TURECKÝ HRDINA. Kerem Tunceri právě dává půl sekundy před koncem koš, kterým rozhodl o postupu svého týmu do finále MS. | foto: AP

• 7
Do finále mistrovství světa basketbalistů postupuje Turecko. Omyl, Srbsko. Tak ne, radují se domácí Turci. Strhující pětisekundové drama v závěru semifinále dvakrát změnilo vítěze utkání.

Celý zápas museli turečtí basketbalisté dotahovat. "Byli lepší," uznal i jejich trenér Bogdan Tanjevič. Ještě v poločase Srbsko vedlo o sedm bodů.

Pak však Turci, které hnalo fanatické publikum zaplněné areny Sinana Erdena, skóre otočili. Vedli o tři body.

A pak přišlo drama, na něž se bude ještě dlouho vzpomínat...

Semih Erden z Turecka smečuje v poslední minutě duelu se SrbskemMarko Kešelj (v bílém) ze Srbske zakončuje proti TureckuTurci slaví postup do finále MS basketbalistů

1:37 do konce utkání a Duško Savanovič snížil na rozdíl jediného bodu. O dvacet vteřin později byl faulován Ömer Asik, trestné hody však nezahrával. Nechával si ledovat zraněnou tvář a Ender Aslan místo něj zvýšil - 79:77.

28 sekund před závěrečnou sirénou byl Marko Kesejl při skórování faulován. Proměnil trestný hod a Srbsko vedlo. Pak však Tunceri rozjel akci, na jejímž konci byla úspěšná smeč Semiha Erdena. V hledišti propuklo šílenství - Turecko vedlo 81:80.

Na časomíře svítil čas 4,3. To už se zase ve finále viděli Srbové, koš dal Veličkovič. Turkům mohl pomoci snad jen zázrak. Ten se stal, po oddechovém času se všichni soustředili na Hedo Türkogla. Turecký polobůh měl být tím, kdo strhne odpovědnost na sebe.

Už jen půl sekundy zbývalo, když si míč vzal Kerim Tunceri a donesl ho do koše. Euforie, nadšení. Diváci v hledišti ani nedýchali, jeden z nich musel použít respirátor. "V posledních čtyřech vteřinách jsem nic neviděl, nic neslyšel. Prostě jsem to dal," říkal hrdina s posvátným číslem 10.

Turecko poprvé v historii získá medaili na světovém šampionátu, ve finále vyzve Američany. "Byla to náhoda. Všichni čekali, že zakončí Türkoglu. Ale Tunceri to udělal skvěle, chytil míč a hned šel do nájezdu," okomentoval klíčovou akci Jan Slowiak asistent u české reprezentace.

Podívejte se na poslední sekundy semifinálového dramatu

Jenže ještě nebyl konec. Oddechový čas si vzali i Srbové. Upekli poslední akci. Rozehrávka z půlky se dostala pod koš, odkud střílel Veličkovič. Při zakončení byl faulován, jenže sudí nepískal.

"Neznám rozhodčího, který by to pískl před 15 tisíci Turků. Nikdo by se neodvážil, zabili by ho," smál se Predrag Benáček, trenér Kolína. "Faul to byl, ale možná už po čase. Takže to bylo asi správné rozhodnutí," doplnil Slowiak.

Srbský trenér Dušan Ivkovič si ani na poslední moment semifinálového thrilleru nestěžoval, jen smutně konstatoval: "Zasloužili jsme si vyhrát, rozhodlo štěstí."