V ukrajinském parlamentu se strhla bouřlivá diskuze (7. září 2010) | foto: AP

Pár ran pěstí, sem tam facka. Ukrajinští poslanci jednali o úsporném programu

  • 4
Strkanice, fyzické potyčky a nadávky provázely bouřlivou diskuzi v ukrajinském parlamentu. Tamní zákonodárci projednávali vládní úsporný program, podle kterého by se zdvojnásobily ceny energie a zvýšila věková hranice pro odchod do důchodu. Proti byli hlavně zákonodárci z Bloku bývalé premiérky Julije Tymošenkové.

Ukrajinští poslanci jsou na handrkování a létající chomáče vlasů v místním parlamentu poměrně zvyklí, takže ani zápasnické souboje, které se odehrávaly před řečnickou tribunou, nebyly dostatečným důvodem pro odložení hlasování.

DLUHY A POLITICKÁ NEJISTOTA

Mezinárodní měnový fond (MMF) slíbil Ukrajině půjčku 15 miliard dolarů (290 miliard korun) na řešení vážných rozpočtových problémů, které způsobila globální krize a fakticky permanentní politická nejistota v zemi.

Podmínkou je ale realizace drastického úsporného programu, jehož nejvýznamnější součástí je kromě důchodové reformy výrazné zvýšení cen energií a komunálních služeb. Ceny plynu se začátkem srpna zvýšily o polovinu, další padesátiprocentní zvýšení ukrajinské domácnosti čeká příští rok.

Tentokrát se hlasovalo o pozastavení úsporných opatření, jež navrhla vládní Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče. V zadlužené zemi má začít platit reformní balík, který spočívá ve zdvojnásobení maloobchodních cen energie a zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu.

Proti tomu samozřejmě ostře vystoupila opozice v čele s poslanci ze strany Blok někdejší premiérky Julije Tymošenkové. Zákonodárci nakonec zmrazení reformního balíku zamítli, ale Tymošenková se nechala slyšet, že "poslanci jejího bloku budou předsednickou tribunu sněmovny blokovat do té doby, než návrh na zmrazení projde".

Také před budovou parlamentu se srotil dav tisíců nespokojenců, kteří hlasitě protestovali proti zavedení úsporných opatření. Nebylo jim to nic platné. Strana regionů má v parlamentu vcelku pohodlnou většinu.

Po březnovém pádu vlády premiérky Tymošenkové totiž několik jejích poslanců přeběhlo do vládního tábora. Ze 420 členů parlamentu se k opozici hlásí ani ne 200 poslanců.

Bouřlivé scény zápasících poslanců doprovázejí rozpravu ukrajinského parlamentu už tradičně. Zvlášť houževnaté souboje předvedli poslanci voličům letos v květnu, kdy poslaneckou sněmovnou nad hlavami boxujících politiků létaly tucty vajec v oblacích kouře z dýmovnic. Skandál vyvolalo hlasování o pronájmu krymské vojenské základny Rusku. Škody způsobené rvačkou tehdy poslanci museli nahradit. (více zde)

Podívejte se, jak se bili v ukrajinském parlamentu poslanci v květnu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video