Škodovce se daří, rozšiřuje výrobu a přibírá zaměstnance

  • 1
O modely Superb a Yeti je tak velký zájem, že automobilka Škoda Auto do svého závodu v Kvasinách na Rychnovsku přijímá měsíčně několik desítek nových zaměstnanců.

Kvasinská továrna je dokonce v tak dobré kondici, že si může dovolit pomoci hůře prosperujícímu škodováckému závodu ve Vrchlabí a od ledna do něj přesunout montáž modelu Roomster.

Dosud se o tom pouze spekulovalo, nyní už je to jistota. "Přesun do Vrchlabí už vedení schválilo. Od ledna se tedy budou v Kvasinách vyrábět komponenty, které se dopraví do Vrchlabí, kde se budou montovat," uvedl mluvčí automobilky Škoda Auto Jaroslav Černý.

Na podzim ve Vrchlabí skončí výroba výběhového modelu Octavia Tour. Ve vrchlabském závodě se sice montují také nové octavie, jejichž produkce nedávno stoupla z původních 190 na 220 vozů denně, ale to by pro udržení zaměstnanosti po skončení denní výroby přibližně 100 kusů staršího modelu nestačilo.

Proto se na jedné lince s novými octaviemi budou od ledna montovat i roomstery, kterých nyní vyjíždí z kvasinského závodu každý den okolo 120 a zájem o ně se po snížení poptávky na začátku roku opět zvyšuje.

"Přesunem výroby roomsterů do Vrchlabí si také v Kvasinách uvolníme kapacity pro rozšíření výroby modelů Superb a Yeti, které jdou velice dobře na odbyt," řekl Černý.

Letos se prodává o 150 procent víc superbů

V letošním prvním pololetí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku prodala Škodovka téměř o 150 procent víc superbů a prodej modelů Yeti dokonce vzrostl o víc než 500 procent.

Raketový nárůst prodeje Yetiho je však ovlivněn tím, že v prvním pololetí loňského roku se na tento nový vůz přijímaly pouze objednávky, protože jeho výroba se rozjela až v květnu a prodej o prázdninách.

Modely Yeti a Superb z Kvasin z velké části míří do zahraničí, až 92 procent celkové produkce Škody Auto je totiž určeno na vývoz. "V Kvasinách nabíráme měsíčně zhruba padesát lidí. Důvodem je velká poptávka po modelech, které se tam vyrábějí," sdělil Černý.

V kvasinské automobilce, jež je největším zaměstnavatelem v regionu, pracují i Poláci, kteří to sem nemají přes hřeben Orlických hor příliš daleko. Celkem v kvasinském závodu Škoda Auto pracují čtyři tisíce lidí, čímž automobilka významně přispívá ke snižování nezaměstnanosti na Rychnovsku.

Škodovka v posledních čtyřech letech v Kvasinách investovala do rekonstrukce svařovny, přistavěla novou část montážní linky, postavila novou lakovnu, sklady hotových vozů a další objekty.

Ve stejném období přišlo na Rychnovsko na rozvoj průmyslové zóny Solnice-Kvasiny celkem 1,7 miliardy korun od státu a kraje.

Díky automobilce se staví silnice a opravují školy

Peníze našly využití především při stavbě nových silnic včetně komunikací ze Solnice na Rychnov nad Kněžnou a Vamberk, z Častolovic na Lípu nad Orlicí a z Týniště nad Orlicí do Třebechovic pod Orebem na hlavním tahu z Hradce Králové na Ostravu. Nyní silničáři pracují na nové komunikaci ze Solnice do Častolovic.

Za státní a krajské peníze se postavila i nová čistírna odpadních vod v Solnici a v Rychnově nad Kněžnou otevřeli novou budovu středního odborného učiliště obchodu a řemesel, která bude sloužit výuce oborů, jejichž absolventi mají pracovat především v automobilce, ale i v jiných podnicích regionu.

Naopak Vrchlabí na svoji šanci na další rozvoj stále čeká marně. Před časem se sice objevily úvahy o rozšíření vrchlabského závodu pro výrobu až tisíce aut denně a vytvoření až 1600 nových pracovních příležitostí spojených s přípravou výroby nového minivozu Volkswagen UP. Koncern však výrobu nového malého auta nakonec svěřil svému závodu ve slovenské Bratislavě a Škodovka musela své rozvojové plány pro Vrchlabí uložit k ledu.

"Vrchlabí pro nás i nadále zůstává plnohodnotným montážním závodem v rámci našich tří továren v České republice. Rozhodně nehrozí, že bychom ho chtěli zrušit. Ale ani v této chvíli neuvažujeme o jeho rozšiřování," uvedl Černý.

Přesun roomsterů je dobrý signál

Také vrchlabská radnice chápe rozhodnutí o přesunu montáže roomsterů do Krkonoš jako potvrzení toho, že Škodovka to myslí i nadále s vrchlabským závodem vážně a počítá s ním do budoucna.

Z čistě ekonomického hlediska by zřejmě bylo pro automobilku výhodnější svůj vrchlabský závod zavřít. Přesun montáže totiž nebude levnou záležitostí i vzhledem k tomu, že do výroby roomsteru se v Kvasinách značně investovalo a ostatní modely se montují na jiné sdružené lince.

"Kdyby nám Škodovka oznámila, že bude vrchlabský závod rozšiřovat pro výrobu nějakého nového modelu, tak bych byl samozřejmě radši. Ale i přesun montáže roomsterů považuji za současné situace za dobrou zprávu. Takže z tohoto pohledu jsme spokojeni," uvedl vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Zájem Škodovky o vrchlabský závod, který nyní zaměstnává okolo tisíce lidí, se pokusí vedení města podpořit i tím, že na nejbližším zasedání zastupitelstva předloží návrh na směnu pozemků, kterou by automobilka získala plochu bývalého škvárového hřiště u fotbalového stadionu, již by mohla v budoucnu využít například pro výstavbu nové svařovny nebo jiného provozu.

"Směna pozemků by měla vedení Škodovky ulehčit její budoucí rozhodování o případném rozšíření vrchlabského závodu. Automobilka výhodně získá plochu, po jejímž vhodném využití by se dala zvýšit výroba ve Vrchlabí třeba až na 600 vozů denně," řekl starosta.