Škrty nemají myšlenku, kritizoval Urban. Reformy přijdou, bránil se Kalousek

  • 470
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a místopředseda ČSSD Milan Urban se v televizní debatě střetli nad podobou vládních úspor. Urban nešetřil kritikou, Kalousek své kroky hájil. Došlo i na hrozbu ústavní stížnosti proti danění státního příspěvku na stavební spoření, které vláda plánuje.

"Nejdřív zalepme díry a pak snižujme platy úředníků," zahájil debatu v televizi Prima Urban. Zmínil například daňové úniky z paliv či pašování cigaret nebo nehospodárné nakládání se státními penězi. "Odejdou-li chovní, aby mohli zůstat tažní, tak se jim platy nesníží," bránil škrty ve státní správě Kalousek.

Z ministerstva financí a jeho organizací odejde podle něj do konce roku 911 lidí, z toho zhruba 130 ze samotného ministerstva. Další úspory prý přinese zřízení jednotného inkasního místa, do kterého se sloučí dosavadní čtyři správci daní. To by podpořila i ČSSD, pokud bude podle Urbana "provedeno profesionálně".

Skutečné reformy přijdou později

"Nás tlačí čas, musíme jít po třech etapách," vysvětloval ministr průběh úspor. Nejdříve je podle něj nutné zkrotit deficit letošního rozpočtu, pak je nutné připravit rozpočet na rok 2011 a v dalším kroku budou následovat systémové reformy, které vyžadují změny zákonů a tím i čas. Rok 2011 bude hlavně o škrtech, v letech 2011 a 2012 se budou deficity snižovat reformami, nastínil Kalousek. S Urbanem se shodl alespoň na tom, že boj s daňovými úniky je důležitý.

Urban kritizoval také to, že vládní plán reforem vychází ze zatím nepřijatých zákonů. Jako negativum zmínil i škrty na ministerstvu zahraničí, které mají za dopad rušení ambasád. To podle Urbana do budoucna uškodí podpoře českého exportu. "Této vládě chybí vize, některé škrty mohou mít do budoucna vážné dopady," uvedl.

"Podpora exportu nesouvisí s tím, že máme v každé zemi ambasádu," oponoval Kalousek. "Je to spíš v efektivitě diplomatické služby," dodal. "Dává daňovému poplatníkovi více výkonu za méně peněz," hájil kroky svého stranického předsedy a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Kalousek se dotkl i takzvané povodňové daně. Snížení slevy na dani z příjmu o 100 korun měsíčně je podle něj v rozpočtu na příští rok zakotveno, v dalších letech už zřejmě nebude. "Od 1. 1. 2012 bude stejně nový zákon o dani z příjmu," přiblížil větší reformní plány Kalousek. "Zákon bude minimálně o polovinu tenčí než ten starý," slíbil Kalousek hlavně snahu o odstranění mnoha daňových výjimek a celkové zjednodušení systému.

Jsou to jen škrty, a navíc nespravedlivé

"Škrty nemají koncepci, nemají myšlenku a jsou na úkor rodin s dětmi," pokračoval Urban v kritice daňových zásahů nové vlády. Konkrétně zmínil povodňovou stokorunu, zdanění stavebního spoření nebo zvyšování poplatků v nemocnicích. "My bychom zavedli progresivní daň," nastínil místopředseda ČSSD recept své strany.

"Jedná se pouze o škrty, které podle našeho názoru jdou nespravedlivým způsobem," sepsul Urban i plánovaný rozpočet na příští rok. Kritizoval dopady na rodiny s dětmi či seniory, nelíbí se mu ani škrtání peněz na dopravní stavby, které podle něj uškodí i stavebnictví. Problémy s deficity nikdo nezpochybňuje, ale tohle je slepá ulička, prohlásil Urban.

"Můžeme investovat jenom nějaké částky a spotřebovat jenom nějaké částky," bránil se Kalousek. "Nikdo nemůže zajišťovat rozvoj z peněz, které nemáme," odmítl Urbanovu kritiku.

Vládní plány možná skončí až u Ústavního soudu. "Jsme připraveni podat ústavní stížnost, pokud projde hlasovací mašinérií zdanění příspěvků na stavební spoření u starých smluv," varoval urban, aby vláda raději nepočítala s penězi ze zdanění státních příspěvků. "Nemůžete uspět," oponoval sebejistě Kalousek s tím, že zvýšení daní nemůže Ústavní soud odmítnout.