Fotbalisté Sparty se radují z jednoho z pěti gólů v utkání v Brně.

Fotbalisté Sparty se radují z jednoho z pěti gólů v utkání v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mistr nejvyšší výhrou v ročníku soupeře znemožnil: Brno - Sparta 0:5

• 274
Sparta si spravila chuť z neúspěchů poslední doby a rozstřílela Brno na jeho hřišti vysoko 5:0. Díky výhře v dohrávce 7. kola se sparťané posunuli na čtvrté místo tabulky.

Výhra mistra 5:0 je nejvyšší v soutěžním ročníku. I druhý nejvyšší rozdíl patří sparťanům, když ve 4. kole smetli Ostravu 4:0. Té patří předposlední příčka, Brno je poslední.

on-line

Už v 1. minutě vystřelil hostům vedení útočník Kadlec, který se objevil v základní sestavě překvapivě. Stejně jako u Kucky, Vacka a Pamiče se počítalo s tím, že zůstane na marodce.

Ale právě tito nedávno zranění hráči se podíleli hlavní měrou na brněnském debaklu. Pátou trefu přidal v závěru ještě Sionko.

"Nepochopitelně jsme zaspali začátek zápasu. Nedokážu si to vysvětlit. Hráči jsou naladěni na utkání a koncentraci nechají v šatně," rozčiloval se po zápase brněnský kouč Karel Večeřa.

Úřadující mistr kanonádou alespoň částečně vynahradil svým fanouškům nezdar v play-off Ligy mistrů s Žilinou nebo domácí prohru v lize s Plzní.

Již tak prostupnou obranu Brna před zápasem oslabilo ještě zranění zkušeného stopera Trousila. Trenér Večeřa musel vsadit na nesehranou dvojici Hudec, Jílek a hned v první minutě se ukázalo, kde je největší slabina Zbrojovky.

Utkání Brno versus Sparta ve videoreportáži

Míč po centru z pravé strany přistál u nohou sparťanského útočníka Wilfrieda, ten jej posunul přímo k nabíhajícímu Kadlecovi, jenž nekompromisní střelou k tyči otevřel skóre.

Domácí se z úvodního šoku vzpamatovali po deseti minutách. Z prvního vážnějšího protiútoku Michálek trefil boční síť a o čtyři minuty později hlavičku Tomáše Doška v poslední chvíli brankář Blažek vyrazil. Míč se opět odrazil k Doškovi, který ale z dorážky zbrkle přestřelil.

"Blažek čaroval a vychytal nás. Potom přidala Sparta dva slepené góly, které rozhodly o výsledku. Ve druhém poločase už Sparta kralovala," pokračoval Večeřa.

A skutečně, Sparta postupně převzala režii zápasu. Získala střed hřiště, jednodušeji kombinovala a přesněji zakončovala.

Ve 35. minutě se dostal dva metry za hranicí trestného území k míči obránce Pamič a tvrdou ránou levačkou trefil břevno brněnské branky, od kterého se míč odrazil za čáru.

Pouhou minutu po druhém gólu udeřila Sparta po nádherné fotbalové akci: Matějovský kolmicí uvolnil Sionka, ten vrátil míč mezi stojícími zadáky soupeře zpět k volnému Vackovi, který z bezprostřední blízkosti přidal třetí branku.

Libor Sionko ze Sparty (vlevo) se snaží obejít brněnského obránce Martina Husára.

V závěru poločasu se domácí osmělili ke dvěma protiútokům, ale Michálek pomalou přízemní střelou pozorného Blažka neohrozil, sparťanský gólman vyrazil i hlavičku Kalabišky po centru aktivně hrajícího Střeštíka.

Po změně stran se už hrálo pouze podle sparťanského scénáře, ve kterém hrál na opačné straně hlavní roli brankář Lejsal. Ten postupně kryl Kuckovu střelu, přesnou hlavičku Vacka i další Kuckovu tvrdou ránu.

V 71. minutě se ale po přihrávce Wilfrieda dostal z levé strany před Lejsala Kucka a po kličce pohodlně poslal míč do sítě.

Domácí se sice ještě probrali z útlumu, ale ani střídající útočník Rabušic na Blažka nevyzrál. Sparta vzápětí znovu skórovala, když se po bleskovém protiútoku trefil levačkou Sionko.

Večeřa u svých hráčů postrádá sebevědomí. "Padesát až osmdesát procent výkonu sportovce tvoří sebevědomí. Potřebovali bychom někoho porazit s nulou, chytnout se střelecky. Potom by se všechno nastartovalo," řekl Večeřa.

Už od začátku sezony prý přemýšlí, jak tým postavit na nohy. "Problémy se ale nakumulovaly a nyní vrcholí. Je to také o práci. Rád bych věděl, proč to jde na tréninku a potom to nejde v zápase," doplnil.

Trenér Sparty Jozef Chovanec neskrýval radost z vysokého vítězství, ale nechtěl ho ani přeceňovat. "Toto vítězství ještě nic neznamená. Ovšem před zápasem jsme nebyli po dvou porážkách s Žilinou a jednou v lize v dobré situaci."

"Dnes jsme soupeře zaskočili aktivitou a hodně nám pomohl brankář Blažek. S příchodem Vacka se zlepšila pracovitost středové řady, takový hráč nám chyběl," poznamenal Chovanec.