půjde z britské státní pokladny.

Země ateistů

V Británii žije asi 5,3 milionu katolíků, tedy necelých deset procent obyvatel. K anglikánské církvi se v roce 2008 hlásilo 22,5 procenta lidí, zatímco k žádnému náboženství se nepřihlásilo 43,2 procenta.

Jednoznačně proti jsou Britové v otázce některých katolických dogmat. Přibližně tři čtvrtiny obyvatel si myslí, že papež by měl přestat odmítat potraty, neměl by se stavět proti antikoncepci a měl by ženám umožnit vysvěcení na kněze. To všechno jsou důvody, proč se na tři mše v Glasgowě, Londýně a Birminghamu stále neprodaly tisíce lístků.

Podezíravý vztah mezi anglikány a katolíky posílil loni sám Benedikt XVI. Anglikánům nespokojeným s liberálními trendy ve své církvi usnadnil konverzi ke katolíkům. Přesto se papež vztahy obou církví pokusí zlepšit. Spolu se šéfem anglikánů, arcibiskupem z Canterbury Rowanem Williamsem, se v pátek během mše ve Westminsterském opatství pomodlí za jednotu křesťanů.

Portrét kardinála Johna Henry Newmana, který v 19. století konvertoval od anglikánů ke katolictvíAmeričan Jack Sullivan tvrdí, že modlitba ke kardinálovi  John Henry Newmanovi ho vyléčila po operaci páteře. Newman bude blahořečen během papežovy návštěvy Velké Británie.

Vyvrcholením cesty bude v neděli blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana v Birminghamu. Teolog Newman, který žil v 19. století, byl jedním z nejznámějších konvertitů od anglikánství ke katolictví. Vatikán v jeho osobě vidí most mezi oběma církvemi. Pro mnohé anglikány to je ale jen provokace: papež při své první oficiální cestě na ostrovy blahořečí člověka, který se k jejich církvi otočil zády.

Svár od dob tudorovců

Historie je o to víc než známá: V roce 1534 se Jindřich VIII. chtěl nechat rozvést s Kateřinou Aragonskou, ale Řím byl proti. Král si proto založil vlastní anglikánskou církev a postavil se do jejího čela. Katolíci byli v Británii v následujících staletích pronásledováni, jejich církev stála mimo zákon až do roku 1791. Dodnes si členové královské rodiny nesmějí brát katolíky, jinak přijdou o nárok na trůn.

Británie obnovila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1982 a ten samý rok přijel na neoficiální návštěvu Jan Pavel II. Nedůvěru vůči katolíkům tehdy zastínilo jeho charisma bojovníka proti komunismu a polský papež přitáhl statisíce nadšených věřících.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue