MLADÍCI SE RADUJÍ. Čeští fotbalisté do 21 let se radují ze vstřeleného gólu. Míč do sítě dopravil Lukáš Vácha (číslo 6). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Čeští mladíci porazili Island a ze skupiny postupují z prvního místa

• 9
Česká reprezentace do 21 let porazila v posledním zápase skupiny v rámci kvalifikace na evropský šampionát Island 3:1. Mladí fotbalisté tak potvrdili první místo, díky kterému půjdou do baráže nasazení.

5. San Marino 8 0 0 8 0:51 0

Českou jedenadvacítku, která ve skupině ani jednou neprohrála a jen jedinkrát remizovala, čeká baráž v říjnu.

Kouč Jakub Dovalil, který se vrátil na lavičku po vypršení disciplinárního trestu, sice zamíchal se sestavou a šetřil tři z pěti hráčů ohrožených druhou žlutou kartou, přesto jeho svěřenci vstoupili do utkání aktivněji než při páteční rozpačité remíze 1:1 s Německem.

Utkání Česko 21 versus Island 21 ve videoreportáži

Zprvu se domácí hráči nastřelovali, až v 17. minutě odcentroval Pekhart a po Fridgeirssonově špatném odkopu se dostal ke střele Kovařík. Z úhlu však mířil vedle.

O tři minuty později už Češi z podobné akce udeřili: Kovařík posunul z levé strany na nabíhajícího Váchu, který bez přípravy umístil míč přesně pod břevno. Liberecký mladík dal první soutěžní branku za jedenadvacítku.

Od té chvíli ovládly jablonecký trávník nepřesnosti. Hosté se za celý první poločas k pořádnému ohrožení brankáře Štěcha nedostali. Island příliš nepřipomínal přemožitele Němců a Severního Irska.

I po pauze byli domácí mnohem aktivnější. V 48. minutě měl na noze
pojišťující trefu Řezník, ke kterému se odrazil balon po Pekhartově
stříleném centru do tyče. Ostravský zadák ale pálil nad.

Po hodině hry Češi ustáli tři závary ve vlastní šestnáctce a v polovině druhé půle definitivně překlopili vývoj utkání na svou stranu. Nejprve v 65. minutě zakončil jabloneckou spolupráci po Vošahlíkově přihrávce do odkryté branky Pekhart a o tři minuty se s pomocí břevna parádně trefil Kovařík.

V bezstarostném závěru se před oběma týmy otevíral prostor k zakončení. Brankově toho dokázal využít jen hostující Finnbogasson, který povedenou střelou zkorigoval.

Česko "21" - Island "21" 3:1

Branky: 20. Vácha, 65. Pekhart, 68. Kovařík - 79. Finnbogasson. Rozhodčí: Göcek - Gencerler, Kaya (všichni Tur.). ŽK: Hořava, Pekhart - Eyjolfsson. Diváci: 2021.

ČR: Štěch - Řezník, Dejmek, Hošek, Lecjaks - Gecov - Vošahlík (82. Kozák), Vácha (46. Mareček), Hořava, Kovařík - Pekhart (71. Rabušic). Trenér: Dovalil.
Island: Björnsson - Fridgeirsson, Eyjolfsson, Fjoluson, Jonsson (71.
Ormarsson) - Johannesson (46. Sigurdarsson), Kristjansson, Vidarsson, Valdimarsson (56. Gunnarsson) - Smarason - Finnbogasson. Trenér: Sverrisson.