Lékaři odnáší zraněného motocyklistu Šoju Tomizawu, který nehodu ve Velké ceně San Marina nepřežil. | foto: AP

Japonský motocyklista Tomizawa zemřel na následky nehody v Misanu

• 161
Šoja Tomizawa podlehl následkům zranění, která utrpěl při nehodě v Grand prix San Marina silničních motocyklů. Devatenáctiletý talentovaný jezdec upadl v závodě třídy Moto2 při výjezdu ze zatáčky a byl v plné rychlosti zasažen stroji Alexe De Angelise a Scotta Reddinga, kteří z nehody vyvázli bez vážnějších zranění.

Jezdec stáje Suter zůstal bezvládně ležet uprostřed vozovky a zastavilo se mu srdce, lékařům se ho ale ještě podařilo oživit. Tomizawa byl téměř dvě hodiny v bezvědomí a bojoval o život. Bohužel marně.

Kvůli vážnému stavu byl vítěz kvalifikace kubatury Moto2 z nedávného podniku v Brně sanitkou převezen do nemocnice v nedaleké Cesaně, protože lékaři nechtěli riskovat delší cestu vrtulníkem do lépe vybavené nemocnice.

Podle zpráv médií měl jezdec stáje Suter proraženou lebku, několik zlomenin v horní části těla a vnitřní krvácení.

"Byla to nejhorší bouračka v životě. Dělal jsem všechno proto, abych ho
netrefil..." řekl De Angelis.

Tomizawa letos dokázal vyhrát zahajovací Grand Prix Kataru a v celkové klasifikaci mu patří sedmé místo.

Jeho úmrtí je pro motocyklistický šampionát první tragickou událostí od dubna 2003, kdy se při závodech v Suzuce zabil jiný Japonec Daižiro Kató.

Šoja Tomizawa (vepředu) během osudné Velké ceny San Marina. V závodě měl smrtelnou havárii.

Tomizawa (vpředu) během GP San Marina. V závodě měl smrtelnou havárii.

Šoja Tomizawa se raduje z vítězství ve Velké ceně Kataru. Snímek je z 11. května, 5. září japonský motocyklový závodník podlehl zraněním z havárii při Velké ceně San Marina.

Šoja Tomizawa se raduje z vítězství ve Velké ceně Kataru. Snímek je z 11. května.

Celkem podle dostupných údajů zahynulo při MS silničních motocyklů od
prvního ročníku v roce 1949 již 46 závodníků. V posledních letech k podobným úmrtím při šampionátu často nedocházelo, například v 90. letech zahynul jen jeden jezdec, 1. května 1993 Japonec Nobojuki Wakai při tréninku na Velkou cenu Španělska v Jerezu. Nejvíce mrtvých si mistrovství světa vyžádalo v 50. až 80. letech.

Před týdnem v jednom z dopoledních rámcových závodů na okruhu v Indianapolisu zemřel teprve čtrnáctiletý Američan Peter Lenz, jenž při zahřívacím kole spadl ze svého stroje a za ním jedoucí závodník jeho tělo přejel.

Tragická novina byla oznámena ještě předtím, než projeli cílem jezdci elitní kategorie MotoGP. Proto se vítězný Španěl Pedrosa, jeho krajan Lorenzo ani třetí v cíli Rossi z Itálie na stupních vítězů neusmívali. Ceremoniál byl zkrácen a proběhl v komorní atmosféře. Vlajky zůstaly na půl žerdi.

"Když se něco takového stane, pochopíte, co je v životě důležité," doplnil třetí muž závodu MotoGP Valentino Rossi. "Byl to skvělý kluk a strašná nehoda. Doufal jsem, že bude třeba jen vážně zraněný," dodal devítinásobný mistr světa.

Vítěz nejsilnější kubatury Španěl Dani Pedrosa neměl náladu na oslavy. "Myšlenkami jsem někde jinde než u závodu. Nemám slov, jsem naprosto v šoku," uvedl jezdec