Auto ministra zemědělství Ivana Fuksy

Auto ministra zemědělství Ivana Fuksy | foto: MF DNES

Přestupky ministrů: Kalousek jel na červenou, Fuksa předjíždí zprava

  • 114
Kdyby o důvěře Nečasově vládě hlasovali čeští řidiči, musel by prezident brzy hledat nového premiéra. Vysoká rychlost, jízda přes "zebru" i na červenou. To včera předvedli šoféři s ministry Fuksou a Kalouskem.

Je 6.30 ráno a do tiché uličky v centru Příbrami přijíždí limuzína Audi A8. Za patnáct minut se otevírají dveře řadového domku, ze kterého vychází muž v černém obleku. Ministr zemědělství za ODS Ivan Fuksa. Ministerský šofér mu pomáhá uložit zavazadla do kufru a divoká jízda do premiérské Kramářovy vily v Praze, kde se za hodinu a čtvrt schází ODS, může začít.

Test MF DNES

I ministři nové vlády jezdí jako „staří papaláši“

S naším autem řízeným profesionálním řidičem ještě ani nenajedeme na dálnici a už svištící limuzínu málem ztratíme.

Čtvero překročení rychlosti

Při výjezdu z Příbrami jede Fuksův vůz nejprve na sedmdesátce stovkou a na devadesátce kousek před nájezdem na dálnici už fičí rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

Auto ministra zemědělství Ivana Fuksy

"Nechci vidět, jak to bude na dálnici," vyklouzne mi mimoděk z úst. Tady však řidič ministra zemědělství jedinkrát překvapí. Okamžitě se sice řadí do levého rychlého pruhu, ale plynový pedál silného vozu nechává víceméně odpočívat.

Divoká jízda

60 kilometrů ujel ministr Ivan Fuksa z Příbrami do Prahy. 9 přestupků spáchal řidič jeho vozu. Třikrát jel rychleji, dvakrát odstavným pruhem, čtyřikrát přes příčné čáry.

Jede nejvýše sto čtyřicet, tedy v rámci "desetiprocentní tolerance". Ta je sice nelegální (na dálnici se smí nejrychleji 130 km/h), ale vyznává ji většina řidičů a za "stočtyřicítku" na dálnici obvykle nepokutují ani policisté.

Zhruba v polovině trasy do Prahy, na 24. kilometru dálnice R4, už má Fuksovo audi na kontě další přestupek. Řidič jako by přehlédl značku a do úseku, který omezuje rychlost aut na šedesátku, vjíždí více než stovkou. Brzy mírně zpomalí na 90 kilometrů za hodinu.

Mezi piráty silnic se ministerská audina definitivně zařadí v 7.20 na jižním okraji Prahy. "Panský kočí", jak se řidičům vysokých státních úředníků přezdívá, v dopravní zácpě nejprve opakovaně přejíždí bílé zebry, jako by chtěl stočit řízení a objet to přes Radotín. Na poslední chvíli se však vrací do pruhu.

FUKSA: Řidiče potrestám

Ministr Fuksa přestupky na silnici uznal. "Řidič bude přeřazen na jiné místo a nebude nadále pro ministra jezdit. Navíc chce ministr napříště věnovat větší pozornost dopravní situaci při svých cestách," uvádí v tiskové zprávě ministerstvo.
Fuksa prý dopravní situaci při cestě nevěnoval pozornost, protože studoval pracovní materiály.
"Jednání řidiče ministerstva mě mrzí o to víc, že sám jsem jednoznačně řidičem - slušňákem, za dvacet let aktivního řízení jsem nedostal pokutu a zatím jsem nepřišel o žádný bod," dodává ministr.

Zkusí to jinak a hodně drze - kolonu vozů, která pomalu popojíždí v obou pruzích, předjíždí zprava odstavným pruhem. Zopakuje to ještě jednou o kousek dál, ve Velké Chuchli.

Pak už jen projet po nábřeží Vltavy a serpentinou nahoru na kopec. Hodinová cesta do práce je u konce. Je 7.48 a ministr zemědělství vjíždí do vrat Kramářovy vily. Jeho šofér po cestě nasbíral celkem 16 trestných bodů, což je na okamžité odebrání řidičského průkazu a mnohatisícovou pokutu.

Kalouskův vůz nepustil chodce

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek to má do práce ze svého bytu na pražském Veleslavíně podstatně blíže.

"Obvykle si řídím sám," říká majitel Škody Octavia. Včera se však nechal i on odvézt ministerskou limuzínou. Řidič černé Škody Superb čeká před domem asi dvacet minut. V 6.47 Kalousek nasedá. Na hlavní silnici do centra se už štosuje jedno auto za druhým. Pak náhle začíná celá šňůra brzdit - šofér limuzíny totiž zpomaluje a zastavuje u kraje silnice.

Kalousek vystoupí a kráčí k trafice pro čtvery noviny. "O půl osmé mívám přečteno a jdu vynadat svému mluvčímu," vtipkuje posléze Kalousek. Cesta na Malou Stranu k budově ministerstva financí je krátká, měří sotva tři kilometry. Kalouskův vůz dodržuje předepsanou rychlost, v těchto místech často stávají policisté s radarem.

Na kraji chodníku postává důchodkyně a opírá se o berle. V ranní špičce a spěchu se však nechce nikomu zastavit před přechodem a ženu nechat přejít na druhou stranu. A řidič ministra financí není výjimkou.

Auto ministra financí Miroslava Kalouska

Cesta i přes silný provoz vcelku ubíhá a limuzína se zadrhává až v koloně před semafory kousek od Pražského hradu.

Naskočí zelená a kolona se dá pomalu do pohybu. Jedno, druhé, třetí auto a už je na semaforu opět oranžová. Kolona nebrzdí, ještě jedno auto projíždí a na řadě je Kalouskův superb.

Do křižovatky na červenou

Většina řidičů by již šlápla na brzdu, ale šofér limuzíny naopak zrychlí a do křižovatky vjíždí na červenou. Sotva čumák vozu "vmáčkne" do křižovatky, přibrzdí. Možná proto, aby vysoká rychlost nepřilákala pozornost nedaleko postávajícího policisty.

Za sotva čtvrthodinovou cestu by řidič limuzíny od přísného policisty vyfasoval devět trestných bodů. Pět za jízdu na červenou, čtyři za to, že na přechodu nedal přednost chodci.

TEST MF DNES

Miroslav Kalousek ministr financí (TOP 09): Šofér jel na červenou u Pražského hradu. Nepustil chodce na přechodu u vozovny ve Střešovicích. Jaký by dostal trest: celkem 9 bodů a na pokutách na místě až 5 tisíc korun.

Ivan Fuksa ministr zemědělství (ODS): 3x překročení rychlosti. Šofér jel 100 kilometrů v hodině na sedmdesátce při výjezdu z Příbrami, dále 120 kilometrů v hodině na devadesátce na přivaděči a 90 kilometrů v hodině na omezení na 60 kilometrů v hodině na dálnici. Dvakrát předjížděl řidič na Strakonické ulici v Praze kolonu odstavným pruhem. Čtyřikrát přejel příčné pruhy na křižovatkách v Praze. Jaký by dostal trest: celkem 16 bodů, a na pokutách udělených na místě až 14 500 korun, za přejetí pruhů odebrání řidičáku až na jeden rok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue