František Procházka, po kterém policie pátrá kvůli krádeži půlmiliardy korun. | foto: Koláž - iDNES.cz

Máme stopu zloděje půlmiliardy, věří policie. Procházku hledá v cizině

  • 133
Policisté tvrdí, že jsou na stopě Františku Procházkovi, kterého podezírají z krádeže 564 milionů korun z pražské počítárny peněz bezpečnostní agentury G4S. Krádež se stala v roce 2007 a po zloději se slehla zem. Kriminalisté našli podezřelého na starém videozáznamu z německého letiště.

"Policie disponuje záznamem kamerového systému před letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem ze dne, kdy došlo k loupeži, na kterém je František Procházka," sdělila iDNES.cz mluvčí policie Eva Kropáčová.

Podle ní stále pracuje na případu speciální tým kriminalistů, který je ale nyní menší. Důvody neupřesnila, ale mohlo by to být i tím, že se díky novým stopám snížil počet vyšetřovacích verzí.

"Probíhají žádosti o právní pomoc mimo evropský kontinent," dodala Kropáčová bez bližších podrobností. Policie se ale podle ní v zahraničí dotazuje na pohyb právě podezřelého Františka Procházky.

Největší krádež v historii Česka se stala začátkem prosince 2007. Podle vyšetřovatelů odvezl zaměstnanec bezpečnostní firmy G4S z počítárny peněz 564 milionů korun. Podezřelý František Procházka se "vypařil" ve chvíli, kdy odešel z poslední směny v G4S.

Kriminalisté ověřovali pár tipů, kde by mohl být, ale žádný se nepotvrdil. Ani téměř po třech letech policisté s jistotou nevědí, zda Procházka žije. Dříve doufali, že se někde objeví podezřele velká suma peněz.

Procházka hodně cestoval

Pátrali také soukromí detektivové z Velké Británie, které si najala pojišťovna, aby zjistila, zda firma G4S nezanedbala bezpečnostní opatření a jestli má právo na vyplacení pojistky (nakonec ji dostala).

Soukromí detektivové přišli na to, že Procházka před loupeží hodně cestoval. "Byl na brigádě v Británii. V Maďarsku má zase záznam, že byl vyšetřován za převaděčství a kuplířství," uvedl už dříve zdroj MF DNES obeznámený s vyšetřováním. Procházka také absolvoval výcvik přežití v Izraeli.

Policisté se při vyšetřování zaměřili zejména na dobu, kdy si pořídil dodávku Volkswagen, stejný typ, jako používá firma G4S k přepravě peněz. Tehdy totiž musel podle nich krádež plánovat a je důležité zjistit, s kým se v té době stýkal.

Přišlo se tak na podnikatele Milana Čermáka z Mladoboleslavska. Policie z nalezeného auta, které použil zloděj při loupeži, izolovala Čermákovu pachovou stopu. Muž skončil ve vazbě, ale dostal se ven na kauci ve výši 10 milionů korun.


Video