Open Air Festival v přímém přenosu zakončili nadšeně přijatí Kasabian

  • 55
První ročník Open Air Festivalu v Panenském Týnci skončil. Po úspěšném pátku, jehož vrcholy nastaly při vystoupeních norských Röyksopp a britských Faithless se sobotní tečkou stali Kasabian. Nová velká akce na festivalové mapě Česka založila slibnou tradici. Čtenáři iDNES.cz byli v přímém přenosu u toho.

Sobotní přenos ze slunečného Panenského Týnce začal ochutnávkou z vystoupení kapely Ready Kirken, na níž navázal Dan Bárta & Illustratosphere - pravidelný host všech zastávek projektu České a Moravské hrady, který minulý týden kvůli zdravotním důvodům odřekl vystoupení na jubilejním desátém Sázavafestu. Zpěvák přihlížející publikum pobavil i krátkou přednáškou na téma přízvuk v českém jazyce.

"Když si začnete v této písni podupávat, může se vám stát, že vám najednou vyjde pravá noha na místo pravé. Je to tím, že hrajeme sedmiosminový takt, ale když nepolevíte, v dalším taktu se to opět vyrovná. My to totiž máme sečtené do suda, abychom se v tom sami neztratili," prošpikovával vystoupení hláškami.

Open Air Festival 2010 - Dan Bárta & Illustratosphere

Open Air Festival 2010 - Dan Bárta & Illustratosphere

Krátce před půl šestou si diváci mohli připomenout repertoár Psích vojáků. Na ně navazovaly bloky kapely Medvěd 009 a alternativistů Už jsme doma.

Internetoví diváci si mohli vychutnat bezmála hodinový set belgického zpěváka, říkajícího si Arno, který koncertoval roku 2008 v Praze. Více zde. Přestože má pověst jakéhosi šansonového křížence mezi Tomem Waitsem a Sergem Gainsbourgem, vystoupení na Open Air Festivalu vzal za výrazně rockovější konec. Ostrou jízdu okořenil lahůdkami v podobě originální šansonové úpravy slavného reggae hitu Petera Toshe Get Up, Stand Up, zazpívaného jen s klavírem, nebo bluesovkou, ve které se bravurní hrou na elektrifikovanou resofonickou kytaru blýskl člen jeho kapely.

Open Air Festival 2010 - fanoušciOpen Air Festival 2010 - návštěvníci akce u jídla

Fanoušci Open Air Festivalu 2010 se vzbudili pod mraky, předpoveď je k nim ale příznivá. Pršet by mělo až v neděli. Přestože program začal až odpoledne, jídlo se dalo sehnat už nad ránem. Na výběr jsou klasické nudle, klobásy, koblihy, ale i sushi, kebab a hamburgery.

Nakažlivou energií roztančili slušně zaplněnou plochu neúnavní veteráni české scény Laura a její tygři, kteří kromě novějších skladeb nabídli i několik vzpomínek na své rané období a svůj set zakončili klasickým rock´n´rollem Nechám tě bejt. V přímém přenosu tento "bigband" vystřídala skromněji obsazená kapela Rybičky 48. Ta své vystoupení zakončila písní Zamilovaný/Nešťastná, v níž zazněl hlas Báry Zemanové.

Muž mnoha profesí Jan Budař se nejprve představil v krátkém rozhovoru, následovalo několik ukázek z jeho tvorby včetně písničky, věnované francouzské herečce Audrey Tautou.

Další ročníky

Open Air Festival navštívil i starosta Panenského Týnce Václav Švajcr, který v přímém přenosu organizátory pochválil za přípravu akce. "Věřím, že se tady nevidíme naposledy," vzkázal tisícovkách návštěvníků.

Po nepatrné přestávce režie nabídla vystoupení Xindla X. Vítěz folkové Zahrady 2008 Ondřej Ládek v jednom z rozhovoru pro Folk & Country svůj pseudonym vysvětlil tak, že jde o "superpadoucha se superschopností přebírat na sebe negativní vlastnosti a pocity lidí okolo sebe a pak o nich zpívat, ale i o bezejmenného xindla z generace X, s nímž lze sympatizovat". "Nemusíte to tak prožívat, je to jen chemie," vzkázal písničkář do krepčícího davu, za kterým dorazil s doprovodnou kapelou. V následném interview prozradil, že s komorními koncerty bude letos na podzim šetřit, naopak chystá sérii koncertů s novou skupinou.

Dumajícího Xindla vystřídala ostřejším nástupem kapela Buty. "Zdar, Týnec," pozdravil Radek Pastrňák a následně s kolegy udělal radost všem Honzům a Jeníkům písní Chtěl bych se jmenovat Jan. Poté i přišel vítr ve skladbě Jednou ráno - tedy ovšem jen na pódiu, nad stmívajícím se letištním areálem totiž přes den převládalo slunečné počasí.

Po sérii projevů pořadatelů i starosty Panenského Týnce a losování cen ze soutěží, vyhlášených v průběhu akce, dostal prostor i Marek Ztracený. Odvážně se pustil do Trezoru Karla Gotta, bohužel jeho výkon byl mnohem lepší za klavírem než ten u mikrofonu. Ani coververze Černých andělů od Lucie nepůsobila příliš přesvědčivě. Vlastní repertoár se tak zdál nejlepší volbou.

Po krátké ochutnávce dánské romantické indie kapely The Kissaway Trail přímý přenos na několik písní obsadil Tomáš Klus, jemuž by slušelo méně monotematického vtipkování a více skladatelské invence. Nemluvě o tom, že když už někdo vyzve diváky, aby přelezli zábradlí a shromáždili se pod pódiem, měl by si trvat na svém a necouvnout po prvním bububu ochranky se slovy "Ano, chápu, festival není holubník".

Od Čechomoru si diváci mohli užít celé vystoupení, které stejně jako například před pár týdny na Colours Of Ostrava bylo sestaveno především z "folklorečkových" greatest hits.

A pak už přišla "minuta M" a na hlavním pódiu spustily druhé hlavní hvězdy celého festivalu, Britští Kasabian rozeskákali festivalovou plochu, kam až lidské oko i objektivy kamer dohlédly, aniž by kdokoli řešil, že kapela o "pouhých" sedmnáct let zaspala události a na úvod vítala fanoušky v Československu. Nadšeně přijaté vystoupení, které doprovázela hra světel, zakončili Kasabian pro návštěvníky festivalu i diváky přímého přenosu iDNES.cz krátce po jedné hodině noční.

Festivalové město bylo doslova prošpikováno kamerami, přímý přenos - složený z desítek reportáží a rozhovorů - byl sestaven ze záběrů 15 kamer. Nad hlavním pódiem byl navíc umístěn jeřáb, který po oba dny kroužil nad hlavami šestnácti tisíc fanoušků (více o prvním dni ZDE).

,