Mongolská vláda jednala v poušti Gobi, aby varovala před oteplováním

  • 27
Mongolská vláda uspořádala v pátek zasedání uprostřed rozpálené pouště Gobi. Jejich záměrem bylo upozornit na globální oteplování planety, které zemi působí velké problémy. Na místo zasedání jeli ministři v džípech patnáct hodin.

Ministři usedli v oblecích a kravatách k dlouhým jednacím stolům postaveným přímo na pouštní písek. Nad hlavami jim vlála mongolská vlajka.

"Mongolsko pociťuje dopady globálních klimatických změn," řekl premiér Suchbátaryn Batbold po hodinovém zasedání, které se konalo v písečném pouštním údolí asi 670 kilometrů jižně od mongolské metropole Ulánbátáru.

Zemi sužuje především nedostatek srážek, který již vedl k vyschnutí řady mongolských řek a pramenů a dalšímu rozšíření pouštních oblastí. Častější jsou také přírodní katastrofy.

V místě setkání bývala dříve úrodná půda

"Ještě před pěti lety rostla v tomto údolí řada plodin a bylo tu mnohem méně písečných dun. A teď? Údolí je celé pokryté pískem. Písečné duny postupují a každý rok zabírají další území," řekl jeden z činitelů Badarč, který má na starosti sociální politiku v Jihogobijském ajmaku (kraji).

Mongolská vláda zasedala v poušti Gobi (27.08.2010)

Mongolská vláda zasedala v poušti Gobi (27.08.2010)

NEOBVYKLÁ ZASEDÁNÍ

Iniciativa mongolských ministrů následuje po obdobné akci nepálských činitelů, kteří loni v prosinci zorganizovali zasedání na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, aby upozornili na tání ledovců v důsledku globálního oteplování.

V říjnu loňského roku zase zasedala maledivská vláda pod mořskou hladinou, aby zdůraznila nebezpečí stoupající hladiny moří pro malé ostrovní státy.

Premiér Batbold na schůzce připomněl minulou krutou zimu, kdy v Mongolsku pomřela pětina veškerého dobytka. Dobytek, jehož chovem se živí více než třetina Mongolů, doplatil na kruté mrazy klesající pod minus 40 stupňů a také na nedostatek potravy. Loňské letní sucho totiž nedovolilo zemědělcům uchovat pro dobytek dostatek krmení na zimu. (více čtěte zde)

Ministr životního prostředí a turistiky Lúmed Gansüch konstatoval, že tradiční způsob života mongolských pastevců je v ohrožení. "Globální klimatické změny urychlují proces rozšiřování pouště v Mongolsku. V současné době je tím ovlivněno 70 procent mongolské půdy," dodal.

Vláda na schůzce vyjádřila naději, že delegáti příští celosvětové klimatické konference, jež se bude konat v mexickém Cancúnu, přijmou opatření, která "pomohou vnitrozemským rozvojovým zemím, které jsou zásadně ovlivněny klimatickými změnami a desertifikací".
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video