Ilustrační foto | foto: ahr

Zloději dokážou přečíst kód při dálkovém zamykání auta

  • 197
Před jedním budějovickým supermarketem zamkl na parkovišti auto a po návratu ho našel vykradené. "Nejvíc mě šokovalo, že bylo stále zamčené, ale ze zadních sedadel zmizel kufřík s počítačem, kožená bunda a aktovka," vzpomíná třiapadesátiletý Karel na nedávný půlhodinový nákup, který se mu tak prodražil minimálně o dvacet tisíc korun.

"Až později jsem se dozvěděl, že prý zloději už dokážou přečíst kód při dálkovém zamykání auta. To byl asi i můj případ," dodává okradený muž.

Za pravdu, že podobná zařízení lze na trhu dnes pořídit v hodnotě několik desítek tisíc korun, mu dává i jednatel budějovické společnosti PROEM SYSTEM Filip Sklenář.

"Problém mohou mít především majitelé starších vozů, kde dosud není plovoucí kód," vysvětluje Sklenář, jehož firma se mimo jiné zabývá montáží přídavných alarmů do aut.

"Mohu jedině poradit, aby lidé starší auta raději zamykali mechanicky. Nebo si mohou pořídit nové dálkové zamykání, které vyjde s montáží zhruba na dva tisíce korun. Vyplatí se i investice do autoalarmu, kdy zvukový signál může zloděje vyplašit," vysvětluje Sklenář další zabezpečení asi za 1 500 korun.

O něco dráž pak přijde dvoucestný alarm, který majitele přes klíčenku s LCD displejem vibrací nebo zvukem upozorní, že někdo s vozidlem manipuluje.

Sledujte dění na parkovišti

Budějovická policejní mluvčí Regina Tupá potvrzuje, že vloupání do vozidel opravdu přibývá. "Jen za první pololetí jsme na Českobudějovicku takových případů měli 358, což je o 139 více než za stejné období loňského roku," konstatuje Tupá.

Lidé podle ní nechávají v autě viditelně ležet tašky, kufříky a kabelky, což zloděje přímo přitahuje. Mizí ale i autorádia, mobilní telefony a navigace.

Policisté na jihu Čech sice umístili na větší parkoviště u supermarketů varovné tabule s nápisy Auto není trezor, ale řidiči je zřejmě neberou příliš na vědomí.

Okradený pan Karel se ovšem brání. "Přece nepřestěhuju obsah kufru auta do nákupního vozíku jen proto, abych si mohl zaběhnout pro housky a zeleninu," míní.

Zloději si na parkovištích u supermarketů totiž všímají i toho, když řidič věci ze zadních sedaček skryje do kufru. Na to doplatila i třicetiletá Marcela Hašková, která se vydala na celodenní nákupy z Krumlova do krajské metropole.

"Ještě jsem chtěla vpodvečer nakoupit nějaké potraviny, takže jsem všechny tašky zavřela do kufru. Nebylo to nic platné," přiznává smutně. Věci jí stejně ukradli.

"Od té doby si víc všímám, když se někdo motá na parkovišti kolem aut a něco překládá. Jednou už jsem kvůli tomu zavolala i policii," dodává Hašková.

Právě větší zájem lidí o okolní dění by pachatelům mohl podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury krádeže zkomplikovat. "Stačí jen vytočit naši linku 158," radí mluvčí.