Dlouhá fronta a pak minutový hovor. Zavalení havíři telefonovali s blízkými

  • 1
Mezi podzemím chilského dolu San José a povrchem se rozběhla čilá telefonní komunikace. Třiatřicet zavalených havířů mohlo poprvé mluvit se svými blízkými. Až dosud muži komunikovali s rodinami pouze pomocí psaných vzkazů.

O víkendu už rodinní příslušníci uvězněných havířů stáli frontu před speciálně vybudovanou telefonní budkou, aby promluvili s hlavami rodin. Každý havíř si mohl s příbuznými povídat minutu, uvedla televize BBC.

Psychologové jim přitom kladli na srdce, aby se snažili znít v telefonátech optimisticky. Horníci totiž v podzemí uvázli na dva až čtyři měsíce a lékaři se obávají, co to udělá s jejich psychickým zdravím.

"Řekla jsem mu, že na něj myslíme a že by měl zůstat statečný," prozradila manželka jednoho z uvězněných mužů Carola Narvaezová. "Mluvil bez přerušení a bylo těžké, abych se vůbec dostala ke slovu," smála se.

Zavaleným horníkům pomůže NASA

Muži strádají podobně jako astronauti

Atmosféra mezi ženami a dětmi havířů by se dala popsat jako "radostná", popsala další z chotí Narvaez de Bustosová. Podle ministra zdravotnictví Jaimeho Maňalicha telefonáty pomohly i mužům uvázlým skoro 700 metrů pod zemským povrchem. Pět z horníků totiž v pátek vykazovalo známky deprese.

Mnohé z nich také trápí kvůli konstantnímu horku problémy s kůží. Kvůli vlhku si mnozí vyžádali poslat vyvrtaným úzkým otvorem rychleschnoucí prádlo. Další už obdrželi speciální matrace na spaní, uvedl server britské televize. Z povrchu jim mimo jiné poslali také třeba hudební přehrávače, aby si zkrátili dlouhé čekání.

Příbuzní 33 zavalených horníků při modlitbě nad měděným dolem San José. (30. srpna 2010)

Příbuzní 33 zavalených horníků při modlitbě nad měděným dolem San José. (30. srpna 2010)

Jedna z posledních informací hovoří také o tom, že havíři se budou podílet na své záchraně. Budou muset totiž odklidit přibližně 3 až 4 tisíce tun kamení. To spadne do dolu při hloubení únikové šachty, kterou budou vytaženi na povrch.

Při vrtání únikové šachty záchranáři na povrchu nejdříve vyhloubí malý vrt, který prorazí otvor do prostoru, v němž se horníci zdržují. Následně těžební stroje tento vrt rozšíří natolik, aby bylo možné novou šachtou spustit dolů výtah.

Původním vrtem však začne dolů propadávat hornina a pokud nebude včas odklizena, mohla by novou šachtu rychle ucpat. "Horníci budou muset odvážet všechen ten materiál hned, jak spadne," řekl Andres Sougarret, který koordinuje záchranné práce. Muži se tak budou muset rozdělit do šestičlenných skupin a kamení odklízet na směny celých 24 hodin denně.

Sougarret také podotkl, že šachta by měla vyústit několik set metrů od místa, kde se nyní uvěznění horníci zdržují. To by jim mělo dát k dispozici dost prostoru pro ukládání tisíců tun horniny, která do dolu spadne. Únikovou šachtu by měla vrtná souprava začít hloubit právě dnes.

V médiích se mezitím objevila zpráva, že důlní inženýři v Chile pracují na plánu "B" - rychlejšího vysvobození horníků. Nicméně ministr hornictví Laurence Goldborne se nechal později slyšet, že původně odhadované tři až čtyři měsíce byly "jasné".

Záchrana zavalených horníků v chilském dole San José.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue