Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Souhlasím, aby Epopej byla v Krumlově, psala před lety Muchova vdova

  • 24
Dosud neznámé dopisy manželů Muchových našel minulý týden Jiří Dubšík z Ivančic. Ležely ve starých kufrech, kam si rodina po léta ukládala své fotografie. V jednom z nich píše vdova po malíři, že dala souhlas, aby se jeho dílo Slovanská epopej přesunulo do Moravského Krumlova.

Dubšík našel dopisy minulý týden. "Bolela mě záda, nemohl jsem nic dělat. Tak jsem začal hledat fotky z dětství a našel jsem toto," vypráví pětapadesátiletý Dubšík a ukazuje korespondenci podepsanou Muchovými.

Jeho praděda Augustýn Hruška se s Muchovými přátelil. Když pak v roce 1950 zemřel, Marie Muchová, tehdy už vdova, zaslala rodině soustrastný dopis.

Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově.

V listě z 18. března 1950 píše Muchová mimo jiné o tom, že se chystá umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově, Muchově rodném kraji. "Těším se z toho, a v poradě u primátora města Prahy jsem k tomu dala svůj souhlas," píše doslova v dopise Muchová.

Zda měla vdova právo o slavném díle rozhodnout, není zcela jasné. Podle pražských radních dílo Muchově rodině nikdy nepatřilo, protože si je od něj objednal jeho mecenáš Charles Crane a také za ně zaplatil. Právě Crane s Muchovým souhlasem pak Epopej věnoval Praze.

To však zpochybnili Muchovi potomci, podle nichž Praha nemá na dílo nárok, jelikož nedodržela podmínky, tedy vystavění speciálního pavilonu. V současnosti běží správní řízení. Pokud se záležitost nevyjasní, rozřeší ji zřejmě až soud. Do té doby zůstane Epopej v Moravském Krumlově.

Z rodinného archívu Jiřího Dubšíka z Ivančic - dopis, ve kterém Muchová píše, že se dohodla s pražským primátorem na zachování Epopeje v Moravském Krumlově.

Staré kufry rodiny Dubšíků skrývaly kromě dopisů také několik pozdravů z cest, přání k novému roku a jedenadvacet fotografií. Na jedné z nich je zachycen Mucha s několika přáteli včetně pradědy Dubšíka. "Oba byli z Ivančic, znali se dlouhá léta. Praděda byl nějaký čas starostou, tvořili takovou místní honoraci," směje se Dubšík.

Na většině fotografií jsou zdokumentovaná jednotlivá plátna Slovanské epopeje. "Není to ověřené, ale údajně je fotil sám Mucha," řekl Dubšík.