První praauto je v Česku. Za 1,6 milionu může být vaše, hned

  • 20
Benz Patent Motorwagen je první auto se spalovacím motorem. Jeho věrná kopie dorazila do Česka. Karl Benz stavěl svůj čtyřtaktní jednoválec nejprve doma, měl ho schovaný ve skleníku. Poprvé zabafal někdy kolem vánoc v roce 1885.

První úspěch Benzovi zachutnal a přesunul vývoj svého auta do učiliště v Bad Cannstatt, dnes součásti Stuttgartu. Brzy na to, 29. ledna 1886, podal Karl Benz na patentním úřadě žádost o zaregistrování svého Patent Motorwagenu. Patentní spis DRP 37435 dodnes platí jako rodný list automobilu.

Benz Patent Motorwagen

A brzy na to vyjel. Vlastně, vyjela jeho žena. Paní Berta Benzová se zapsala do historie jako první řidička, osvědčila se jako testovací jezdec a udělala autům svého muže výbornou reklamu. Roku 1888, 5. srpna, vyrazila s motorwagenem na první dálkovou, 180 kilometrů dlouhou, cestu, o které zpočátku svému manželovi vůbec neřekla.

Originální Benz Patent Motorwagen je v muzeu Mercedesu ve Stuttgartu. Občas ho nastartují, trochu z něj prý kape olej, ale je stále funkční.

speciál

Vše o Benzově Patent Motorwagenu ZDE

Praauto už má mnoho milionů vnuků. Tím nezářivějším je dnes v nabídce Mercedesu uhrančivý supersport SLS. Má racčí křídla, neopakovatelný vzhled, uhánět umí až 317 km/h a stojí 4,6 milionu.

Unikáty v akci

Novodobého "racka" a mnoho dalších unikátů můžete vidět v pátek a sobotu 10. a 11. září v pražských Stodůlkách na akci pořádané při výročí patnácti let založení českého zastoupení Mercedesu. Uvidíte unikáty, z nichž některé chybí i v továrním muzeu automobilky a zájemce v Benzově Patent Motorwagenu svezou. Návštěvníci si mohou mimo jiné vyzkoušet jízdu na terénním polygonu. Vstup je zdarma.

To v Benzově Patentním autě je to trochu jinačí. Jede maximálně šestnáctikilometrovou rychlostí, nemá volant, řídí se klikou a když ho chcete nastartovat, musíte ho před nástupem na "kozlík" obejít. Pod sedátkem páčka zapalování, pak pustit benzin a motor roztočit velkým kolem. Nastupování ulehčuje malé stupátko napravo. Praauto je lehounké, má 360 kilo, takže ho odtlačíte sami když je třeba i se zhasnutým motorem. Hodí se to i proto, že nemá zpátečku.

Chytne ale skoro hned. Hezky bafá, a vy frčíte. Rychlost regulujete pákou po levé ruce, ovládá se jím řemenicová převodovka i brzdění. Slučuje tedy funkci spojky, řadicí páky i brzdy. Benzova tříkolka nemá klasické brzdy na kolech, brzdíte ho řemenem přes převodovku. Zatáhnete za páku, ta odpojí převod a brzdový špalík potažený kůží se začne třít o řemenici.

Benz Patent Motorwagen

"Jezdí na "lehký" benzin do zapalovačů," říká Stefan Weber z mercedesího centra, které se stará o veterány. Renovují je, shánějí a jezdí s nimi. Mimochodem, dodnes umí Mercedes jako jedna z mála značek nabídnout všechny díly i na staré mercedesy. Třeba i celou karoserii na staré "piáno" (Mercedes-Benz model W123 ), které jste našli ve stodole po dědovi a chcete ho zrenovovat. Počítejte ale, že to levné není.

Technický benzin se lije do malé 4,5litrové nádrže vzadu. "Je to čtyřtaktní jednoválec objemu 0,9 litru," popisuje Weber. Má ztrátové odpařovací kapalinové chlazení (to je ten válec nahoře) a jezdí asi za 10 litrů benzinu na sto kilometrů. Rozvod SV ovládá dva ventily, milovník techniky si libuje, jak je na jednoduchou konstrukci hezky vidět.

Benz Patent Motorwagen

Podle Benzových měření měl motor výkon dvě třetiny koňské síly při 250 otáčkách za minutu. Při pozdějším měření na Technické univerzitě ve Stuttgartu naměřili 0,9 k při 400 otáčkách.

Sedíte úplně vepředu, před špičkami tenisek vám ubíhá asfaltka a vy si říkáte, že těch 16 kilometrů maximální rychlosti je tak akorát. Před sebou nemáte nic, když zaberete klikou řízení, auto na vysokánských kolech hbitě zatočí. Do zatáček se ale přeci jen trochu bojíte, tři kola jsou stále míň než čtyři... I na rovném asfaltu to na listových perech trochu drncá, ale není to nepříjemné.

Na lavici se ve dvou dospělých taktak vejdete, je příjemně měkká a polstrovanou opěrku nemáte ani v těch nejluxusnějších mercedesech. Taky na vás dost fouká. Na karoserii kolem sebe zapomeňte, a do deště nezapomeňte deštník.

Tenhle unikát je zároveň jedním z těch dražších mercedesů. V ceníku ho nenajdete, ale když víte, koho se zeptat, milerádi vám ho ve Stuttgartu prodají. Mají je dokonce skladem, narozdíl od moderních mercedesů, na které měsíce čekáte. Cena je 65 tisíc eur (asi 1,6 milionu korun). Za to dostanete jednoduchou tříkolku, která je ale unikátem. Na světe je jen 60 replik Benzova prvního auta. Dnes je pro Mercedes vyrábí jedna britská firma.

Patentní mercedes pRo 21. století

Tříkolka F-Cell Roadster Concept - čtěte ZDE

Koupit si ho můžete, jezdit s ním po silnici ale ne. Nemá totiž výbavu, kterou u dnešních aut nepovažujeme za něco výjimečného, třeba světla. Mercedes je prodává jako výstavní kousky, jsou ale plně funkční. "Kupují je bohatí z emirátů a často také do Německa. Hlavně do soukromých sbírek," říká Weber.

Benz Patent MotorwagenBenz Patent Motorwagen