Francie posílá Romy „domů“ do Bukurešti. My se vrátíme, shodují se

  • 923
Francie ve čtvrtek poslala domů letecky stovku rumunských Romů. Je to první skupina lidí poté, co prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že vůči nim zpřísní bezpečnostní opatření, a začala se rušit jejich nelegální tábořiště. Podle Romů se tím nic nevyřeší. Náš domov je už jinde než v Rumunsku a vrátíme se, říkají.

Už loni Francie poslala domů na deset tisíc Rumunů a Bulharů. Šedesátka Romů, kteří přijali nabídku "humanitárního návratu", se včera vydala do Bukurešti z Lyonu na palubě rumunských aerolinek Blue Air, píše agentura AFP.

Tito lidé, mezi nimiž jsou často ženy a děti, přijeli z Grenoblu ve dvou autobusech a s policejním doprovodem. V klidu se na letišti zaregistrovali i se svými zavazadly.

Romové odlétají z Francie do Rumunska (19. srpna2010)

Zatímco rumunské ministerstvo vnitra oznámilo, že čeká přílet 93 Romů, 14 z Paříže a 79 z Lyonu, nakonec jich bude méně. Na lyonské letiště jich podle tamní policie dorazilo jen 61. Evropská komise Paříži připomíná, že musí "respektovat pravidla svobody pohybu a usazování v EU“.

Ti, kteří odjíždějí „dobrovolně“, dostali 300 eur (kolem 7 500 korun), děti třetinu, do nových začátků. Je to běžný postup při repatriaci kohokoliv, píše AP. Některé Francie vyhostila s tím, že už byli v zemi déle než tři měsíce bez školy, práce nebo peněz. Ti na cestu nedostanou žádné peníze, ale vrátit se mohou. Francie deportací neporušuje zákony, na což dohlíží i Brusel, ač francouzská opozice mluví o stopách diskriminace.

Domů a zpět domů

Do konce měsíce chce Francie poslat domů na 700 Romů a zrušit na 500 nelegálních tábořišť. Dnes a za týden mají odletět další lidé. (více o rušení romských táborů zde)

Podle aktivistů je to jen divadlo pro voliče a nic prý nebrání tomu, aby se vrátili letadlem hned druhý den zpět. "Vrátím se tak za dva týdny," řekl agentuře AP sedmatřicetiletý Adrian Paraipan, který včera odletěl z Lyonu se svou ženou a třemi dětmi a dodal, že v Rumunsku by nezvládli žít.

Jedna z rumunských žen po návratu na letišti v Bukurešti. (19. srpna 2010)

Jedna z rumunských žen po návratu na letišti v Bukurešti. (19. srpna 2010)

Další na palubě, 29letá matka čtyř dětí Another Maria Serbanová řekla, že i její rodina plánuje cestu zpět.

"Mnoho z nich se v rodných zemích nemá kam vrátit, takže tam pobudou jen pár dní," řekl Malik Salemkour, šéf sdružení Rome Europe, pro CNN. Rumunská vláda pro navrátilce nechystá nic zvláštního, dá jim však k dispozici poradce a pracovní agenty.

"Jejich děti chodí ve Francii do škol. Hledají tady práci. Vždyť už jsou tu pět deset let. A i když budou muset překonávat překážky, zůstanou. Módní politika problém nevyřeší," dodal. Mnozí osočují Sarkozyho, že se chce zalíbit voličům Le Pena.

Rumunský prezident Traian Basescu žádá, ať vznikne celoevropský program na začlenění Romů. "Vyzývám Evropskou komisi, aby zmobilizovala svou energii, úsilí a vliv do programu trvalého začlenění romské komunity," prohlásil také francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux.

Francoužští policisté kontrolují doklady rumunských romů v táboře u Aix-en-Provence. (19. srpna 2010)

Francouzští policisté kontrolují doklady rumunských Romů v táboře u Aix-en-Provence. (19. srpna 2010)

Nicolas Sarkozy nechává vyklízet nelegální tábořiště v reakci na výtržnosti francouzských Romů a domů chce poslat všechny, kteří "spáchali trestný čin krádeže majetku nebo podvod". Jen včera policie evakuovala další dva tábory, ale většina lidí se stejně rozprchla do okolí. Ve Francii prý žijí dva miliony Romů, z toho na 15 tisíc pochází z Rumunska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue