Japonské Nagasaki si připomnělo 65. výročí útoku jadernou bombou

  • 83
Japonské město Nagasaki si, podobně jako v pátek Hirošima, připomnělo 65. výročí svržení americké jaderné pumy. Vzpomínkové akce se rozdíl od té hirošimské nezúčastnil žádný oficiální zástupce Spojených států.

Přesně v 11:02 místního času (těsně po čtvrté ráno našeho času), tedy v minutu, kdy nad městem 9. srpna 1945 explodovala bomba s kódovým jménem "Fat Man" (Tlustý muž), uctili účastníci vzpomínkové slavnosti oběti výbuchu minutou ticha.

Výbuch jaderné bomby v jihojaponském přístavním městě usmrtil na 80 tisíc lidí. Tři dny předtím svrhly USA první bombu pod krycím jménem "Little Boy" (Malý chlapec) na Hirošimu, kde exploze zabila kolem 140 tisíc lidí. Na následky obou výbuchů umírají lidé v Japonsku dodnes.

Japonské Nagasaki si připomíná 65. výročí jaderného útoku USA (9. srpna 2010) Japonské Nagasaki si připomíná 65. výročí jaderného útoku USA (9. srpna 2010)

Svržením jaderných pum na japonská města v závěru druhé světové války se Spojené státy staly jedinou zemí, která takový útok v dosavadní historii podnikla proti jinému státu. Japonsko několik dní po těchto událostech, 15. srpna 1945, kapitulovalo, a tím skončila i druhá světová válka.

Japonské Nagasaki si připomíná 65. výročí jaderného útoku USA (9. srpna 2010)Japonské Nagasaki si připomíná 65. výročí jaderného útoku USA (9. srpna 2010)

V pátek se každoročně konané vzpomínkové akce v Hirošimě poprvé v historii zúčastnili americký velvyslanec v Japonsku a generální tajemník OSN. Šéf OSN Pan Ki-mun v svět v Hirošimě vyzval, aby nepolevoval v úsilí o omezování počtu zbraní hromadného ničení a oznámil, že toto téma nastolí na zářijové odzbrojovací konferenci OSN v New Yorku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video