Japonsko poprvé od války ukázalo tajnou místnost, kde popravuje vězně

  • 96
Japonská ministryně spravedlnosti Keiko Čibaová, která patří mezi odpůrce trestu smrti, dovolila médiím natáčet v ukryté popravčí místnosti. Japonci vězně usmrcují oběšením a absolutní trest stále podporuje 80 procent obyvatel. Ministryně by ráda vzbudila o trestu širší veřejnou debatu.

Novináři si při půlhodinové návštěvě mohli prohlédnout místnost se skleněnými stěnami, která má uprostřed jen propadliště ohraničené červenou barvou. Právě tady stojí odsouzenec se smyčkou kolem krku a čeká, až se otevřou padací dveře.

Žurnalisté mohli nahlédnout i do místnosti, odkud se celé ústrojí ovládá. Propadliště se aktivuje jednou ze tří tlačítek. Každé ovládá jeden popravčí. Ale žádný z nich neví, které je to, jež spustí celý smrtelný mechanismus. Samotnou smyčku však zástupci médií neviděli.

Novináři neviděli, jak se na utajované místo dostali

Žurnalisté při prohlídce ještě nahlédli do místnosti se sochou Buddhy, kde mohou vězni naposledy rozjímat nebo se setkat s knězem. "Byla tam cítit vonná tyčinka a měl jsem pocit jako mezi sterilními předměty v čisté místnosti s kobercem," popsal atmosféru reportér televize NTV.

V místnost pro popravčí četu (vlevo) jsou tři knoflíky, které otevírají propadliště. Nikdo z čety nikdy neví, které tlačítko bylo aktivní (27. srpna 2010)

V místnosti pro popravčí četu (vlevo) jsou tři knoflíky, které otevírají propadliště. Nikdo z čety nikdy neví, které tlačítko bylo aktivní (27. srpna 2010)

TREST SMRTI V JAPONSKU

V Japonsku nyní čeká v celách smrti na popravu 107 odsouzenců. Většinou jsou popravováni po dvou až třech. Na vykonání trestu čekají dlouho a nikdy dopředu neví přesné datum popravy. Jejich příbuzní se o smrti blízkého dozví až po vykonání trestu.

Podle japonských médií ukázal stát popravčí místnost poprvé od druhé světové války. Na prohlídku místa, jehož poloha není přesně známá, nemohli ani zástupci zahraničních médií. Ty japonské na místo dopravil autobus se zataženými závěsy, aby nemohli vyzradit místo, kde Japonci absolutní trest vykonávají.

Celou návštěvu iniciovala ministryně spravedlnosti Keiko Čibaová, která osobně sledovala poslední dvě popravy, jež Japonci v tokijské věznici provedli v červenci. Ihned potom vytvořila odbornou skupinu, která má trest smrti přezkoumat.

Debata bude asi marná, Japonci trest chtějí

"Prohlídka pro novináře by měla společnosti poskytnout informace pro veřejnou debatu o trestu smrti," uvedla po prohlídce ministryně, do níž vkládají odpůrci trestu naději. Budou to ale mít těžké, protože trest smrti dlouhodobě podporuje 80 procent Japonců.

S popravčí místností (vzadu) sousedí prostor pro poslední rozjímání, kde se mohou vězni naposledy pomodlit (27. srpna 2010)

S popravčí místností (vzadu) sousedí prostor pro poslední rozjímání, kde se mohou vězni naposledy pomodlit (27. srpna 2010)

Tokijská vláda kvůli vysoké podpoře veřejnosti o zrušení trestu neuvažuje. Přitom při nástupu k moci v září loňského roku slíbila, že bude podporovat širokou debatu o tomto tématu na celostátní úrovni. Experti navíc soudí, že se brzy rozklepe židle i pod Čibaovou a v kabinetu ji nahradí někdo, kdo bude trest schvalovat.

Spolu s USA je Japonsko jedinou demokratickou zemí, která popravy nadále povoluje. EU i mezinárodní organizace hájící lidská práva za to USA i Japonsko kritizují. Za obzvlášť nelidské označují to, že odsouzenci čekají na svou popravu dlouhou dobu, třeba i několik let. Mnozí vězni prý dříve zešílí, než je trest vykonán.

Celkový pohled na popravčí místnost (nahoře) i prostor pod propadlištěm (27. srpna 2010)

Celkový pohled na popravčí místnost (nahoře) i prostor pod propadlištěm (27. srpna 2010)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video