Juan-Carlos Navarro ze Španělska se raduje z postupu do čtvrtfinále MS basketbalistů v Turecku | foto: AP

Španělé sní o obhajobě basketbalového titulu dál, čtvrtfinále sehrají se Srbskem

• 25
Basketbalisté Španělska zvládli reprízu finálového souboje z mistrovství světa 2006. S Řeckem se tentokrát střetli už v osmifinále a porazili ho 80:72. Dalším vyzyvatelem obhájců titulu bude Srbsko, které v "jugoslávském" derby porazilo Chorvatsko 73:72. Zápas se odehraje v tureckém Istanbulu ve středu 8. září.

Už v duelu o nejlepší čtyřku dojde na opakování zápasu o zlato na loňském mistrovství Evropy a zároveň na setkání posledních mistrů světa. Španělé získali titul před čtyřmi lety. Srbové (ještě pod hlavičkou Jugoslávie) zvítězili v letech 1998 a 2002.

O postupu Španělů se rozhodlo v závěrečných šesti minutách, kdy se jim od stavu 58:57 povedl trhák díky devíti bodům za sebou. Řekové v těch chvílích ztráceli míč za míčem i půdu pod nohama.

Antonis Fotsis z Řecka zklamaný z vývoje duelu proti Španělsku

Spolehlivý rozehrávač Juan Carlos Navarro, který byl s 22 body nejlepším střelcem zápasu, pak už Španěly bezpečně dovedl k vítězství.

Pro Srby rozhodla poslední vteřina

O vítězi derby mezi Srbskem a Chorvatskem rozhodla poslední vteřina. Srbský basketbalista Aleksandar Rašič byl faulován a zahrával těsně před koncem dvě šestky, hned tu první proměnil a strhl vedení na stranu svého týmu.

Druhý trestný hod spoluhráč českého reprezentanta Jana Veselého z Partizanu Bělehrad z taktických důvodů minul, aby Chorvatům nezbyl čas na případnou poslední akci z rozehrávky z pod koše.

Poražení měli šanci dotáhnout zápas do prodloužení, Marko Popovič srovnával trestnými hody na 72:72. Vzápětí ale Chorvaté faulovali Rašiče, který svým patnáctým bodem utkání rozhodl. Zákrok Davora Kuse byl však přinejmenším sporný.

Popovič se ještě pokusil odpovědět, jeho pokus ale neměl naději ohrozit srbské vítězství.

Závěrečné okamžiky zápasu Srbsko - Chorvatsko včetně faulu Kuse na Rašiče.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 21 body právě Popovič. Společně s Rokem-Lenim Ukičem byl strůjcem chorvatského nástupu. Po prvních deseti minutách jejich tým vedl 27:19. V dalších okamžicích ale o vedení přišel a hrála se vyrovnaná partie až do samotné koncovky.

Srbové se ve čtvrtfinále utkají s vítězem duelu mezi obhájci titulu Španělskem a Řeckem. Repríza finále šampionátu z roku 2006 začne ve 20:00.