Muž ve Frýdlantu nese balenou vodu. Ta je nyní na Frýdlantsku vzácným zbožím. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Krutý paradox: voda připravila tisíce lidí o vodu

  • 3
Voda jako živel i podmínka pro život. Ve Frýdlantském výběžku to nyní pociťují velmi intenzivně. Povodeň tam připravila tisíce lidí o pitnou vodu. Kritická situace je v Lázních Libverda, Hejnicích a Raspenavě napájených z úpravny v Bílém Potoce.

Polovinu garáží v Raspenavě zabírá balená pitná voda, jídlo, přikrývky, čisticí prostředky. Mezi tím se pohybují hasiči z pětadvaceti dobrovolných sborů z širokého okolí. Třeba až z Jilemnice. Jedním slovem blázinec.

Snažím se dostat k Jaroslavu Hanzlovi, veliteli, který ten zdánlivý chaos řídí. Oběma rukama telefonuje, rozdává příkazy, baví se s lidmi kolem.

Nechci rušit, ale potřebuji informace. Zajímá mě pitná voda. Mám však smůlu. Do dvora nacouvá octavie s pražskou poznávací značkou. Mladý muž z ní začíná nosit pětilitrové lahve.

"Proč jsem přijel? Viděl jsem na internetu, že tady někdo prodává devět litrů vody za sto sedmdesát korun a chtělo se mi zvracet. Tak jsem koupil padesát pětilitrovek a přivezl je," říká mi Ondřej Skalník z Prahy.

Fámy běží rychle. Jedna z místních žen si v Raspenavě v neděli před novináři posteskla, že si musela nechat vodu dovézt až z Nového města pod Smrkem. Dovoz ji stál 170 korun. Dnes je z toho historka o překupnících. Ale pokud pomáhá...

Pomáhají i cizinci

Na předraženou vodu se za čtvrt hodiny ptám starosty Raspenavy Pavla Lžičaře. Říká, že něco takového bylo, ale že zvítězila solidarita. O tom se mohu za chvíli přesvědčit na vlastní oči.

Do starostovny se hrne mohutný chlap s pětitisícovkou v ruce. Jaroslav Neumann přijel se svým kamarádem Jiřím Pokorným. Přivezli osm set litrů vody a navrch peníze. Přijeli až z Mostu.

"Není to žádná výjimka. Jezdí sem lidé z celých Čech. I ze Slovenska. Stavil se tady se taky jeden Němec a věnoval nám větší částku v eurech," tvrdí starosta polorozbořeného města, které zůstává trochu stranou zájmu médií.

Na to si posteskl i starosta nedalekých Hejnic Jiří Horák. "Když se někdo díval na televizi, musel mít dojem, že povodně jsou jen v Hrádku nad Nisou a v Chrastavě. Co není v televizi, prostě neexistuje," konstatuje trpce.

Oprava v nedohlednu

Také v Hejnicích si velmi pochvalují solidaritu, kterou jim lidé projevují.

"První tři palety vody nám přivezli hned v neděli hasiči z Kořenova na Jablonecku. Z Prahy přivezla vodu i kapela Medvěd 009, která nám tady hrála o pouti," usmívá se starosta Horák.

V pondělí odpoledne bylo v devět kilometrů dlouhé Raspenavě bez vody osmdesát procent lidí, v Hejnicích podle předsedy představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti Petra Olyšara asi jedna třetina.

O tom, jak dlouho budou opravy trvat, nechce zatím nikdo spekulovat. Říčka Smědá strhala jen v Raspenavě devět lávek a dva mosty. Na každém z nich bylo zavěšeno vodovodní potrubí, které propojovalo obě poloviny obce.

Nechali nás na holičkách

Nejlépe ze tří sousedních měst na tom byly v pondělí Lázně Libverda, kde se podařilo starostovi, hasičům a dobrovolníkům už v neděli zprovoznit málo využívaný starší zdroj vody.

Všichni tři starostové se shodují na tom, že je krizový štáb Libereckého kraje nechal na holičkách. Většinu nejdůležitějších věcí a rozhodnutí museli udělat sami.

Nejhůře ale dopadli v Heřmanici, kde Oleška zcela zničila devadesát procent vodovodního řadu. Lidem zůstal k dispozici jen jeden hydrant.

Vytopené obce bez pitné vody


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue