Na Liberecku museli po deštích evakuovat. Bouřky se vrátí zítra

  • 68
Trvající deště trápily v sobotu dopoledne obyvatele v posledních dnech těžce zkoušených regionů na severu Čech. Hladiny řek stouply, Smědá ve Višňové se vylila z břehů. Na Liberecku museli na dvou místech evakuovat lidi, v průběhu dne se situace zklidnila. Bouřky ale hrozí Česku po celý víkend.

Ve Višňové se po jedenácté dopoledne vylila z břehů říčka Smědá. V Chrastavě na Liberecku voda zatopila několik sklepů a domácností. Koryto řeky Jeřice je od minulé povodně na mnoha místech rozbité. Některé kanály jsou plné bahna a kamení z povodně minulý týden, takže jimi voda neodtéká.

"Voda může podemílat domy, které před týdnem narušila povodeň. Pokud je bude ničit dál, roste riziko, že je bude nutné zdemolovat," obává se starosta Chrastavy Michael Canov.

KOLIK NAPRŠELO

Do dnešního rána spadlo největší množství srážek v oblasti Orlických hor, na Žamberku to bylo až 54 mm za 24 hodin. V Libereckém kraji spadlo až 52 mm za 24 hodin, na Litoměřicku 41 mm a na Nymbursku až 37 milimetrů. Na zbytku území napršelo maximálně 10 milimetrů za den.

V Chrastavě navíc po poledni začala přetékat přehrada Luční na Jílovém potoce. Hasiči ale podle reportérky MF DNES situaci zvládají. V Chrastavě v půl jedné ještě lehce poprchávalo. V některých domech voda přinesla do sklepů desítky centimetrů bahna.

Trosky v korytech jsou komplikací

"Od pěti jsme vzhůru a sledujeme řeku, dost kolísá ale zatím je v normálu," řekl ráno ČTK starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. V jeho obci panuje strach z návratu povodňové vlny.

Dopoledne začali v Hrádku s evakuací 36 rodin ze dvou ulic v dolní části města. Hladina Nisy stoupla podle starosty Půty až na 210 centimetrů, při nedávné povodni dosáhla 2,5 metru.

Koryto je ale po minulém týdnu zanesené troskami, proto může nebezpečí rozlití hrozit i při nižší hladině. Lidé se proto raději přesunuli do školy ve výše položené části města. Nisa se v Hrádku někde vylila z břehů, do domů se ale nedostala.

V Chrastavě dnes také strhli dům, který se stal jakýmsi symbolem povodně z minulého týdne. Z domu po průchodu ničivé vlny zůstala stát jen polovina, hrozilo navíc, že by se mohla zřítit do řeky a přehradit ji.

Spoušť po ničivé povodni v severočeské Chrastavě. Fotografie poskytla modelka Kateřina Konvalinka Průšová.

Ve Frýdlantu v Čechách už po desáté hodině přestávalo pršet a hladina řeky Smědé pomalu klesla. Voda se do domů nerozlila. "Jen jsme měli trochu potíže s kanály. Ty jsou zanesené z povodně minulý týden a voda jimi neodtékala," vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Obec Bulovka měla druhý povodňový stupeň.

Lidé ve všech zasažených místech bedlivě kontrolují výšku hladin řek. Bojí se jejich dalšího zvednutí. Zároveň ale nemají starost jen o sebe, zajímají se o situaci v dalších městech a obcích.

Nejvyšší, třetí stupeň povodňové aktivity, dosáhly řeky Smědá v Předlánce a Řasnice ve Frýdlantu. "Vzhledem k postupnému ustávání srážkové činnosti na severu území očekáváme v odpoledních hodinách přechod k poklesům vodních hladin a postupnou stabilizaci. Kulminaci na Smědé očekáváme v pozdních odpoledních hodinách," uvedli meteorologové. Po poledni už podle meteorologických radarů déšť ustal skoro všude, odpoledne začaly klesat i vzedmuté hladiny. Podle meteorologů ale mají bouřky provázené silnými dešti přijít znovu zítra

Aktuální mapa srážek

Ve Višňové evakuovali

Dramatická situace byla dopoledne také ve Višňové. Tam dešťová voda zaplavila některé části obce. Hasiči a vojáci proto preventivně evakuovali asi 60 lidí z části Víska. Je to prevence, stále prší a povodeň změnila toky řek, odečtům se proto nedá příliš věřit, řekla ČTK starostka Višňové Marie Matušková.

Na bezpečná místa v obci se přesunula i technika, která ve Višňové pomáhá s likvidací následků nedávné povodně. Hasiči odčerpávali vodu z rybníka, přes jeho hráz totiž začala přetékat. Statik hráz prohlédl a ujistil, že masu vodu udrží. Čerpání proto slouží spíš k tomu, aby se hrázi odlehčilo. Déšť přispěl k přerušení rekonstrukčních prací i na dalších postižených místech.

Meteorologové prodloužili varování

Noční bouře škodila i na Zlínsku. Hasiči tam museli likvidovat stromy popadané na silnice a koleje.Krátkodobě stoupla hladina Bystřice. Bouřka je možná i za ranní nehodou vlaku na Kroměřížsku. - (více o nehodě čtěte zde)

I pro sobotu platí varování meteorologů před bouřkami, silnými přeháňkami a povodňovým nebezpečím. Ráno pršelo na severu Čech a v Praze a okolí.

Během dne by se bouřkový pás měl přesouvat z Čech na Moravu a do Slezska. Srážkové úhrny budou většinou pět až 20 milimetrů za 24 hodin, v bouřkách ojediněle až 50 milimetrů.

Varování před povodněmi aktuálně platí pro Plzeňský, Ústecký a Liberecký kraj. Ve všech dalších krajích je platná výstraha před bouřkami. Meteorologové ji dnes dopoledne prodloužili až do pondělního rána, hlavní nápor bouřkových mraků by měl přijít v neděli.

"V neděli a v noci na pondělí se místy vyskytnou velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrny ojediněle kolem 50 mm,
nelze vyloučit ani úhrny vyšší. Ojediněle se vyskytnou i kroupy a místy silné nárazy větru," varují odborníci z hydrometeorologického ústavu. Deště mohou v zasažených oblastech zvednout hladiny řek. 

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue