Chilské horníky uvězněné v dole ohrožují kožní infekce i gangréna

  • 48
Všechny horníky, kteří začátkem srpna uvázli v chilském dole San José, trápí kožní boláky, plíseň na nohou a oděrky. Záchranáři jim posílají antibiotika a hojivé masti. Snaží se jim také zajistit přísun chladnějšího, suššího vzduchu. Ve vlhké šachtě s vysokou teplotou hrozí vznik gangrény.

Infekční kožní problémy, odřeniny, řezné rány a mykózy představují obvykle jen drobnou nepříjemnost, v prostředí s vysokou teplotou i vlhkostí, která v dole panuje, ale mohou být hodně nebezpečné.

V zavalené šachtě, kde havíři budou muset strávit ještě nejméně šest týdnů, se teplota trvale pohybuje kolem 30 stupňů Celsia a vlhkost je 88 procent, takže i "obyčejný škrábanec od padajícího kamene může způsobit vážnou infekci," varoval chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich.

Největší riziko hrozí diabetikům

Nejvíce ohrožení jsou diabetici, kteří i v ideálních podmínkách mají vyšší riziko kožní infekce. Mezi uvězněnými horníky je nejméně jeden cukrovkář. Inzulin dostává úzkou šachtou, která se stala pro horníky jedinou spojnicí se světem "tam nahoře".

Zavalení chilští horníci poslali na zemský povrch další videozáznam. (30. srpna 2010)Zavalení chilští horníci poslali na zemský povrch další videozáznam. (30. srpna 2010)

Kůže na nohách, stejně jako všechna místa, kde se hromadí pot - především třísla, krk, oblast pod bradou nebo v záhybech kůže - se může stát hostitelským prostředím pro mykózy. Omezená hygiena a neustálá vlhkost přispívají ke vzniku prostředí ideálního pro různé infekce a zánět vlasových cibulek, což vyvolává neustálé svědění.

Navíc hrozí i plynová gangréna, která se může rozvinout, pokud se do otevřené rány dostane bakterie běžně přítomná v půdě. Této bakterii se dobře daří v prostředí s nízkým obsahem kyslíku; napadená tkáň rychle odumírá a je nezbytné ji okamžitě odstranit. Přitom hrozí i amputace končetin, varují odborníci.

Čím delší dobu stráví horníci v dole, tím vyšší je riziko, že se u někoho objeví vážné kožní problémy. Doba, kterou budou muset uvěznění muži ještě strávit pod zemí, přitom není jasná. Chilská vláda oznámila, že může trvat až do prosince, než se povede vyvrtat dost velkou šachtu, aby bylo možné je dostat ven. Některé prognózy jsou ale optimističtější a hovoří už o konci října.

ZÁCHRANNÉ PRÁCE: PLÁNY A, B, C

Záchranáři zahájili práce na vysvobození zavalených havířů minulý týden. Nejprve vrtáním záchranné šachty o průměru 66 centimetrů: plán A. Souprava Strata 950 se od té doby dostala na zhruba 113 metrů, do hloubky 702 metrů (kde jsou horníci), to ale bude ještě několik měsíců trvat.

V neděli technici zahájili rozšiřování jiného úzkého zásobovacího vrtu soupravou Schramm T 130, a to na průměr 30 centimetrů. Postup takového vrtu je mnohem rychlejší než u velkoprofilového: nyní dosáhl hloubky 123 metrů. Šachta by měla umožnit zasílání větších předmětů, také se s ní počítá jako se záložním "plánem B", kdyby nevyšel první vyprošťovací vrt.

K dolu San José ale zamířila ještě třetí vrtná souprava, která by měla hloubit vrt číslo tři - tzv. plán C. Hloubení soupravou, která se používá při těžbě ropy a záchranářům ji zapůjčila ENAP (Národní naftařská společnost), by mělo začít dnes.

Zdroj: emol.cl

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video