Rozmach mlékomatů zřejmě skončil, snaha zemědělců přivydělat si zřejmě přijde kvůli klesajícímu zájmu lidí o čerstvé mléko nazmar. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozmach mlékomatů zřejmě skončil, první zemědělec už automat zavřel

  • 334
Zájem, který od loňského podzimu provázel rozšiřování mlékomatů v Olomouckém kraji i celém Česku, zřejmě skončil. Podle zemědělců totiž zákazníků ubylo a prodej je ztrátový, první z nich už proto mlékomat zrušil. Další o tom zatím navzdory ztrátám neuvažují, přestože musí provoz dotovat.

Martin Zbořil z Veleboře na Mohelnicku byl v Olomouckém kraji jedním z průkopníků automatů na mléko. První stroj otevřel v Mohelnici a plánoval další dva v Litovli a Uničově. Místo toho je nyní ale prvním zemědělcem, který mlékomat zrušil. Prodej se mu totiž nevyplácel.

Zemědělcům přitom měl paradoxně tento nápad pomoci zhodnotit mléko lépe než při prodeji velkokapacitním mlékárnám.

"Kvůli nedostatku zájemců jsem musel automat na mléko v Mohelnici zrušit. I když jde o město s jedenácti tisíci obyvateli a automat byl na dobrém místě v centru, zákazníků pořád ubývalo. Při prodeji dvaceti litrů za den je neúnosné dál pokračovat," sdělil farmář.

Na dva další plánované mlékomaty už má přitom projekty a veškerá povolení včetně přípojky elektrického proudu. "Je v tom už sto tisíc korun, ale radši je odepíšu, než ztrátu navyšovat jejich provozem," vysvětlil Zbořil. Spolu se ztrátou z provozu automatu v Mohelnici tak přišel přibližně o čtvrt milionu korun.

Pokles zájmu o syrové mléko z automatů potvrdil i šéf Krajské agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka.

"Zpočátku se přes automaty prodávalo až čtyř sta litrů mléka denně, po nevhodných vyjádřeních hygienika o údajné nebezpečnosti syrového mléka však prodej klesl na zhruba sto litrů. A po dalších opakovaných masážích v médiích šel mnohde ještě dolů. Přitom aby nebyl automat ztrátový, musel by prodávat minimálně tři sta litrů denně a zajímavá ekonomika je až při pěti stech litrech."

Většina zemědělců chce mlékomaty dotovat

Přesto zemědělci neuvažují o hromadném rušení automatů. "K tomu může časem dojít, ale nemám avízo, že by to mělo být ve velké míře. Zemědělci zatím ztrátu z prodeje přes automaty dotují z jiných výrob," vysvětlil Hlavinka.

Potvrdil to i ekonom Zemědělského družstva Němčice nad Hanou na Prostějovsku Zdeněk Zdráhal. Družstvo má v kraji už pět automatů, ve kterých ale v současnosti prodává celkem jen čtyři sta litrů denně.

"Máme už stálé zákazníky a nechceme je zklamat jenom proto, že je jich málo. V zemědělství to bylo vždycky stejné, prodělečné aktivity dotovaly ty výdělečné."

Družstvo navíc počítá s opětovným nárůstem zájmu. "Chce to vydržet. Možná za rok, možná později se zklidní mediální humbuk kolem mléčných automatů a tak k nim lidé zase najdou cestu ve větším počtu," věří Zdráhal.

Do automatů možná zamíří částečně upravené mléko

Někteří zemědělci sice nechtějí mlékomaty rušit, ale přesto připravují změnu. Chtějí mléko upravit, aby bylo trvanlivější.

"Nejpozději do dvou měsíců chceme mít technologii na úpravu mléka. Syrový produkt je přece jen velmi zranitelný a rychle podléhá změnám, což chceme eliminovat. Snad to zase zvýší důvěru lidí v mléko z automatů," řekl ekonom Zemědělského družstva v Senici na Hané na Olomoucku Antonín Hlavinka.

Neprozradil však, o jakou úpravu půjde. "Neměla by nijak výrazně změnit chuť ani vlastnosti mléka, tak jako to dělá třeba pasterizace."