Vláda získala důvěru. Nečas slíbil reformy, pak mluvila už jen opozice

  • 2337
Více než sedm hodin levicová opozice v parlamentu tvrdě kritizovala novou vládu Petra Nečase. Ta pak podle očekávání dostala důvěru od všech 118 poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Sociální demokraté a komunisté byli proti. Budeme prosazovat reformy, ale chceme, aby byly sociálně citlivé, slíbil poslancům Nečas.

"Počínaje dneškem jsme plnohodnotnou vládou," řekl Nečas po hlasování. Jednání o důvěře vládě se v úterý změnilo v řečnický maraton v režii opozice. Vládní poslanci se do rozpravy s výjimkou Nečase vůbec nezapojili, šéf Věcí veřejných Radek John debatu ani většinou nesledoval a ministrovi zahraničí a předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi se občas klížily oči. Šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku roztrpčilo, že ministři nechtěli s opozicí diskutovat. "Je to velká arogance od vlády," prohlásil Sobotka.

"Za hlavní úkoly vlády považujeme tato opatření: Reformovat veřejné finance, abychom v roce 2016 dosáhli vyrovnaných veřejných rozpočtů, provést důchodovou reformu, přijmout sadu reformních opatření vedoucích k větší efektivnosti zdravotnictví, reformu systému terciálního vzdělávání a opatření vedoucí k vyšší transparentnosti veřejných zakázek," uvedl ve svém vystoupení před poslanci předseda vlády.

Klíčové podle něj nejsou škrty v rozpočtu, které jsou jen dočasným opatřením, ale hluboké reformy. Česká ekonomika není podle premiéra v tak složité situaci jako v jiných zemích. Proto kroky vlády nebudou tak drakonické a není nutné například snižovat důchody nebo výrazně škrtat většinu sociálních dávek.

"Nechceme, aby soběstační a sebevědomí jedinci byli degradováni na pouhé sběratele sociálních dávek," uvedl předseda vlády. Slíbil, že vláda prosadí, aby se snížily také platy politiků, nejen státních zaměstnanců.

Před svým vystoupením Nečas poslancům představil všechny členy vlády. Je jich patnáct a není mezi nimi ani jedna žena. Proto přišlo do parlamentu protestovat sedm žen z Fóra 50%, které měly připravené i transparenty "Vláda bez žen - první z reforem nové vlády" a "Vláda bez žen není legitimní". Ty ale vyvěsit nemohly.

Paroubek: K moci se dostali recyklovaní politici TOP 09 a odnož detektivní agentury

Novou vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných tvrdě zkritizoval bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. "K moci se dostala skupina recyklovaných politiků TOP 09 a odnož detektivní agentury ABL, strana Věci veřejné," řekl Paroubek. Véčkaře označil i termínem, který používal bývalý premiér Mirek Topolánek - mafiánský projekt pražské ODS.

Chybná je podle Paroubka úvaha, že výsledek hlasování o důvěře vládě je předem jistý, a tak není třeba dlouho o vládě mluvit. "Už teď jde o výsledek příštích voleb," řekl Paroubek a ironicky pogratuloval médiím, že se jim před volbami povedlo strašení údajným hrozícím státním bankrotem, kdyby se k moci dostala ČSSD s Paroubkem v čele. Nakonec strana volby vyhrála, ale ne tak, aby mohla sestavit vládu. A Paroubek rezignoval.

Poslanci ČSSD Jiří Paroubek a Jiří Šlégr při jednání Poslanecké sněmovny. (10. srpna 2010)

"Filozofie této vlády je jednoduchá - škrtat, škrtat a zase škrtat," vytkl vládě Paroubek. Věcem veřejným vyčetl, že zapomněly na své předvolební sliby, že zvýší daně firmám i lidem s nejvyššími příjmy a zasadí se o postupné rušení poplatků u lékaře.

Sociální demokraté ještě před jednáním o důvěře vládě kabinetu Petra Nečase nabízeli, že se hlasování o vládě může odložit, aby vláda prioritně řešila následky povodní. Za vládu to ale odmítl ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John.

Rath: Jak od nás můžete chtít důvěru, když se sami nesnášíte

Mnohahodinovou nudu ve Sněmovně narušilo po téměř sedmi hodinách rozpravy vystoupení středočeského hejtmana Davida Ratha, zřejmě nejzdatnějšího rétora mezi poslanci oranžových. "Jak po nás můžete chtít důvěru, když se mezi sebou extrémně nemáte rádi. Vy se nesnášíte," vmetl ministrům do tváře. Ilustroval to citáty politiků TOP 09 na stranu Věcí veřejných a naopak véčkařů na adresu Kalouska, kterého řadili mezi dinosaury.

"Vaším mužným smíchem mě nerozesmějete," nabádal Rath ministra dopravy a klíčového sponzora Věcí veřejných Víta Bártu, kterého extrémně rozesmál hejtman předčítáním Bártova dopisu zaměstnancům agentury ABL, kterou vlastnil. V dopise přiznal, že ho zajímají státní zakázky. Rath Bártovi popřál, aby z politiky jednou odcházel jako nejbohatší muž, když už se mu podařilo vynechat lobbisty jako mezičlánek a získat místo přímo ve vládě, která o zakázkách rozhoduje. Ani toto ostré vystoupení Bártu nevyprovokovalo, aby šel k mikrofonu a do rozpravy o programu vlády se zapojil.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil smířlivěji. Slíbil, že jeho strana nebude vůči vládě uplatňovat nulovou toleranci. Sociální demokracie je podle Sobotky ochotna s vládou spolupracovat ve věcech, které bude považovat za rozumné. Nesouhlasí ale s tím, že chce vláda škrtat platy zaměstnanců ve veřejných službách. "Už teď jsou mizerné," řekl Sobotka. ČSSD také odmítá plánované zavádění školného na vysokých školách.

Tak trochu "bouří ve sklenici vody" byla krátce trvající "rebelie" poslance za Věci veřejné Stanislava Humla. Ten se vzbouřil proti závazku, který museli poslanci VV podepsat, že budou hlasovat podle toho, jak si přeje strana, jinak jim hrozí sedmimilionová pokuta. S tímto závazkem sice Huml dál nesouhlasí, ale slíbil, že vládu Petra Nečase podpoří (Pro důvěru vládě bude i rebelující Huml. ČSSD chtěla dřív řešit povodně).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video