Tapíři čabrakoví jsou novou raritou pražské zoo. V Asii jsou téměř vyhubeni

  • 0
Zoo Praha získala jednoho z nejvzácnějších lichokopytníků, tapíra čabrakového. Tříletý samec Vasan a dvouletá samice Indah se mají stát základem dalšího unikátního pražského chovu.

Mladá dvojice tapírů čabrakových obohatila expozici Vodní svět ve spodní části zahrady. Samec Vasan i samice Indah původně pocházejí ze zoo v Edinburgu, do Zoo Praha ovšem přicestovali z Rare Species Conservation Centre v anglickém Kentu.

Zoo Praha se podařilo získat pár vzácných tapírů čabrakových Pár vzácných tapírů čabrakových v pražské zoo

Od konce srpna se nerušeně aklimatizovali mimo dohled návštěvníků ve vnitřní ubikaci, teď už jsou týden k vidění ve venkovním výběhu.

Téměř vyhubené zvíře z Červené knihy

Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii, ostatní žijí v Americe. Vzhledem k destrukci svého původního prostředí, které tvoří deštné lesy, je zařazen v Červené knize ohrožených druhů IUCN v kategorii Ohrožený.

Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou. "V Evropě se nachází pouze 45 jedinců tapíra čabrakového, což je méně než například vzácných pralesních žiraf okapi," uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha. "Jsme potěšeni, že se můžeme pokusit o chov a případně i reprodukci tohoto vzácného a atraktivního lichokopytníka."

Pražské zoo se podařilo získat pár tapírů čabrakovýchTapír čabrakový

Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na polovinu. Jednou z největších hrozeb je pro ně velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na plantáže palmy olejové, jejíž olej se i u nás používá v potravinářství.

Populace tapírů jsou silně fragmentované a celkový počet zvířat, která podle odhadů přežívají v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře, se pohybuje pouze okolo 5 tisíc jedinců. V ostatních částech svého původního areálu je již tapír čabrakový vyhuben.