RADOST MLADÍKŮ. Čeští fotbalisté do 21 let právě dali gól v kvalifikačním zápase. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Mladí reprezentanti už mají jistou baráž o Euro. San Marinu nastříleli pět gólů

• 13
Čeští fotbalisté do 21 let se zase víc přiblížili mistrovství Evropy. S předstihem si totiž zajistili postup do závěrečné baráže, když v kvalifikačním utkání zdolali San Marino 5:0, hattrick zaznamenal útočník Pekhart.

Na stadion Dukly na Julisce se mezistátní střetnutí vrátilo po patnácti letech, v roce 1995 tam mladí reprezentanti porazili Lucembursko 4:0. Jejich nástupci byli střelecky ještě úspěšnější a i v šestém souboji kvalifikace odcházeli ze hřiště s vítězstvím.

Domácí tým tentokrát vedl v roli hlavního kouče Jan Suchopárek, protože trenér Jakub Dovalil kvůli trestu za vykázání na tribunu během loňského mistrovství světa dvacítek v Egyptě musel pražský duel sledovat pouze z tribuny.

Pověst kanonýra osvědčil především Pekhart. Loni v červnu se na hřišti téhož soupeře trefil do sítě třikrát, dnes mu ke stejnému počinu stačilo pouhých čtyřicet minut.

Utkání Česko 21 versus San Marino 21 ve videoreportáži

Poprvé se prosadil po Čelůstkově centru již v třetí minutě a i další dvě branky dal hlavou, když jej nevysocí hráči San Marina nedokázali ubránit. Navíc v 11. minutě po spolupráci s Čelůstkou trefil pravačkou břevno.

Čeští hráči soupeře převyšovali ve všech směrech a hrálo se prakticky jen na jednu branku. Hosté pouze bránili, odkopávali míče a na polovinu domácích se dostávali naprosto ojediněle; gólmana Vaclíka neohrozili ani jednou.

ÚTOČNÁ AKCE. Reprezentační obránce do 21 let Ondřej Čelůstka se dere dopředu v kvalifikačním zápase proti San Marinu.

V prvním poločase se do střelecké listiny zapsal ještě Kovařík, který po závaru před gólmanem Manzarolim dopravil míč do sítě z malého vápna.

Hned v druhé minutě po přestávce přidal pátý gól z penalty Chramosta za faul na Pekharta, ale pak se český brankostroj zasekl. Domácí trochu polevili, snažili se hrát víc na krásu, ale důraz a přímočarost se vytratily. Navíc několik slibných střel dokázal gólman Manzaroli zneškodnit.

Zatímco Češi vybojovali v šestém zápase šesté vítězství, soupeř prohrál i svůj sedmý duel. V kvalifikaci ještě nedokázal ani jednou skórovat a naopak inkasoval již 47 branek.

Česko - San Marino 5:0 (4:0)

kvalifikace fotbalistů do 21 let

Branky: 3., 14. a 40. Pekhart, 22. Kovařík, 47. Chramosta z pen. Rozhodčí: Sevastsjanik - Kolb, Hidrevič (všichni Běl.). ŽK: Vácha, Mazuch - Gasperoni, Vitaioli. Diváci: 498.

Česko: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lensky (59. Pilař) - Vácha, Gecov, Mareček, Kovařík (46. Fabián) - Pekhart (74. Vošahlík), Chramosta. Trenér: Suchopárek.

San Marino: Manzaroli - Ciavatta (79. Casadei), Al. Della Valle, Cervellini, Giardi - Mularoni (46. Carlini), Berretti, Gasperoni (20. Ach. Della Valle), Mazza, Nianchi - Vitaioli. Trenér: Manzaroli.

Další zápas: Island - Německo 4:1 (1:0)
5. Bjarnason, 53. Sigurdsson, 54. Sigthorsson, 84. Finnbogason - 49. Grosskreutz.