Když se ztratíte, jděte k lampě. Na jejím sloupu je unikátní kód

  • 76
Voláte o pomoc na tísňovou linku 155, neumíte ale říci, kde jste. S takovou situací se setkávají operátoři velmi často. Když uvíznete na železničním přejezdu, stačí přečíst číslo na "semaforu" nebo kříži, který je na jeho začátku. V Praze hledejte nejbližší lampu.

Systém číslování železničních přejezdů a přechodů zavedla Správa železniční dopravní cesty, funguje od prvního srpna loňského roku. "K číslování přejezdů se připojili také ostatní provozovatelé drah regionálních a převážná část provozovatelů vleček," upřesňuje Pavel Halla, tiskový mluvčí Správy.

Každý železniční přejezd má přiděleno číslo, ke kterému jsou přiřazeny zeměpisné souřadnice. Po nahlášení hrozícího nebezpečí na linku 112 je operátor integrovaného záchranného systému díky tomuto číslu schopen přesně identifikovat polohu železničního přejezdu.

Číslo je jedinečné a nezaměnitelné. Tvar čísla je v případě přejezdu na dráze vlastněné státem P1, P2, P3 až P9000. V případě železničního přejezdu na regionální dráze nevlastněné státem má přiřazené číslo přejezdu tvar P9001 až P9999. V případě železničního přejezdu na vlečce má označení tvar P10000 až P99999, tedy pětimístné číslo. Je-li přejezd zrušen, jeho číslo se znovu nepřiděluje a zůstává neobsazeno.

Železniční přejezd. Ilustrační foto

Číslo přejezdu je napsáno černým písmem na bílé samolepící reflexní fólii na zadní straně výstražníku (semaforu) nebo dopravní značky "Železniční přejezd".

"Od 1. července 2009 do 1. srpna 2010 bylo ve 289 případech využito čísla na přejezdu účastníkem silničního provozu a ve 122 případech bylo včasným nahlášením překážky v kolejišti přímo zabráněno možnému střetnutí jedoucího vlaku s překážkou," vypočítává Halla.

Lampová GPS

Stejně jednoduchý a účinný systém funguje i v Praze a některých dalších městech, například v Liberci. V případě, že volající na tísňovou linku neví kde je, vyzve ho operátor, aby našel nejbližší sloup veřejného osvětlení a přečetl číslo, které je na něm napsané na malém štítku obvykle ve výši očí. Nový systém výrazně usnadňuje orientaci, s přesností na metry záchranáři vědí, kde se volající nachází.

V geografickém informačním systému mají čísla lamp zanesená i dispečeři hasičů v Libereckém kraji. Identifikační štítek se v Liberci skládá z písmen LB a pěti čísel, podobně má sloupy očíslované Česká Lípa. Tam mají čísla ve třímetrové výšce, v Praze jsou štítky přibližně ve výši očí.

Sloupy veřejného osvětlení má očíslováno více českých měst, například Most, Hradec Králové nebo Kostelec nad Černými lesy. Využívají je technické správy pro identifikaci poruch. Třeba v Mostě je systém jednoduchý, první číslo většinou značí číslo ulice a další pak pořadí lampy v ulici. Podle Jana Syrového, šéfa technických služeb Mostu se lidé tento účinný a jednoduchý systém hlášení poruch naučili využívat velmi dobře.