Opravený mostek k hrádku Aichelburg

Opravený mostek k hrádku Aichelburg | foto: Informační centrum Veselý výlet

Hrádek Aichelburg dostal po pádu svatebčanů pevnější mostek

  • 1
Lesní hrádek Aichelburg v Krkonoších je po havárii mostu opět přístupný veřejnosti. Zavřeno bylo dva měsíce poté, co se 6. července zřítil pod tíhou osmi svatebčanů dřevěný mostek. Při pádu se zranilo sedm z nich, nejhůř dopadla nevěsta.

Přístupový mostek se zřítil při fotografování do třímetrové hloubky. Nevěsta si při pádu vážně poranila hrudní páteř a do hradecké nemocnice ji odvezl vrtulník. Dalších šest lidí vyvázlo se zlomeninami nohou a odřeninami.

"Hasiči museli s nosítky a dalším nezbytným vybavením vyjít zhruba 200 metrů do strmého kopce, aby se dostali ke zraněným," přiblížila tehdejší zásah v těžko přístupném terénu mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Hrádek na konci 90. let opravila a most postavila firma Pavla Klimeše, spolumajitele informačního centra Veselý výlet v Temném Dole v Peci pod Sněžkou. Podle něj byl jeden trám v dřevěném mostku shnilý.

"A to i přesto, že jsme na most záměrně použili odolné modřínové dřevo a pravidelně jsme ho kontrolovali. Trám ale nevydržel větší zatížení, praskl, most se naklonil a lidé po něm sjeli dolů," popsal Klimeš.

Podle něj muselo sehrát roli víc faktorů, zřejmě do stinného místa ještě zatékala voda.

Prasklá lávka u hrádku Aichelburg. (8. července 2010)Prasklá lávka u hrádku Aichelburg. (8. července 2010)

Dodal, že nakonec se vážněji při pádu zranili tři lidé, kteří měli pohmoždění páteře, zlomenou nohu a výron v kotníku. Policie případ stále vyšetřuje.

Teď k Aichleburgu na úbočí Světlé hory vede most ocelový. Vystoupat se k němu dá pouze po strmé turistické cestě, která začíná u horské silnice do Pece pod Sněžkou. Klíče od hradní síně si hosté mohou vypůjčit právě v informačním centru Veselý výlet.

Hrádek Aichelburg

Hrádek postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga. Ten se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Tragicky zemřel 13. května 1861 a místní obyvatelé a zejména lesní úředníci takto uctili jeho památku. Aichelburg vyrostl vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736,45 metrů.

Kvůli nepříznivé poloze, především chybějícímu a pohodlnému spojení do Janských Lázní, nebyl Aichelburg tak atraktivní, jak se zpočátku očekávalo. Už roku 1875 je zmínka o již neexistující restauraci. Do hradu vedoucí vodovodní potrubí bylo roku 1872 poškozeno a nebylo opraveno. Okolí bývalo ohrožováno lavinami a lesními kalamitami.

Zmínka z roku 1901 uvádí lesní hrádek jako zříceninu, ale ještě na snímcích z 30. let minulého století je vidět kamenná stavba s rozpadlou šindelovou střechou. Po roce 1945 mizí z map název Aichelburg a je nahrazen slovem "hrádek". Od té doby se hrad octnul v zapomnění. Přístupový chodník z údolí byl zničen a horní stezka se časem také stala nepohodlnou.

Hrádek Aichelburg v Krkonoších