Postavení zaměstnanců může být kvůli změnám nejhorší v EU, tvrdí odbory

  • 53
Odboráři nenechají na připravované novele zákoníku práce nit suchou. Tvrdí, že navrhované změny udělají z České republiky zemi s nejhorším postavením zaměstnanců v Unii. Ministerstvo práce takové tvrzení odmítá. S odbory je prý ochotné jednat o kompromisu.

Odborům v připravované novele vadí například řetězení smluv na dobu určitou, zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení doby, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce.

"Pokud by došlo k chystaným změnám, budeme zemí s nejhorším postavením zaměstnanců," uvedl vedoucí právního oddělení odborů Vít Samek. Odvolává se na analýzu Evropské komise, podle níž je flexibilita českého pracovního trhu z pohledu Evropy nadprůměrná, ale z pohledu jistoty podprůměrná.

Drábek: Flexibilní trh má být v zájmu všech

Ministr práce Jaromír Drábek odsouzení novely jako celku odmítá a je prý ochoten hledat s odbory společný kompromis. "Flexibilní trh práce by měl být v zájmu nás všech. Navržené změny mají podpořit zaměstnavatele k tvorbě nových pracovních míst, předpokládal jsem, že to je také v zájmu odborů, nejen zaměstnavatelů," reagoval pro iDNES.cz na vyjádření odborů Drábek.

Specialistka na pracovní právo Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark považuje kritiku odborů vůči změnám v zákoníku za přirozenou. Je ale překvapená, že odboráři kritizují i zpružnění kont pracovní doby.

"Je to jeden z mála nástrojů, který zaměstnavatelům umožňuje v době poklesu zakázek jinak organizovat práci a částečně odvrátit nutnost propouštění zaměstnanců," říká Valentová.

Odbory také kritizovaly vládu za dosavadní průběh legislativního procesu. Návrhy podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila vláda s odbory neprojednává, ale pouze dává na vědomí a to je považováno za projednání. "ČMKOS chce upozornit na to, že vláda rozpočtové odpovědnosti se nechová odpovědně, jak hlásá," uvedl Zavadil.

,