Průhonický park pronikl mezi památky UNESCO, přiřadili ho k centru Prahy

  • 27
Po letech nejasností poslalo UNESCO a ministerstvo kultury Průhonickému parku jasný vzkaz: jste v prestižním seznamu památek světového kulturního dědictví. Dosud totiž nebylo jasné, zda Průhonice mohou požívat stejných výhod jako historické centrum Prahy. Podle Výboru pro světové dědictví ano.

Průhonický park, který leží těsně za jižní hranicí Prahy, a tedy už ve Středočeském kraji, díky tomu může v budoucnu žádat ministerstvo kultury o dotace z programu péče o památky UNESCO.

Zapsání na seznam kulturního dědictví pro park znamená také zvýšení prestiže. Zároveň nepřináší žádné další povinnosti nad rámec těch, které má jako národní kulturní památka. Tedy, že musí památku udržovat v dobrém stavu a chránit ji před poškozením.

Česko na seznamu

- Historické centrum Telče
- Historické centrum Prahy
- Historické centrum Českého Krumlova
- Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Žďár nad Sázavou
- Historické centrum Kutné Hory, chrám sv. Barbory, katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
- Lednicko-valtický areál
- Kroměříž - zahrady a zámek
- Holašovice - vesnická rezervace
- Litomyšl - zámek a zámecký areál
- Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice
- Brno - vila Tugendhat
- Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

"Středočeský kraj má nyní dvě památky zapsané na seznamu UNESCO, a to Kutnou Horu a Průhonický park," řekl iDNES.cz ředitel odboru mezinárodních vztahů ministerstva Zdeněk Novák.

Česko tak má na seznamu světového dědictví první takzvaný sériový statek. Zapsání parku totiž UNESCO uznalo způsobem, který u nás zatím nemá obdoby.

"Centrum světového dědictví v Brazílii rozhodlo, že se Česká republika má k parku stavět tak, jako by byl součástí památkové rezervace v historickém jádru Prahy. Ta je na seznamu UNESCO od roku 1992," dodal Novák. Park tedy tvoří s historickým jádrem Prahy jeden unikátní soubor.

"Jsme na jednom seznamu s chrámem sv. Barbory, historickým centrem Prahy či Českého Krumlova. Potvrzuje to, že park je přírodně-architektonický unikát," řekl ČTK Jan Kirschner, ředitel Botanického ústavu Akademie věd, který park spravuje.

Hejtmanův náměstek pro životní prostředí Miloš Petera ČTK řekl, že Středočeský kraj přiřazení parku pod ochranu UNESCO vítá. "Považujeme to za pozitivní," dodal.

STŘEDOČESKÝ UNIKÁT

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej až do své smrti roku 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu.

Park o rozloze zhruba 250 hektarů, který spadá k novorenesančnímu Průhonickému zámku, zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě.

Park leží v členitém údolí potoka Botiče, které doplňují četné rybníky. Kromě původních domácích dřevin zde roste množství cizokrajných rostlin - zhruba 1 500 dřevin a 600 trvalek. Půvab parku dodávají rozličné průhledy, vyhlídky a volné louky, ale i seskupení dřevin, využívá se jejich barevné proměnlivosti v různých ročních obdobích. Na skalách nad potokem je rozlehlé alpinum.

Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století jej už v roce 1992 na seznam UNESCO nominovalo ministerstvo životního prostředí. Letos v únoru vláda parku přiznala status národní kulturní památky.

Průhonice leží těsně za hranicí Prahy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue