„Dnes máme přes tři tisíce soudců. Optimální počet je tak dva, dva a půl tisíce. Úbytek soudců nezpůsobí žádnou kalamitu,“ říká ministr Jiří Pospíšil | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Nová justice: Méně soudců, jednodušší exekuce, silnější práva obětem

  • 55
Konec nekonečným průtahům v soudních sporech a mizerné vymahatelnosti práva? Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přichází s první "várkou" reforem, které chce do konce roku poslat k projednání vládě. MF DNES přináší nejdůležitější novinky.

1. Konec přísedících

Pospíšil chce po více než půl století úplně zrušit přísedící, tedy členy soudních senátů, kteří nemají právní vzdělání. Neprávníci oblékli talár krátce po komunistickém převratu v únoru 1948 a tradice přísedících vydržela dodnes, kdy jich je na soudech přibližně 6 400.

Původní myšlenkou bylo přivést do justice i občanský pohled, nesvazovaný odborným právním vzděláním. Taková myšlenka však podle Pospíšila v praxi nefunguje.

"Všichni odborníci se domnívají, že již neplní svou původní úlohu. V praxi to nejsou lidé, kteří by vynikali ve svých oborech a z čestných důvodů dělali přísedící. Většinou jsou to důchodci, proti kterým nic nemám, ale jejich přínos z hlediska dosahování spravedlnosti a kvalitních rozsudků je velmi malý," říká Pospíšil.

Přísedící totiž dostávají za den práce jen sto padesát korun nebo náhradu mzdy, a lidé v produktivním věku proto nemají o vysedávání na soudu zájem. Soudit tak budou výhradně profesionálové.

2. Jednodušší exekuce

Skončit má dnešní praxe, kdy se může občan s vymáháním pohledávek obrátit buď na soud, nebo na jednotlivé exekutory. Do budoucna mají majetek vymáhat jen exekutoři.

Nebojí se Pospíšil, že tím příliš posílí moc exekutorů, kteří byli v minulosti často kritizováni za příliš brutální a svévolné chování vůči dlužníkům?

"Množství excesů jednotlivých exekutorů se zjevně snižuje, komora exekutorů má nové vedení, které situaci zklidnilo. A my na ně budeme dál velmi tvrdě dohlížet," říká ministr spravedlnosti.

V citlivých případech, jako je například úprava styku rodiče s dítětem, bude výkon rozhodnutí nadále dělat soud.

3. Posílení práv obětí

Zatímco dnes jsou práva obětí trestných činů roztříštěna v mnoha různých zákonech, ministerstvo chce jeden zcela nový zákon o obětech trestných činů. Jak konkrétně se posílí práva poškozených, však zatím není jasné. Na návrhu zákona teprve začne pracoval komise odborníků.

4. Minimální poplatek: 1 000 korun

Jít k soudu bude dražší. Minimální soudní poplatek stoupne z šesti set na tisíc korun a zvedne se i poplatek odvozený od výše částky, kterou u soudu vymáháte. Poplatky mají celkově stoupnout o třetinu až polovinu oproti dnešku. Zůstane možnost odpustit poplatek chudým. Ministerstvo si od kroku slibuje snížení počtu "šikanózních" žalob, které zbytečně zatěžují soudy.

5. Méně soudců, více asistentů

Pospíšil chce snížit maximální věk soudců ze současných 70 na 65 let, čímž postupně klesne i jejich celkový počet. "Většina zemí v Evropě má hranici odchodu soudců do důchodu 65 let," vysvětluje ministr. Proč dělá tento krok v době, kdy jsou soudy zavaleny případy a mnoho lidí naopak hovoří o nutnosti zvýšit počet lidí v talárech?

"Dnes máme přes tři tisíce soudců. Optimální počet je tak dva, dva a půl tisíce. Úbytek soudců nezpůsobí žádnou kalamitu. Soudům ubude práce třeba tím, že už nebudou dělat exekuce nebo soudní úschovy. A navíc, za každou stovku soudců, která ubude, nabízím české justici stovku nových vyšších soudních úředníků nebo asistentů," říká Pospíšil.

6. Špatní znalci zaplatí škodu

Zpřísní se dohled nad soudními znalci. Právě jejich posudky jsou často pro soud naprosto klíčové, ale sami znalci za kvalitu svého posudku nenesou dostatečnou odpovědnost. "Chceme celkově vyšší odpovědnost za škodu a zpřísnění pravidel. Předpokládám, že pokud znalec vydá ve zlé vůli špatný posudek, bude muset škodu zaplatit," říká ministr.

7. Náhubkový zákon bude mírnější

Zmírnit se má i kontroverzní "náhubkový zákon", který trestá novináře vězením nebo milionovými pokutami za zveřejnění telefonních odposlechů a veřejnosti odpírá mnoho dalších informací o trestním řízení. V případech, kdy bude jejich otištění ve veřejném zájmu, bude novinář beztrestný.

Politici tak přijdou o krytí svých styků s pochybnými "šíbry", které policie zaznamená na odposlechu. Náhubkový zákon poslanci přijali v roce 2009 jako odpověď na zveřejnění skandálních informací o napojení mafiána Františka Mrázka na politické špičky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video